Pamiętasz swój najlepszy trening? Rozpierająca energia, pulsujące żyły, nabrzmiałe mięśnie i duma z wykonanej pracy, krótko mówiąc pełnia życia. Niestety, takie sesje nie zdarzają się codziennie. Jednak aby to zmienić producenci, suplementów prześcigają się w formułach swoich przedtreningówek po to, żebyś mógł, niezależnie od okoliczności, poczuć i wykonać najlepszy możliwy trening. Dzisiaj na rynku istnieje wiele firm oferujących suplementy okołotreningowe. Jednak wiele osób wciąż zastanawia się– czy warto ich używać? Jak działają i które wybrać? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście poniżej.Przed treningiem? Nie tylko kawa i węglowodany


Jeśli trzymasz plan treningowy,  dobrze się odżywiasz, ale nie każdy trening daje ci satysfakcje i chciałbyś to zmienić, to właśnie w tym celu powstały produkty typu pre workout. Są to legalne substancje, mające na celu zwiększenie wydolności organizmu, zmaksymalizowanie jego osiągów, poprawę samopoczucia i dostarczenie porządnej dawki energii. Zapewniają one doskonałe warunki do treningu, dają uczucie maksymalnej pompy mięśniowej-czyli zwiększenia zaopatrzenia mięśni w odpowiednią ilość krwi, wraz z cennymi składnikami odżywczymi, między innymi glukozy czy aminokwasami. Pompa mięśniowa, oprócz efektu wizualnego, pozwala również na lepszą pracę mięśni, regenerację a finalnie ich rozwój.

Przedtreningówki-Czy warto ich używać?


Wszystko zależy ,z jaką przedtreningówką mamy do czynienia. Jeśli jest to ekstremalnie pobudzający suplement, to powinniśmy ograniczyć jego przyjmowanie do sytuacji, kiedy potrzebujemy wyjątkowego kopa i motywacji do treningu. W takim przypadku nie powinniśmy sięgać po niego częściej niż raz na kilka treningów. W innym razie zaczniemy się na niego uodparniać i będziemy potrzebować coraz większych dawek, w celu osiągnięcia pożądanego pobudzenia.

Istnieją jednak takie preparaty, które z powodzeniem mogą stanowić element rutyny treningowej. Najczęściej zawierają jedynie cytrulinę, argininę, kreatynę oraz niezbędne aminokwasy, lub inne substancje naturalnie wspierające trening.

Reasumując, w zależności jaką przedtreningówkę wybierzemy, powinniśmy stosować ją jako naszego asa w rękawie, sporadycznie, w przypadku braku motywacji i siły do ćwiczenia. Jednak jeśli jest to pre workout, który nie zawiera dużej ilości kofeiny, a doskonale uzupełnia i wspiera organizm podczas treningu, to może być stosowany każdorazowo.


Skoro wiemy, czym są i że pomagają w treningach, to zastanówmy się, na jakiej zasadzie działają.

Energia i koncentracja podczas treningu


Kofeina
 Aby trening był udany, musisz być odpowiednio pobudzony, zachowując jednocześnie skupienie podczas wykonywania ćwiczeń. To zadanie doskonale ułatwia kofeina, która pozwala  na zredukowanie zmęczenia, zapewnia odpowiedni zastrzyk energii, pozwalając przy tym trenować mocniej i dłużej, co przekłada się na wymierne efekty. Cięższy trening to więcej mikrourazów, z których powstaną nadbudowane włókna mięśniowe, zwiększające masę i siłę mięśni. Kofeina ma jednak krótkie działanie, dlatego wiele suplementów oprócz niej zawiera również teinę. Pod względem chemicznym jest to ta sama substancja co kofeina, jednak czas jej uwalniania jest znacznie dłuższy, co wpływa na dłuższy efekt pobudzenia. Przecież nikt nie chce czuć się w połowie treningu jak po pokonaniu ultramaratonu. Można więc powiedzieć, że kofeina działa jak iskra rozpoczynająca trening, natomiast teina podtrzymuje ten efekt.

Bioperyna
Bioperyna- czyli ekstrakt z czarnego pieprzu, to kolejna substancja pozytywnie działająca na wydolność fizyczną i psychiczną organizmu. Dodawana jest do przedtreningówek również w celu wspomagania układu odpornościowego i trawiennego. Co więcej, tak jak kofeina pomaga zredukować nadmierną masę ciała i redukuje oznaki zmęczenia.

Poprawa wydolności organizmu


Beta-alanina
To jak długo jesteśmy w stanie trenować, podczas jednej sesji treningowej, jest kwestią indywidualną. Uwarunkowana jest ona głównie stażem, wiekiem, wytrenowaniem i kondycją. W przedtreningówkach za poprawę wydolności organizmu odpowiada beta-alanina. Jest  to substancja wspierająca działanie organizmu oraz pracę mięśni nawet o kilkanaście procent. Charakterystyczną oznaką jej działania jest uczucie delikatnego mrowienia świadczące o rozprowadzaniu aminokwasu po całym organizmie. Beta-alanina przyjmowana regularnie wydłuża czas treningu, zwiększając wydolność organizmu, a przy tym redukuje uczucie zmęczenia i poprawia wydolność tlenową.
Kreatyna
Kreatyna, występując w wielu formach: od monohydratu, przez jabłczan, cytrynian, stak czy chelat magnezowy, jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów dostępnych na rynku. Najczęściej jednak suplementy przedtreningowe składają się z kilku jej rodzajów, aby zoptymalizować jej działanie oraz przyswajalności. Kreatyna ma bardzo szerokie zastosowanie. Między innymi dopowiada za zwiększenie siły, wytrzymałości, polepszenie regeneracji oraz wzrost masy mięśniowej. Tworzy doskonałe środowisko do rozwoju masy i siły mięśni. Jej zawartość w przedtreningówce spraw, że na pewno nie zabraknie jej podczas treningu, jednak zdecydowanie warto suplementować ją oddzielnie, w celu zmaksymalizowania jej efektów.

