Czy kawa może zastąpić posiłek? Raczej nie powinna. Ale jest rodzaj kawy uzupełnionej specjalnymi dodatkami, dzięki którym stanowi źródło energii, a tym samym może funkcjonować jako posiłek. W świecie sportu i aktywnego życia chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o kawie kuloodpornej. Jeśli jednak jeszcze nie wiesz, czym jest ten rodzaj kawy, to w niniejszym artykule opiszemy jej charakterystykę oraz rozwiejemy na jej temat wszelkie wątpliwości.

Kawa z tłuszczem

Kawa to popularny napój. Zapewne w każdym domu znaleźć można puszkę lub opakowanie tego produktu. Oczywiście, najzdrowszą kawą jest ta w ziarnach, zmielona uprzednio przed parzeniem, jednak ze względu na preferencje, każdy może wybrać taki rodzaj, jaki najbardziej mu odpowiada. Kawa, choć to napój z kofeiną i spożywa się go ze względu na właściwości pobudzające, jest też napojem towarzyszącym w trakcie spotkań biznesowych, przerwy w pracy czy wyjścia na zakupy. Stanowi nieodłączny rytuał dnia  i pije się ją po prostu dla przyjemności. Z kawą kuloodporną jest nieco inaczej. Owszem, nie można odmówić jej pysznego smaku, dodatkowo wzmocnionego tłuszczowymi dodatkami, ale spożywa się ją głównie przez jej właściwości. Jakie? Kawa kuloodporna nie tylko pobudza, ale dodaje energii, zaspokaja uczucie głodu. Ponadto, wspiera organizm w procesie spalania tkanki tłuszczowej oraz pozytywnie wpływa na pracę mózgu.

Kawa kuloodporna – z czego się składa?

Podstawą tej kawy jest prawdziwa, 100% Arabica, z której należy przygotować napar. Można to zrobić w ekspresie przelewowym, kawiarce, aeropresie, chemexie, ekspresie ciśnieniowym czy w dzbanku z filtrem. Jednak sama kawa to nie wszystko. Ważne są też dodatki, a te najlepiej by były jak najbardziej naturalne, przez co będą posiadać jak najwięcej prozdrowotnych witamin i minerałów. Aby kawę można było nazwać mianem kuloodpornej, należy dodać do niej klarowane masło oraz olej MCT, zwykle wykorzystuje się po prostu olej kokosowy. To właśnie dzięki nim kawie można przypisać właściwości takie jak przyspieszenie metabolizmu oraz pomoc w redukcji masy ciała. Dlaczego? Kawa kuloodporna dzięki zawartości tłuszczy jest wysoko energetycznym i zapewniającym sytość na długo napojem, dzięki czemu można ją spożywać jako zamiennik posiłku. Dzięki temu ogranicza przyjmowanie zbyt dużej ilości węglowodanów, wspierając organizm w spalaniu tłuszczu.

Kawa kuloodporna w diecie keto

W świecie diet i zdrowego stylu życia można spotkać wiele różnych rodzajów diet, zdrowszych, mniej zdrowych, wspierających proces odchudzania, albo też szybko odchudzających, a następnie doprowadzających do efektu jojo. Istnieją diety, które opierają się na obniżonej kaloryczności diety, inne uwzględniają eliminacje pewnych produktów żywieniowych. Tak jest między innymi w przypadku diety Keto, znanej u osób aktywnych fizycznie, pracujących nad sylwetką, i redukujących tkankę tłuszczową. Dieta ta opiera się na dostarczaniu w posiłkach białka, ale przede wszystkim produktów wysokotłuszczowych w przeważającej ilości, przy całkowitej, bądź skrajnej eliminacji węglowodanów. Taki sposób odżywania powinien doprowadzić do stanu ketozy, w którym organizm zmienia proces pobierania energii – zamiast czerpać ją z węglowodanowych posiłków, zaczyna wykorzystywać tkankę tłuszczową znajdująca się w organizmie. Właśnie dlatego kawa kuloodporna idealnie wpisuje się w założenia diety keto, ponieważ podbija poziom tłuszczu, natomiast zawiera bardzo niski poziom węglowodanów.

Jak przyrządzić kawę kuloodporną?

Wystarczy połączyć wszystkie składniki, czyli kawę, masło oraz olej kokosowy za pomocą blendera. Proporcje tak naprawdę są sprawą indywidualną, jednak wiele przepisów radzi, by na jedną filiżankę kawy przypadała jedna łyżeczka masła oraz jedna łyżeczka oleju. Początkowo taka odmiana kawy, a raczej jej smak, może być zaskakujący i potrzeba będzie czasu na przyzwyczajenie kubków smakowych na nowy rodzaj napoju. Jednak z całą pewnością pijąc kawę kuloodporną, da się zauważyć większe pokłady energii, a pilnując diety i zdrowego odżywiania, również mniejszą wagę i lepszy wygląd ciała.