Białko jest podstawowym budulcem, bez spożywania którego trudno byłoby myśleć o zadawalających efektach treningowych. Na rynku popularne są różnego rodzaju odżywki białkowe. Rezultaty ich stosowania są owocne, o ile się nie przesadzi. Nadmiar białka w diecie jest bardzo szkodliwy.

Dostarczanie dużych ilości białka jest popularnym sposobem na przyśpieszenie procesu budowy muskulatury. Powszechne jest stosowanie suplementów białkowych, np. białka serwatkowego, jak i rekomendowanie spożywania chudego mięsa drobiowego w dużych ilościach. Tymczasem, jak się okazuje, nadmierna podaż białka w organizmie może przyhamować proces efekty treningów. Dzieje się tak ze względu na to, że białko zostanie użyte w celach energetycznych. To jednak nie wszystko – nadmiar białka w diecie może powodować poważne problemy ze zdrowiem.

Co oznacza nadmiar białka w diecie? W jakich celach stosuje się białko?

Obok węglowodanów i tłuszczy białko to podstawowy element diety każdego człowieka. Większą podaż białka do organizmu powinni zapewnić przede wszystkim sportowcy i osoby regularnie oraz intensywnie trenujące. W każdym przypadku jednak białko odpowiada za szereg funkcji, związanych nie tylko z mięśniami.

Białko składa się z aminokwasów i ma wpływ na układ immunologiczny. Za dużo białka w diecie może jednak wiązać się z wieloma niekorzystnymi konsekwencjami. Warto zwrócić uwagę na to, że z wszelkich odżywek białkowych najczęściej korzystają młody osoby, którym zależy na przyroście masy mięśniowej i tworzeniu muskulatury. Z drugiej strony dieta wysokobiałkowa zalecana jest dla tych, którzy cierpią na otyłość, ponieważ jest w stanie zmniejszać ilość tłuszczu i węglowodanów w organizmie (ciało zużywa tych składników białka w celach energetycznych). Bez względu na to, z jakiego powodu ktoś decyduje się na suplementację białkową lub po prostu znacznie większe spożywanie produktów wysokobiałkowych, trzeba wiedzieć, że na dłuższą metę taki tryb przełoży się na szkody dla zdrowia!

Konsekwencje spożywania zbyt wiele białka w diecie

Skutków spożywania zbyt dużej ilości białka w diecie nie trzeba szukać daleko. Objawy przesadzonego ilościowo spożycia białka będą widoczne stosunkowo szybko.

Na początku mogą wystąpić problemy związane z zaparciem. Wynika to ze zbyt małej ilości błonnika w diecie. Rozwiązaniem kłopotu jest spożywanie produktów probiotycznych, ziaren, warzyw i owoców.

Do mniej strasznych efektów przedawkowania białka w diecie należy z pewnością obniżone samopoczucie. Nastrój może być bardziej podatny na różne fluktuacje. Można zaobserwować częstsze zmiany samopoczucia, wahania i niestabilność. Występują problemy z koncentracją oraz podejmowaniem decyzji. Wraz z tym, że ciało otrzymuje za dużo białka w diecie, jednocześnie ma zwykle za mało węglowodanów. Efekt? Poziom energii drastycznie spada.

W ślad za poniższą tendencją idą kolejne efekty diety zbyt bogatej w białko. Następuje przyrost masy ciała (czego większość sportowców będzie chciała uniknąć, jeżeli nie wybierają diety wysokobiałkowej w tym celu). Wraz z tym dostrzegalne będzie odwodnienie, a nawet utrzymujący się nieprzyjemny oddech (zbyt wysoka podaż ketonów).

Sprawdź produkty białkowe od WXN Labs:

Przedawkowanie białka

Obecny stan badań umożliwia na potwierdzenie tezy, że zbyt dużo białka w diecie to sytuacja, która jest toksyczna. Dotyczyć to będzie każdego organizmu obojętnie, czy ktoś uważa się za bardziej czy mniej wytrzymałego. Zbyt duża podaż białka doprowadza do kwasicy metabolicznej. Ta z kolei związana jest z wydalaniem cennych składników mineralnych – głównie wapnia i fosforanów (dodatkowa suplementacja ich nic nie pomoże). Następnie, na skutek przedawkowania białka, można mieć do czynienia z uszkodzeniami kości i zaburzeniem funkcjonowania mięśni.

Zbyt wiele białka w diecie przez dłuższy czas będzie prowadził do nadmiernego obciążenie takich narządów, jak nerki i wątroba. W ciężkich przypadkach z czasem mogą zacząć powstawać problemy z wydolnością tych organów. Jak więc widać, wszystko należy suplementować z rozsądkiem.