Zioła to dary natury, które od wieków wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Pierwotnie podawane w formie naparów, wyciągów czy okładów, obecnie są surowcami stanowiącymi ważny trzon suplementów diety. Jednym z nich jest Różeniec górski. Roślina ta jest częścią rodziny gruboszowatych i rośnie m.in. w Ameryce Północnej i Europie, również w Polsce. Środowiskiem jej występowania w naszym kraju są Karpaty i Sudety. Różeniec może występować też pod nazwą złoty korzeń. Czym się charakteryzuje i w jaki sposób wpływa na zdrowie?

Pochodzenie Rhodiola rosea

Udokumentowana historia tej rośliny, a raczej wykorzystywania jej w medycynie, sięga końcowych lat pierwszego wieku naszej ery. Różeniec wykorzystywany był na terenie Europy Rosji, Chin czy Skandynawii, i doceniany za wiele różnych właściwości. Przez Wikingów stosowany był w celach zwiększenia siły, natomiast Niemcy do zalet tej rośliny zaliczyli m.in. uśmierzanie bólu i działanie przeciwzapalne oraz pobudzające. Obecnie, w skutek przeprowadzenia wielu badań klinicznych, wykazano znacznie więcej zalet i prozdrowotnych właściwości tej rośliny.

Roślina o leczniczym charakterze

Kłącze tej rośliny charakteryzuje się delikatnym, zbliżonym do różanego zapachem, a także różowawym kolorem wnętrza po przełamaniu. Zewnętrzna część korzenia jest koloru złotego (z tego właśnie powodu częstą nazwą, która się pojawia zamiennie, jest złoty korzeń). Roślina posiada również jasnozielone łodygi o długości do 40 cm oraz grube liście.

Różeniec, inaczej Rhodiola rosea L., swoim działaniem obejmuje zarówno ogólny stan zdrowia organizmu, a także wpływa na jego zdolność do przystosowania się do zmiennych warunków, oraz zdrowie umysłowe. Dlaczego warto po niego sięgać?

Wpływ na ciało

Różeniec to tak zwany adaptogen. Wpływa on na organizm w taki sposób, że gdy pojawia się sytuacja stresująca lub wytężony wysiłek dla organizmu, jest on w stanie przystosować go do odmiennej dla niego sytuacji. Ta roślina, a raczej wyciągi wykorzystywane w suplementach, docenią z pewnością osoby uprawiające sport. Ma to związek ze zwiększeniem wydolności organizmu przez składniki aktywne zawarte w Różeńcu. Dzieje się to w sposób zbliżony do sposobu działania dopingu. Tyle że jego przyjmowanie jest bezpieczne, a produkt jest w pełni naturalny. Arktyczny korzeń, bo tak również określany jest Różeniec, pomaga w utrzymaniu zdrowia serca, niweluje jego niedokrwienie oraz pomaga w utrzymaniu ciśnienia krwi na optymalnym poziomie.

Stan tuż po wzmożonym wysiłku fizycznym, czy dochodzenie do siebie po chorobie to okresy, w których ważne jest dostarczanie organizmowi składników wspierających regenerację i rekonwalescencję. Produktem wykazującym prozdrowotne właściwości, który odpowiada na ten problem, jest właśnie Różeniec górski.  W powyżej wskazanych sytuacjach warto zatem włączyć go w pakiet codziennie stosowanej suplementacji.

Wpływ na umysł

Różeniec górski to roślina, która skutecznie i w pozytywny sposób wpływa też na poprawną pracę naszego mózgu. Zawiera takie substancje jak rozyna, rozaryna, salidrozyd czy rozawina. To właśnie one pomagają w obniżeniu poziomu kortyzolu, a co za tym idzie, wpływają na zmniejszenie stresu. Ponadto, wyszczególnione substancje odpowiadają także za poprawę procesów chemicznych w mózgu, skutkując poprawą nastroju. Ważnym efektem stosowania Różeńca jest poprawa koncentracji, a także lepsze przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie.

Do związków zawartych w wyciągu z Różeńca należą też m.in. flawonoidy, aglikon, kwasy organiczne, triterpeny, glikozydy cyjanogenne czy garbniki.

Dawkowanie

Dawki wyciągu z arktycznego korzenia inaczej nazywanego Rhodiola rosea, które stosuje się w medycynie to około 200-600  mg dziennie. Wyciąg z tej rośliny raczej nie wykazuje efektów ubocznych, a jeśli już dojdzie do ich pojawienia się, to ich przebieg jest łagodny. Należą do nich problem z zasypianiem, zawroty głowy oraz ból. Niekiedy występuje uczucie suchości w ustach oraz zwiększenie poziomu ciśnienia krwi. Jak w przypadku większości ziół o prozdrowotnych właściwościach, sytuacją, w której powinno się unikać przyjmowania tego suplementu, jest karmienie piersią lub ciąża.