Przedtreningówki, kiedy sięgnąć po suplementację?

Popularne przedtreningówki, czyli, mówiąc bardziej konkretnie, odżywki przedtreningowe czy preworkouty, to rodzaj suplementów, mających ma celu pobudzenie oraz dodanie energii przed treningiem. Ideą, która przyświecała im na początku, było wykrzesanie z nas dodatkowych pokładów siły podczas ćwiczeń po ciężkim dniu w pracy lub w natłoku obowiązków. Szczególnie w przypadku nieprofesjonalnych sportowców. Jednak od tego czasu suplementy tego typu przeszły wiele zmian, różnicując się po drodze składem, przeznaczeniem oraz zastosowaniem. Ze względu na ich skuteczność i mierzalne efekty, w swoim planie treningowym i diecie szybko zaczęli stosować je także profesjonaliści. Włączanie ich do treningu rychło stało się czymś oczywistym. Dzisiaj przedtreningówki są już integralną częścią świata kulturystyki i każdego innego rodzaju aktywności sportowej. Zaryzykować można nawet stwierdzenie, że więcej jest osób, które je stosują niż tych, które ich nie używają. Co oferują współczesne preworkouty i jak mogą pomóc nam zmaksymalizować efekty treningu? O tym poniżej. 

Dobre przedtreningówki, czy to tylko zastrzyk energii?

Dobre przedtrenigówki są suplementami diety, których najważniejszym zadaniem jest dodanie organizmowi potrzebnej do ćwiczeń energii. Dlatego zawierają między innymi szereg substancji pobudzających. Regularny trening sportowy lub na siłowni to spory wysiłek i nie da się ukryć, że czasami po prostu brakuje nam na niego sił. Szczególnie w pośpiechu i natłoku obowiązków charakteryzujących współczesne życie. Często, obok zwykłego zmęczenia, towarzyszy nam również zniechęcenie, znużenie i brak motywacji. Efektem jest niestety najczęściej przekładanie treningu, rezygnacja z niego lub ćwiczenie „na pół gwizdka”. Wszystkie te czynności mają zazwyczaj zabójczy wpływ na nasz plan treningowy i wcześniej wypracowane efekty. Dlatego właśnie dobra przedtrenigówka działa na wiele sfer naszego ciała i pracuje wielotorowo. Nie tylko daje nam energetycznego kopa. Potrafi również poprawiać nastrój, usuwać zmęczenie, dodawać euforii oraz motywować nas psychicznie. A wszystko po to, abyśmy mogli maksymalnie zoptymalizować czas poświęcony na trening. Dzięki temu zachowujemy całkowity komfort naszego planu ćwiczeniowego, a efekty, które chcieliśmy uzyskać pozostają niezmienione.

Przedtreningówki to ta część segmentu odżywek, która charakteryzuje się naprawdę sporą dynamiką rozwoju. I trudno się temu dziwić, bo dobrze dopasowany preworkout naprawdę potrafi poprawić jakość oraz efekty naszego wysiłku. Odpowiednio dobrany, powinien okazać się także dobrym fat burnerem, szczególnie dla tych wszystkich, dla których redukcja tkanki tłuszczowej na siłowni jest najbardziej wyczekiwanym rezultatem ich ćwiczeń. Coraz większa ilość odżywek przedtreningowych oferuje jednocześnie znaczną redukcję tkanki tłuszczowej. Szerokie pole działania oraz znaczący wpływ na różne rodzaje aktywności siłowej powodują, że preworkouty szybko stały się standardem oraz zaczęły być stosowane przez profesjonalistów. Bywają one nawet jedynym suplementem stosowanych przez niektórych na siłowni. Stały się popularne tym bardziej, że są one dodatkowo (a przynajmniej powinny w swoich zaawansowanych wersjach) źródłem cennych witamin oraz mikroelementów, które podczas treningu wypłukujemy z organizmu. Należy jednak pamiętać, że mimo wielu zalet, przedtreningówki muszą pozostawać elementem wsparcia i treningową opcją. Nie zastąpią nam one prawidłowej diety, zdrowego odżywiania oraz koniecznej regeneracji.

Dobre przedtreningówki, ich niepodważalne zalety w konkretnych produktach

Dobre przedtreningówki, jak wyjaśniliśmy wyżej, powinny przejawiać uniwersalne działanie. Jakie produkty, które spełnią wysokie wymagania wobec preworkoutów, możemy polecić? Bardzo dobrze na polu wszechstronności radzi sobie popularny specyfik USP Labs Jack3d 250g Old formula DMAA. To niezwykle skuteczna przedtreningówka, o bogatym składzie, dzięki której nasz organizm wrzuci trzeci bieg, stanie się bardziej odświeżony i gotowy do treningu. Ta odżywka to przebój w USA, gdzie od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach popularności. Dzięki nam dostępna jest także w Polsce. Suplementy, które wydatnie zwiększą naszą wytrzymałość w początkowej fazie ćwiczeń to między innymi WXN Labs Slim Xtreme 60 kaps DMAA oraz Yohimbine HCL 100caps x 10mg. Błyskawicznie sprawią one, że poczujemy się lepiej, poprawi się nasze samopoczucie oraz pojawi się motywacja do walki. To również bardzo dobre, bo oparte na johimbinie, reduktory tłuszczu. Wskazane dla tych, którzy chcą przy pomocy ćwiczeń skutecznie z nim walczyć. Zaś jeśli chodzi o preworkout, który dostarczy naszym mięśniom stymulatorów oraz substancji budulcowych, to trudno o coś lepszego niż WXN Labs Blue Magic 45caps i WXN Labs Simple Burner 90 kap. To bardzo wydajne preparaty, które można nazwać prawdziwymi pogromcami tkanki tłuszczowej. Optymalny zestaw wysokiej jakości składników w optymalnych dawkach – to ich  klucz do sukcesu podczas treningów wszystkich rodzajów.

