Proces odchudzania prawie nigdy nie bywa przyjemny, a przynajmniej nie na początku, kiedy to konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i niekiedy spore ograniczenie spożywanych kalorii. Jednak wiele mówi się o pozytywnym wpływie różnych składników na przyspieszenie utraty masy ciała. Niektóre z nich pozornie, w opinii wielu osób znajdują się na liście produktów zakazanych. Tak jest m.in. w przypadku czekolady – jednak jej całkowita eliminacja może być nieuzasadniona. W jaki sposób czekolada może pomóc w odchudzaniu i czy warto po nią sięgać w czasie diety redukcyjnej?

Czekolada a odchudzanie

Czekolada bez względu na rodzaj stosowanej diety nie musi być traktowana tylko jako niezdrowa przekąska. Jednak warto nadmienić, że chodzi o czekoladę gorzką, a nie jej mleczne, słodkie odmiany. Badania opublikowane w 2018 roku dotyczące wpływu czekolady na proces odchudzania, świadczą o tym, że gorzka, pełnowartościowa czekolada lub gorzkie, naturalne kakao mogą mieć istotny wpływ na proces redukcji nadprogramowych kilogramów. Ziarna kakaowca, z których są produkowane, zawierają miedź, potas, magnez oraz żelazo, a także wiele innych, wartościowych witamin oraz są źródłem przeciwutleniaczy. Spożywanie kontrolowanych dawek czekolady jest więc wręcz wskazane, ponieważ oprócz wpływu na redukcje tkanki tłuszczowej, może pomóc również w obniżeniu ciśnienia i poziomu cholesterolu, spowalnia proces starzenia organizmu, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Redukcja, czyli ujemny bilans kaloryczny

Aby organizm mógł tracić wagę, musi pozyskiwać energię z zapasów zmagazynowanych w ciele. Jednak aby do tego doszło, konieczny jest deficyt kaloryczny, czyli przyjmowanie mniejszej ilości kalorii niż organizm spala w ciągu dnia. Dzięki utrzymaniu stałego deficytu organizm będzie stopniowo spalał naddatek niechcianego ciała. Jak do tego ma się czekolada? Podobnie jak inne produkty, również czekolada posiada pewną kaloryczność, dlatego przyjmowanie jej w za dużych ilościach, może dostarczyć zwiększonej ilości kalorii, a co za tym idzie, zahamować proces odchudzania. Mała dawka czekolady nie zaszkodzi, jednak aby nie wpłynęła negatywnie na odchudzanie, powinna być wliczona w kaloryczność posiłków przewidzianych na dany dzień.

Korzyści ze spożywania czekolady na diecie

Nieduża porcja gorzkiej czekolady (około 20g) oprócz wspomnianych już korzyści dla organizmu może wesprzeć proces odchudzania również w inny sposób. Jaki?

Dodaje energii i pomaga w koncentracji

Dzięki zawartości kofeiny, teobrominy oraz fenetylaminy gorzka czekolada niemal natychmiast dostarczy organizmowi dodatkowej energii. Ponadto, wpłynie na czułość zmysłów, pobudzi, a jednocześnie wesprze organizm w zachowaniu skupienia nad zadaniem, które ma do wykonania. Szczególnie może mieć to znaczenie podczas aktywności fizycznej realizowanej w ramach procesu odchudzania. Efektywny trening przełoży się na efekty.

Jest pomocna w sytuacji wzmożonego apetytu

Gorzka czekolada, poprzez wpływ na hormon greliny może stymulować apetyt i pomóc w zaspokojeniu głodu odczuwanego przez organizm. Uczucie sytości ograniczy niekontrolowane spożywanie niezaplanowanych produktów i posiłków w ciągu dnia, a to z kolei wspomoże odchudzanie.

Ponadto, czekolada:

Spożywanie samej czekolady nie będzie jedynym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej. Może ona wraz ze zbilansowaną dietą w sposób pośredni pomóc w utrzymaniu właściwego deficytu kalorycznego na diecie redukcyjnej i osiągnięciu pożądanej masy ciała. Całkowita rezygnacja ze słodyczy w diecie nie jest też dobra dla zdrowia psychicznego i po czasie może poskutkować efektem odwrotnym, czyli rezygnacją z diety i efektem jojo. Czekolada gorzka lub kakao to wartościowe elementy procesu odchudzania, dlatego warto uwzględnić je w codziennym jadłospisie.