Pompa mięśniowa- Prekursory tlenku azotu


Arginina i Cytrulina
Ostatnim, choć chyba najważniejszym zadaniem preparatów przedtreningowych, jest zmaksymalizowanie tak zwanej pompy mięśniowej- czyli przepływu krwi przez tkankę mięśniową. Efekt ten widoczny jest gołym okiem, w postaci nabrzmiałych mięśni i widocznych, pulsujących żył. Dzieje się to za sprawą argininy i cytruliny, które przyczyniają się do powstania tlenku azotu, dlatego nazywane są jego prekursorami. Zwiększona zawartość tego związku powoduje rozszerzenie się światła naczyń krwionośnych, a co za tym idzie lepsze ukrwienie i odżywienie pracujących mięśni. Efekt ten utrzymuje się również po zakończonym wysiłku, pozwalając na szybszą i bardziej efektywną regenerację.

Wiesz już, czym jest pre workout, jakie są jego podstawowe składniki i jak działa. Pozostaje pytanie, który produkt wybrać.

Sprawdzony surowiec to podstawa


W zależności od twoich potrzeb i sportu, który uprawiasz, różne rodzaje przedtreningówek będą lepiej do ciebie pasować. Przede wszystkim jednak powinieneś postawić na suplementy ze znanej i sprawdzonej  firmy. WXN od lat jest znaną i cenioną marką,której suplementy poparte są wieloletnimi badaniami i doświadczeniem klientów. Oferuje ona szeroki asortyment zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, jak i zawodowców. Aby ułatwić ci wybór, przygotowaliśmy mały ranking produktów, w zależności od potrzeb i mocy działania suplementu, pozycje 5 i 4 bez przeszkód można polecić osobom początkującym, natomiast efekt wyższych pozycji lepiej sprawdzi się dla średnio i mocno zaawansowanych.5. ALLNUTRITION – HERO PUMP – 420GPrzeznaczenie: regularny trening
HERO PUMP będzie najlepszym produktem wzbogacającym regularne treningi. W jej składzie, zamiast kofeiny, znajduje się powoli działająca tauryna, dlatego doskonale będzie uwalniać energię, przez cały czas trwania cyklicznego wysiłku. Cytrulina, kreatyna i beta-alanina podniosą jakość treningu i spotęgują uczucie pompy mięśniowej. Co więcej, Marka Allnutrition słynie z bardzo dobrej jakości i stosunkowo niskiej ceny. Dodatkowo produkt wzbogacony jest o witaminę B6, wspomagającą przyswajanie magnezu oraz wpływającą na prawidłową pracę nerek serca, oraz mięśni. Podsumowując, Hero Pump pozytywnie wpłynie na jakość treningu, bez nadmiernego pobudzenia układu nerwowego. 


4. #RAW CITRULLINE MALATE

Raw Citruline Malate to doskonały produkt zarówno dla osób, które same komponują swoje zestawy suplementacyjne, jak i dla tych którzy chcą zwiększyć uczucie pompy mięśniowej, poprawić wydolność swojego organizmu, oraz maksymalnie zredukować zakwasy po treningu. Suplement ten to czysty jabłczan l-cytruliny, który warto spróbować podczas kolejnej sesji treningowej.


3. Golden Labs fury Extreme DmaaTo środek dający ekstremalne wrażenie pompy mięśniowej i rozrywającej wręcz energii, która musi znaleźć ujście w treningu. Jest to prawdziwy potwór energetyczny, posiadający pokaźny skład substancji pobudzających. Rozszerzają one naczynia krwionośne, polepszając regenerację i krążenie krwi. Dzięki zawartości Dmaa- niezwykle silnego stymulatora, Golden Labs Fury Extreme Dmaa wyzwala uczucie euforii i wyśmienitego nastroju, zwiększa przepływ adrenaliny- eliminując poczucie strachu oraz zapewnia ekstremalną dawkę energii wraz z wysokim poziomem koncentracji. Efekt utrzymuje się około 3 godzin.

https://wxnlabs.com/produkt/golden-labs-fury-extreme-dmaa-300g/


2. Centurion Labz Rage- dmaa formula


Euforia, siła, konieczność wykonania treningu, po tej przedtreningówce poczujesz, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. Doskonałe pobudzenie, pompa mięśniowa i koncentracja na najwyższym poziomie. Dodatek Dmaa wprawi cię w euforyczny stan braku lęku, w którym będziesz mógł przekraczać swoje granice.

https://wxnlabs.com/produkt/centurion-labz-rage-dmaa-formula/

1. Dark Labs Flame


Niekwestionowana energia, uczucie nabitych, pełnych mięśni, napięte żyły, to właśnie przedtreningówka Flame. Ekstremalnie silnie pobudzająca. Uczucie euforii i niesamowitej siły gwarantowane. Żeby zrozumieć, czym jest, trzeba jej choć raz spróbować.

https://wxnlabs.com/produkt/dark-labs-flame-30-porcji/