Przedtrenigówki zdecydowanie posiadają mnóstwo niepodważalnych zalet. Kto ćwiczy, ten wie, jak istotne przed treningiem jest właściwe do niego przygotowanie. Intensywna rozgrzewka i dobre nastawienie to nawet więcej niż połowa sukcesu. Ale przedtreningówki dają nam jeszcze więcej. Wprowadzenie ich jako stałego elementu przygotowań do wysiłku, powinno stać się stałym elementem programu ćwiczeń każdego (lub każdej) z nas. Bo przedtreningówki nie tylko przygotowują. One poprawiają nasze nastawienie, humor, wprowadzają pozytywną euforię i dodają motywacji. Zawierają również wiele substancji, które pomogą spalić tłuszcz, a także poprawić sprawność naszych mięśni. Ponadto preworkouty sprawią, że cały trening będzie stabilny, sprawny i efektywny. Ich zażycie pozwoli na łatwiejsze osiągnięcie treningowych celów, które sobie założyliśmy. Z nimi nie musimy się martwić, że sobie nie poradzimy, nie damy rady lub nagle zabraknie nam sił. Odżywki przedtreningowe zdecydowanie podwyższą nasze osiągi i wzmogą nasz rozpęd w początkowej fazie ćwiczeń.

Dobre przedtreningówki, czy powodują jakieś niechciane efekty?

 

Dobre przedtreningówki odpowiednio stosowane nie powinny stanowić, poza indywidualnymi i raczej ekstremalnymi przypadkami, żadnego zagrożenia dla naszych organizmów. Pamiętać należy, że są to preparaty zawierające szereg substancji pobudzających, których nie należy „przedawkowywać”. Substancje te między innymi mogą przyspieszać pracę serca, podwyższać ciśnienie oraz stymulować układ nerwowy. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy problemy w wymienionych kwestiach, do przedtreningówek powinniśmy poschodzić ze wzmożoną ostrożnością. Zdarzało się, że osoby stosujące preworkouty zgłaszały takie objawy jak mdłości, skurcze mięśni, bóle głowy, drżenie kończyn, mrowienie na ciele, senność, zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi oraz pojawiające się przed oczami ciemne plamy. Do tego często zdarzały się swoiste „zawieszenia” uwagi oraz energetyczne „zjazdy”. Typowymi objawami nadużycia przedtreningówki są trzęsawki kończyn oraz bezsenność nocna. Jeżeli tego typu przypadłości pojawiały się u nas wcześniej lub pojawiają po zażyciu suplementy – należy zachować wzmożoną ostrożność. Może być tak, że dana odżywka zawiera nadmiar pewnego składnika i może po prostu nam nie pasować. Inną możliwością jest po prostu reakcja alergiczna naszego organizmu. Żadnych objawów tego typu nie wolno lekceważyć. Choć wszystkie suplementy dostępne na naszym rynku są testowane i badane, najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne studiowanie listy składników oraz indywidualne próbowanie poprzez spożycie małych ilości specyfiku. Uważać należy także w przypadku używania kilku różnych suplementów. Tak aby ich składniki ze sobą nie kolidowały, ani nie wzmacniały wzajemnie swojego działania.

Przedtreningówki, czy na pewno warto zacząć je stosować ?

Zdecydowanie tak, bo przedtreningówki to zupełnie nowa treningowa jakość. Niewielu z tych, którzy zdecydowali się na włączenie ich do swojego treningu, stwierdziła, że nie widzi różnicy lub ich nie potrzebuje. Do preworkoutów przekonali się najlepsi i najwięksi. Bezsprzecznie odmienią one każdy rodzaj treningu i wprowadzą go na nowy, wyższy poziom. To niemal idealny przepis na skuteczny wysiłek, dzięki któremu uzyskamy wymarzony efekt końcowy. Odpowiednio dobrana odżywka przedtreningowa sprawi również, że damy z siebie znacznie więcej niż wydawało nam się, że jesteśmy w stanie dać. Z pewnością wielu z nas, dzięki tym suplementom będzie w stanie poznać prawdziwe możliwości swojego ciała. A dzięki temu będą mogli stawiać poprzeczkę wyżej oraz dążyć do coraz bardziej ambitnych celów treningowych.