Uczucie braku motywacji występuje nie tylko u początkujących amatorów aktywności fizycznej, ale również pojawia się u osób uprawiających sport profesjonalnie. Przyczyn może być wiele – osłabienie mięśni, przetrenowanie czy po prostu chwilowy spadek formy, a to może doprowadzić do rezygnacji z treningu. Jednorazowe zaburzenie planu treningowego może nie być niczym złym, oczywiście o ile nie doprowadzi to do kolejnych przerw, a co za tym idzie, dłuższego przestoju. W jego wyniku nie tylko zmniejszymy swoją kondycję, ale również, zamiast osiągać kolejne kamienie milowe, cofniemy się o krok w tył. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zastosować odżywki, które poprzez zawartość pobudzających i odpowiednio skomponowanych składników odżywczych dodadzą energii do działania.

Przedtreningówki dla każdego

Teoretycznie odżywki przedtreningowe stosować może każdy, jednak różnice między poszczególnymi produktami na rynku z tej kategorii, mogą się znacznie od siebie różnić. Odmienne będą zarówno składy, jak i proporcje poszczególnych składników, a te z kolei, przez wykazywanie konkretnych właściwości mogą być dla organizmu bardziej lub mniej istotne w danym momencie. Czym w takim razie się kierować wybierając przedtreningówkę? I czy właściwie warto po nią sięgać?

Przełamywanie barier własnego umysłu i ciała

W skład przedtreningówek opartych na naturalnych składnikach bardzo często znaleźć można kofeinę, jabłczan cytruliny, wyciąg z buraka czy taurynę. Jakimi właściwościami charakteryzują się te składniki?


Kofeina

Choć wiele osób dostarcza ją, m.in. pijąc kawę, to ten środek z grupy stymulantów naturalnego pochodzenia można spotkać w wielu dostępnych na rynku odżywkach przedtreningowych. Do ogólnych zalet kofeiny można zaliczyć działanie pobudzające, wpływa też na poprawę nastroju, opóźnia zmęczenie, a także zwiększa możliwości fizyczne organizmu. Porównując działanie kofeiny zawartej w kawie, a odżywce, to ta w przedtreningówce wykazuje znacznie silniejsze właściwości, a jest to spowodowane jej postacią. W przypadku kawy jest zawarta w formie pełnych związków, przez co jest przez organizm wchłaniana wolniej i w mniejszej ilości.

Jabłczan cytruliny

Ta substancja to związek chemiczny powstały z połączenia kwasu jabłkowego oraz cytruliny. Jego zawartość w przedtreningówce może pomóc w osiągnięciu pompy mięśniowej (zwiększenie wydajności oraz objętości mięśni). Ponadto, jabłczan cytruliny wzmacnia syntezę kreatyny, co przekłada się na zastrzyk energetyczny przejawiający się poprzez wytrzymałość tlenową oraz mięśniową. Przedtreningówka jest odżywką, która ma pomóc podczas treningu, natomiast zawartość jabłczanu może też wpłynąć korzystnie na ograniczenie bólu powstałego w wyniku zakwasów.

Wyciąg z buraka

Nie pojawia się w przedtreningówkach zbyt często, jednak jeśli już jest zawarty w składzie wybranego produktu, to można mu przypisać pomoc w utrzymaniu odpowiedniej wydajności ćwiczeń. Wyciąg z buraka wpływa na zwiększenie wydolności organizmu, co przekłada się na efektywność treningu.


Tauryna

Choć jest zawarta w jedzeniu, m.in. soczewicy, mięsie z indyka, grochu i owocach morza, to może być również dostarczana w odżywce przedtreningowej. Tauryna usprawnia przepływ krwi do mięśni, a to prowadzi do poprawy wytrzymałości organizmu. Ten niebiałkowy aminokwas pomaga w przyswajaniu kreatyny oraz rozluźnia mięśnie.


Efekty przedtreningówek

Analiza, chociażby powyższych składników tego typu produktów dla sportowców, jasno mówi o tym, jakie efekty przedtreningówek można uzyskać, dostarczając je przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Przede wszystkim jest to zwiększenie motywacji do działania, wydłużenie możliwości treningowych, poprawienie wytrzymałości, pobudzenie, a także przypływ siły, co umożliwia bardziej wydajny, efektywny i satysfakcjonujący trening. W przypadku spadku motywacji, czy potrzeby zwiększenia własnych możliwości treningowych, warto sięgać po odżywki przedtreningowe, które wesprą organizm w wytężonej aktywności.