Układ nerwowy składający się właściwie z trzech układów – autonomicznego, ośrodkowego i obwodowego, odpowiada za całokształt pracy wszystkich znajdujących się w organizmie narządów. Bez niego organizm nie tylko nie będzie poprawnie funkcjonować, ale przede wszystkim nie ma możliwości funkcjonować w ogóle. Organizm potrzebuje pokarmów do tego, aby przeżyć, ale konieczne jest, aby dostarczać mu właściwych składników odżywczych i witamin, które wpływają na poprawną pracę układu nerwowego, a co za tym idzie, na zdrowie wszystkich organów. Jedną z ważnych witamin, które wspierają układ nerwowy, jest tiamina, czyli witamina B1. Czym jest, w jakich pokarmach występuje i dlaczego warto dbać jej wystarczającą ilość w diecie?

Tiamina – gdzie znajdziesz jej najwięcej?

Tiamina występuje w podstawowych produktach spożywczych, zatem być może spożywasz ją regularnie. Jeśli jednak poniższe produkty są rzadko wykorzystywane w Twojej diecie, zwiększ ich ilość lub włącz je do jadłospisu. Witaminę B1 można znaleźć w pieczywie pszennym, w drożdżach, płatkach owsianych, w jogurcie i mleku, w rybach, kaszy, m.in. w gryczanej, a także w podrobach i wieprzowinie. Ponadto, znajdziesz ją w soczewicy czerwonej oraz w pestkach słonecznika. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, to tiaminę dostarczysz również wraz z ziemniakami, kalafiorem, szparagami czy mandarynkami i bananami.

Jeśli zależy Ci na stałym poziomie tiaminy w organizmie, warto pamiętać, że oprócz produktów, które ją zawierają, na rynku znaleźć można produkty, które skutecznie obniżają jej poziom. Należą do nich: herbata, kawa i wszelkie produkty z kofeiną, tytoń, czy alkohol. Warto ich unikać bądź spożywać sporadycznie.

Witamina B1 może też występować w postaci syntetycznej pod nazwą sulbutiamina. Jej odmiana w łatwiejszy sposób aniżeli jej naturalna, przyjmowana wraz z pożywieniem forma, przenika przez barierę krew-mózg, przez co w sposób bardziej efektywny wpływa na układ nerwowy. W jaki sposób tak się dzieje? Ponieważ sulbutiamina to substancja, która rozpuszcza się w tłuszczu, przez co jej dotarcie do mózgu jest znacznie łatwiejsze (tiamina pochodzenia naturalnego rozpuszcza się w wodzie).

Działanie tiaminy – wsparcie dla twojego układu nerwowego

Lista objawów niedoboru tej witaminy jest bardzo długa, co jasno pokazuje, jak ważnym składnikiem jest tiamina w życiu każdego z nas. Do niektórych z nich należą: skurcze i bóle mięśni, uczucie zmęczenia, spadek apetytu, problemy z koncentracją czy trudności z zapamiętywaniem. Tiamina odpowiada za rozwój organizmu, prawidłową pracę układu nerwowego, serca, a także mięśni. Jej systematyczne uzupełnianie w organizmie będzie szczególnie istotne dla osób starszych, ale również dla osób, które na co dzień praktykują zwiększoną aktywność fizyczną oraz psychiczną.

Jeśli chodzi o syntetyczną postać tiaminy, wspomnianą wcześniej sulbutiaminę, to wykazuje ona właściwości nootropowe, przez co ma pozytywny wpływ na pamięć, ogranicza powstawanie amnezji czy też wspiera wszelkie funkcje poznawcze, szczególnie w przypadku pacjentów borykających się z chorobą Alzheimera. Ponadto, sulbutiamina zapobiega występowaniu śmierci komórek nerwowych, poprawia czujność oraz redukuje zmęczenie.

Tiamina – rys historyczny

Jej historia jest dosyć młoda, ponieważ tiamina została wyodrębniona na początku XX wieku (w 1912 roku). Dokonał tego polski biochemik Kazimierz Funk. Podczas swoich badań analizował przyczyny występowania choroby beri-beri, czego wynikiem było odkrycie, że niedobór witaminy B1 doprowadził do jej wystąpienia i to właśnie za jej pomocą można tę chorobę wyleczyć.

Tiamina jest ogromnie ważną witaminą – jej niedobór może doprowadzić do poważnych schorzeń neurodegeneracyjnych, a także stanów zapalnych nerwów czuciowych oraz ruchowych. Poprzez awitaminozę może też dochodzić do drgawek mięśniowych czy pobudliwości, a efekcie nawet do porażeń czy śmierci.  Warto zatem zadbać o prawidłowy poziom tiaminy w diecie, która zapewni zdrowie, dobre samopoczucie, poprawi jakość zapamiętywania i wesprze koncentrację, a także wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.