Szybki przyrost masy mięśniowej to cel wielu osób trenujących na siłowniach. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, wspierane przez właściwą suplementację, to klucz dla osiągnięcia najlepszych efektów w krótkim czasie. Wyjaśniamy, co mogą suplementować początkujący sportowcy, a jakie odżywki dedykowane są dla osób zaawansowanych. 

Jakie odżywki pomagają w budowie masy mięśniowej?

Przyrost masy mięśniowej wymaga zgrania dwóch czynników: treningu oraz diety. O ile kwestia ćwiczeń nie budzi zazwyczaj wątpliwości, o tyle zagadnienie diety może przysparzać wielu problemów. Osiągnięcie najlepszych efektów w zakresie przyrostu masy mięśniowej wymaga dostarczania właściwej ilości składników odżywczych w odpowiednich momentach. Trudno jest zrealizować to wyłącznie poprzez posiłki. Dużą pomocą w tym zakresie są więc różnego rodzaju odżywki. 

W przypadku wszystkich osób trenujących siłowo wskazane jest spożywanie odżywek białkowych. Dostarczają one do organizmu dobrze przyswajalne białka w łatwych do obliczenia proporcjach. Wsparcie w procesie budowania masy mogą stanowić także aminokwasy. Nie do przeceniania jest działanie kreatyny, która wspiera naturalny proces syntezy białek, stymulując wzrost mięśni i przyspieszając ich regenerację. Mężczyźni o nieco większym doświadczeniu w zakresie suplementacji mogą rozważyć stosowanie boosterów testosteronu. Jedną z wartych uwagi odżywek jest Turkesterone – substancja pochodzenia roślinnego, wpływająca na anabolizm białek mięśniowych i wspierająca adaptację organizmu do ciężkich treningów. 

Suplementacja dla zaawansowanych

Istnieje szereg substancji, wykazujących bardzo korzystny wpływ na tkankę mięśniową, ale dedykowanych przede wszystkim zaawansowanym sportowcom i kulturystom, posiadającym doświadczenie w zakresie suplementacji. Należą do nich prohormony oraz odżywki zaliczane do grupy SARM

Prohormony stymulują produkcję hormonów w organizmie. Dla budowy masy mięśniowej największe znaczenie ma androstendion, który zamienia się w testosteron. W związku z tym, że prohormony wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu, należy stosować je ostrożnie, zgodnie ze wskazaniami producenta. Podobnie należy podchodzić do suplementów zaliczanych do selektywnych modulatorów receptora androgenowego. SARMy wspierają rozbudowę mięśni oraz wykazują szereg innych korzystnych właściwości. W procesie budowania masy polecane są zwłaszcza RAD-140, MK-677 oraz Ostaryna. 

Decydując się na rozpoczęcie suplementacji warto skonsultować się z bardziej doświadczonym zawodnikiem, trenerem lub specjalistą w zakresie suplementacji sportowej. Właściwe dawkowanie odpowiednich substancji w ściśle określonych porach to klucz do sukcesu w procesie budowania i rzeźbienia masy mięśniowej!