Sterydy anaboliczno-androgenne, potocznie zwane anabolikami lub po prostu sterydami, to grupa środków zaliczanych do nielegalnych form dopingu w sporcie. Substancje te, będące pochodnymi testosteronu, stymulują wzrost masy mięśniowej poprzez pobudzanie syntezy białka. Oprócz tego, że są one niedozwolone w zawodowym sporcie, to powodują też szereg skutków ubocznych, na czele z zaburzeniami równowagi hormonalnej organizmu. Czy istnieje skuteczna alternatywa dla anabolików?

Legalne substancje o działaniu anabolicznym

Anabolizm to jeden z naturalnych procesów, zachodzących w organizmie. Polega on na syntezie prostych związków w celu uzyskania bardziej złożonych. Działanie anaboliczne w kontekście sportu dotyczy przede wszystkim budowania mięśni. Istnieje szereg legalnych substancji, które wspomagają ten proces, nie powodując przy tym występowania takich skutków ubocznych, jak w przypadku sterydów anaboliczno-androgennych. 

Do legalnych substancji o działaniu anabolicznym zaliczane są między innymi boostery testosteronu, wspierające naturalną produkcję tego hormonu. Wśród nich warte uwagi są produkty zawierające takie substancje pochodzenia roślinnego jak Turkesterone czy 5a-Hydroxy Laxogenin. Procesy anaboliczne w organizmie pobudzają także prohormony oraz suplementy z grupy SARM’ów. 

Alternatywa dla anabolików

Innym rodzajem substancji, który doskonale sprawdza się podczas budowy masy mięśniowej, jest kreatyna. Jest ona w pełni legalna, a jej stosowanie nie wiąże się w ryzykiem wystąpienia prawie żadnych efektów ubocznych. Istnieje kilka rodzajów kreatyny, wykazujących działanie anaboliczne w różnym stopniu. Monohydrat kreatyny wspiera syntezę białek, sprzyja zwiększeniu siły i wydajności mięśni. Jabłczan kreatyny wykazuje dużą skuteczność w odbudowie ATP.

Dynamiczny rozwój branży suplementów sprawia, że sportowcy mają do dyspozycji coraz więcej różnego rodzaju odżywek. Nie są już skazani na nielegalne i przykre w skutkach sterydy anaboliczno-androgenne. W celu budowania masy mięśniowej mogą posłużyć się legalnymi substancjami, cechującymi się mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia efektów ubocznych, a nierzadko także dodatkowym, pozytywnym wpływem na organizm.