Spis treści:
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez słodkiej przekąski, czy przysłowiowego ciastka do kawy, jednak takie pozornie małe grzeszki mogą zniszczyć cały, skrupulatnie przygotowany plan diety i wypracowania najlepszej wersji siebie. Cukier to nie tylko kalorie, które w zbyt dużej ilości wpływają na naszą wagę, a co za tym idzie, na wygląd zewnętrzny. Cukier jest szkodliwy, ponieważ bezcześci ciało od środka, wpływając na samopoczucie, odbierając energię i radość życia, doprowadzając do otyłości i wielu innych chorób, a także niszcząc zęby. Jak unikać cukru i czym go zastąpić?
Unikaj cukru, Twój organizm Ci za to podziękuję
Niestety, cukier jest zawarty w praktycznie każdej przetworzonej żywności, w gotowych słodyczach, sokach, sosach, kolorowych napojach czy nawet w wodzie smakowej. Sięganie po nie jest łatwe i szybkie dlatego nie dziwi fakt, jak wiele osób decyduje się na gotowe rozwiązania. Jednak prowadzenie zdrowego, pozbawionego cukru trybu życia, tylko pozornie może wydawać się trudne. Przy odpowiednim planie działania i determinacji, można zmienić swoje nawyki, eliminując z diety szkodliwe składniki, m.in. cukier. Odpowiedzią na potrzebę zjedzenia słodkich smakołyków mogą być domowej roboty przekąski – batony zbożowe, bakaliowe kulki mocy, kremy, jogurty, lody czy ciasta. Do ich przygotowania warto użyć erytrolu.
Erytrol w diecie
Myślisz, że to kolejny chemiczny słodzik, lub kolejny chwilowy trend? Nic bardziej mylnego! Erytrol wprowadzony do diety jako zamiennik cukru niesie ogrom korzyści:
- eliminuje cukier z diety,
- nie dostarcza kalorii do organizmu,
- można go stosować w zasadzie bez ograniczeń,
- smakuje prawie tak samo, jak cukier,
- można go używać bez obróbki termicznej, jak i podczas gotowania czy pieczenia.
Czym właściwie jest erytrol? A może to erytrytol?
Obie nazwy stosowane są zamiennie w przypadku substancji naturalnego pochodzenia wytwarzanej poprzez fermentację glukozy przy wykorzystaniu drożdży różnych gatunków. Jego postać w zasadzie zbliżona jest do bardzo drobnego cukru, choć kryształki są bardziej przezroczyste aniżeli białe. Erytrol ma również mniejszą intensywność smaku słodkiego (taka sama ilość erytrolu względem białego cukru będzie utrzymywała słodycz na poziomie 70-80%). Czy w takim wypadku faktycznie erytrol można nazwać zamiennikiem? Zdecydowanie tak, ponieważ w związku z tym, że erytrol nie dostarcza do organizmu żadnych kalorii ani nie powoduje skutków ubocznych, można bez żadnych przeciwwskazań dodać go nieco więcej, tym samym utrzymując satysfakcjonujący smak, przy znacznym ograniczeniu kalorii.
Działanie erytrolu
Z całą pewnością docenią go diabetycy, którzy są zmuszeni do unikania cukru na co dzień. Erytrol posiada indeks glikemiczny na zerowym poziomie, przez co nie wpływa na zwiększenie poziomu glukozy we krwi.
Nie od dziś wiadomo, że cukier ma bardzo niekorzystny wpływ na uzębienie. Interesujące działanie w tym względzie wykazuje erytrol, ponieważ bakterie w jamie ustnej nie metabolizują go, dzięki czemu nie powoduje on próchnicy. Jak widać, ten słodki składnik może wręcz pomóc w zachowaniu pięknego i zdrowego uśmiechu oraz ograniczyć ilość wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Do wspomnianych zalet erytrolu konieczne jest dodanie właściwości antyoksydacyjnych. Erytrol wspiera proces wolniejszego starzenia się organizmu, usuwając z niego wolne rodniki.
Erytrol w diecie sportowca
Wszystkie osoby amatorsko oraz profesjonalnie uprawiające sport z całą pewnością docenią szereg zalet erytrolu, który w diecie osoby aktywnej pomoże w utrzymaniu mikro i makro składników na pożądanym poziomie nie ograniczając zakresu spożywanych posiłków. Dzięki tej substancji możliwa jest zarówno redukcja, jak i zdrowe zwiększanie masy ciała. Większa gama dostępnych posiłków, również słodkich przekąsek, podczas restrykcyjnej diety z całą pewnością pomoże w utrzymaniu motywacji, zapału i determinacji.
Jak pokazują zaprezentowane zalety, erytrol wręcz trzeba wprowadzić do codziennej diety, tym samym pozbywając się raz na zawsze szkodliwego i nieprzynoszącego żadnych korzyści cukru.