Dobrze wykonany trening to połowa sukcesu. Aby ćwiczenia na siłowni przynosiły efekty, konieczne jest zadbanie o to, aby po wysiłku dostarczyć do organizmu wszelkie niezbędne do regeneracji substancje. Trudno zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych wyłącznie dietą. Dlatego też rekomendowane jest spożywanie po treningu odżywek białkowych. Zobacz, co należy jeść po treningu i dlaczego ma to takie znaczenie.

Czego organizm potrzebuje po wysiłku?

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do wzrostu katabolizmu białek ustrojowych. Pod tym terminem kryje się rozkład cząsteczek złożonych na cząsteczki proste, a więc białek na aminokwasy. W efekcie uwalniana jest energia, której organizm potrzebuje podczas wzmożonej aktywności. W celu zmniejszenia wywołanych katabolizmem strat białka, należy dostarczyć bezpośrednio po wysiłku fizycznym odpowiednią ilość składników odżywczych. Najlepiej zrobić to w tak zwanym oknie anabolicznym, a więc w czasie najefektywniejszego przyswajania substancji.

Tuż po treningu wskazane jest spożycie węglowodanów, które pozwolą szybko uzupełnić glikogen, oraz białka, które przyczyni się do naprawy mikrouszkodzeń w mięśniach, regeneracji oraz budowy tkanki mięśniowej. Dobrze jest dostarczyć białko do 30 minut po treningu, nie później niż do 2 godzin. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą koktajle białkowe, które ułatwiają zmieszczenie się we wspomnianym oknie anabolicznym.

Dlaczego warto włączyć do diety odżywki białkowe?

Po treningu siłowym wskazane jest spożycie od 20 do 40 gram białka. Najlepiej dostarczyć je – jak już wspomniano wyżej – w czasie do 30 minut po zakończeniu ćwiczeń. Trudno wyobrazić sobie przygotowanie i spożycie w tak krótkim czasie odpowiednio zbilansowanego posiłku. Dlatego też zdecydowanie lepszym pomysłem jest wypicie odżywki białkowej. Wysokiej jakości koktajle proteinowe zawierają dobrze przyswajalne białka. Łatwo obliczyć odpowiednią porcję, dzięki czemu można mieć pewność, że dostarczyło się właściwą ilość składników odżywczych do organizmu. Podczas intensywnego cyklu treningowego można rozważyć również suplementację aminokwasów oraz kreatyny, wspierającej syntezę białek.  

Jeśli zależy Ci na osiągnięciu dobrych efektów w budowie masy mięśniowej, zwróć szczególną uwagę na posiłki po treningu. Zadbaj o dostarczenie odpowiedniej ilości białka, stosując dobrze przyswajalne odżywki białkowe. Tylko dzięki połączeniu treningu i diety osiągniesz widoczne, trwałe efekty!