Spis treści:

Genetyczne uwarunkowania mają olbrzymi wpływ na gęstość i grubość włosów, jednak ich kondycja w dużym stopniu zależy również od właściwej pielęgnacji i suplementacji. Głównym problemem, z którym boryka się wiele osób, jest wypadanie włosów. Przyczyny mogą być różne – problemy hormonalne, mechaniczne uszkadzanie mieszków włosowych czy zmiany chorobowe lub niedobory witamin i minerałów. Wypadanie włosów to proces naturalny, o ile oczywiście jest to niewielka ich ilość. Jeśli jednak dochodzi do nadmiernej utraty włosów, wtedy warto powziąć konkretne kroki, by w porę zwalczyć ten niekomfortowy problem.

Wypadnie włosów – jak sobie z nim radzić?

Włosy to jedne z przydatków skóry, które są zbudowane z keratyny. To ważne, aby organizm produkował stałą jej ilość, dzięki czemu uda się utrzymać kondycję włosów, a także skóry i paznokci, w jak najlepszym stanie. Do wytworzenia keratyny niezbędna jest siarka, a ten pierwiastek z kolei zawarty jest m.in. w biotynie. Właśnie dlatego istotnym czynnikiem, który może pomóc w ograniczeniu wypadania włosów, a także wesprze ich prawidłowy wzrost, jest biotyna, czyli witamina B7.

Biotyna to organiczny składnik zawarty w różnych pokarmach, dlatego we właściwie odżywiającym się organizmie jej niedobór jest raczej mało prawdopodobny. Zdarza się jednak tak, że organizm boryka się z różnymi chorobami, jest narażony na wysokie stężenie metali ciężkich, czy jest osłabiony przez przyjmowanie leków, które utrudniają prawidłowe wchłanianie biotyny do organizmu. Ponadto, duże znaczenie na wypadanie włosów mają też geny. Niektóre osoby mają tendencję do wypadania włosów lub też są posiadaczami włosów o cienkiej budowie oraz rzadko rozmieszczonych na głowie. Wsparciem dla włosów mogą okazać się preparaty bogate w biotynę, które uzupełnią niedobory, a przez to wpłyną na poprawę wyglądu oraz gęstości włosów.

Olimp Vita-min Multiple Sport 60 kaps

Działanie biotyny

Biotyna to organiczny kwas złożony, który występuje w roślinach oraz w mięsie, jak również produkowany jest przez florę bakteryjną w jelitach. Biotyna określana witaminą piękności uczestniczy w procesie produkcji glukozy, ale jak to już zostało wspomniane, wpływa na produkcję keratyny, skutkując znaczną poprawą kondycji, skóry, paznokci oraz włosów. Co ciekawe, nie tylko wpływa na ich porost oraz wzmocnienie, ale również może opóźnić proces powstawania siwych włosów, który jest nieodłącznym elementem procesu starzenia zachodzącym w organizmie.

Niedobór biotyny w organizmie może być zauważalny nie tylko poprzez pogorszenie wyglądu, ale również samopoczucia.  Niewystarczająca jej ilość może doprowadzić do spadku apetytu, uczucia znużenia i zmęczenia, być przyczyną anemii, a także wywołać łuszczenie skóry. Ponadto, niski poziom biotyny może wpłynąć na zaburzenia procesu metabolizmu tłuszczów, skutkiem czego jest podwyższenie poziomu cholesterolu.

Biotyna jako wsparcie dla włosów

Pięknie, lśniące włosy to wizytówka każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Odpowiednia fryzura kształtuje wygląd twarzy, uwydatnia pewne cechy wyglądu, bądź też je ukrywa. Można przykładać sporą wagę do częstych wizyt u fryzjera, podcinania końcówek, koloryzacji, zabiegów odżywczych czy wyboru odpowiednich preparatów do pielęgnacji. Jednak jeśli organizm od wewnątrz nie otrzyma właściwych substancji odżywczych, włosy będą wypadać, a ich wygląd będzie daleki od pożądanego. Przerzedzone, nieestetyczne włosy są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego dbałość o ten element wyglądu zewnętrznego jest niezwykle ważna. Wypadanie włosów nie jest też procesem komfortowym, ponieważ utracone włosy można z łatwością znaleźć na ubraniach, grzebieniu lub szczotce, czy w pomieszczeniach, w których przebywamy. Suplementacja biotyny, bądź też stosowanie preparatów witaminowych bogatych w minerały i kwasy uwzględniające w swoim składzie ten składnik, mogą mieć duże znaczenie dla kondycji naszych włosów. Biotyna wzmocni procesy wewnętrzne w organizmie. Ponadto, przyjmowanie jej w formie suplementów zapewni lepsze wchłanianie się do jego wnętrza, a co za tym idzie, szybsze działanie przekładające się na efekty.