Kwestia dostarczania odpowiednich składników pokarmowych do organizmu jest kluczowa dla osiągnięcia pożądanych efektów podczas treningów sportowych. Czy jednak zdrowa, zbilansowana dieta wystarcza, by zapewnić właściwy poziom energii na czas ćwiczeń? Czy może ona skutecznie uzupełnić budulec niezbędny do rozwoju mięśni? Sprawdzamy, co najlepiej jeść przed treningiem siłowym i jakiego rodzaju suplementy mogą poprawić jakość treningu.

Jakie składniki pokarmowe powinny znajdować się w posiłku przed treningiem? 

Ciężki trening siłowy przynosi efekty tylko wtedy, gdy jest wykonywany prawidłowo, rzetelnie i systematycznie. Warunkiem uzyskania pożądanych efektów jest też dostarczanie do organizmu właściwej ilość składników pokarmowych w odpowiednich momentach. Przed treningiem Twój organizm potrzebuje węglowodanów, które dostarczają energii koniecznej do wykonywania ćwiczeń. Komponując posiłek przedtreningowy warto wybrać węglowodany złożone. Wolniej się one rozkładają, stopniowo dostarczając paliwa do działania. W posiłku tym nie może zabraknąć także białka, które stanowi budulec mięśni. Dzięki niemu mięśnie regenerują się po treningu. Wbrew pozorom, również tłuszcze – zdrowe i w odpowiedniej ilości – są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. 

Dlaczego warto zażywać sumplementy przedtreningowe?

Dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach poprzez dietę jest zadaniem trudnym. Z pomocą przychodzą więc suplementy. Przed wyjściem na siłownię warto sięgnąć po przedtreningówki. Preparaty te cechują się zróżnicowanym składem. Wiele z nich zawiera kofeinę, która zwiększa poziom energii i pomaga pobudzić organizm do działania. Częstymi składnikami są tak zwane pompery czyli cytrulina, agmatyna lub AAKG, odpowiedzialne za dotlenienie mięśni. W składzie przedtreningówek można znaleźć również kreatynę oraz różnego rodzaju aminokwasy, wspomagające regenerację i wzrost mięśni.

Trening siłowy wymaga wysokiego poziomu energii. Aby był on skuteczny i przekładał się na rozwój muskulatury, należy dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest spożywanie właściwie skomponowanych posiłków przed treningiem oraz wspomaganie się w razie potrzeby sprawdzonymi odżywkami przedtreningowymi.