Spis treści:
Zanim doszło do wprowadzenia na rynek leków, suplementów i produktów pielęgnacyjnych w postaciach, jakie znamy powszechnie, dawniej głównym źródłem poprawy zdrowia, samopoczucia oraz wyglądu były naturalne zioła i rośliny. Obecnie nauka nieprzerwanie czerpie ze znanych od wieków tradycji i wykorzystuje napary i wyciągi z roślin po to, by leczyć i uzupełniać niedobory składników odżywczych poprzez podanie ich w przystępnej i łatwo wchłanianej postaci. Wszelkiego rodzaju zioła posiadają bogactwo minerałów, witamin i związków, które wpływają na procesy w organizmie, skutkując poprawą jego funkcjonowania, wzmocnieniem układu nerwowego czy szybszym regenerowaniem się ciała po wysiłku fizycznym, czy chorobach. Do ziół o prozdrowotnych właściwościach zaliczyć można ashwaghandę, longjack oraz różeniec. Czym się charakteryzują i jak działają?
Ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski
Żeń-szeń indyjski, adaptogen wywodzący się z tradycyjnej medycyny Indii, zwany inaczej Śpioszynem lekarskim lub też Witanią ospałą, jest rośliną, która obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu). Ponadto, wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Jej właściwości docenią cukrzycy, ponieważ ashwagandha obniża stężenie glukozy w krwi oraz ogranicza insulinoodporność. Żeń-szeń indyjski to roślina, której właściwości wspierają pracę mózgu, poprawiając procesy kojarzenia oraz pamięć. Właśnie dlatego jest też wykorzystywana w leczeniu Alzheimera, przyczyniając się do znacznego zahamowania tempa rozwoju tej choroby. Żeń szeń-indyjski działa wielotorowo. Pomaga zarówno na stan zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, sprawiając, że organizm zyskuje energię, siłę i dobre samopoczucie, by realizować wyzwania dnia codziennego.
Longjack – testosteron na wysokich obrotach
Tongkat Ali czyli Longjack, to roślina o prozdrowotnych właściwościach, która wywodzi się z Tajlandii oraz Malezji. W niektórych kulturach wykorzystywany jest jako środek leczniczy na malarię, ale też stosuje się go jako afrodyzjak. Prozdrowotne działanie tej rośliny jest doceniane w medycynie i stosowane również w celach przeciwgorączkowych czy przeciwbakteryjnych. Eurycoma longifolia, to nic innego jak malezyjski żeń-szeń, którego właściwości docenią szczególnie mężczyźni. Jego działanie obejmuje wpływ na zdrowie układu hormonalnego, szczególnie na ilość testosteronu (podwyższa jego poziom). Właśnie dzięki temu, suplementacja Longjack u osób aktywnych sportowo może przełożyć się na zwiększenie siły mięśniowej, poprawienie libido i wsparcie procesu spalania tkanki tłuszczowej.
Różeniec górski – na poprawę samopoczucia
Wszelkie dolegliwości związane ze zdrowiem psychicznym, jak stres, stany lękowe, depresja, mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jest to więc ważne, by w porę zareagować, gdy organizm zaczyna wykazywać problemy. Na rynku dostępnych jest wiele prozdrowotnych ziół, które mogą poprawić ogólne samopoczucie, a także osłabić symptomy chorobowe. Jednym z nich jest Różeniec górski. Korzeń tej rośliny jest szczególnie ważny, bo to właśnie w nim znajduje się najwięcej flawonoidów, fenoli, chinonów oraz alkaloidów. Różeniec górski jest znany i wykorzystywany m.in. w medycynie indyjskiej, a jedną z jego właściwości jest łagodzenie stresu czy niepokoju.
Rhodiola Rosea, czyli Różeniec górski, dzięki temu, że jest adaptogenem przygotowuje i dostosowuje organizm do aktualnych i powstających sytuacji stresowych, sprawiając, że różne bodźce nie są tak dotkliwie odczuwalne. Wyciąg z różeńca może być też pomocny w przypadku intensywnej pracy umysłowej, ale także w momencie występowania problemów z pamięcią i z koncentracją. Rekonwalescencja czy regeneracja organizmu po intensywnym wysiłku to również czas, w którym warto suplementować wyciąg z tej rośliny. Prozdrowotne działanie Różeńca górskiego będzie skutkowało przyspieszeniem tych procesów i szybszym powrotem do pełnej sprawności.
To tylko niektóre z ziół o prozdrowotnych właściwościach. Suplementacja pełna naturalnych składników, które poprzez substancje aktywne pozytywnie wpływają na cały organizm, jest korzystna dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.