Doping nowej generacji – tak właśnie mówi się o suplementach zaliczanych do grupy SARM-ów. Odżywki te zbierają bardzo pozytywne opinie w świecie sportowców. Czym jednak są SARM-y? Jakie efekty można uzyskać, decydując się na ich zażywanie? Czy stosowanie SARM-ów może powodować skutki uboczne? W artykule odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Czym są odżywki należące do grupy SARM-ów?

SARM-y zostały odkryte stosunkowo niedawno, to jest w latach 90. XX wieku. Początkowo badano je pod kątem przydatności w leczeniu raka prostaty. Bardzo szybko okazało się, że te selektywne modulatory receptora androgenowego wykazują dużą skuteczność w budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. Tym sposobem SARM-y trafiły do sportu, stając się interesującą alternatywą dla innych środków stosowanych w celu rozbudowy mięśni i zwiększenia siły.

Korzyści ze stosowania SARM-ów

Do grupy SARM-ów można zaliczyć kilka substancji, wśród których największą popularnością cieszą się Ligandrol (LGD-4033 ) i Ostaryna (MK-2866). Suplementy te powodują przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. SARM-y sprzyjają budowie beztłuszczowej masy mięśniowej i zwiększeniu siły. Wiele z nich wykazuje także szereg innych właściwości, do których należą:

Czy SARM-y mają wady?

Jak już wspomniano, związki należące do grupy SARM-ów zostały odkryte niedawno. Badania nad ich działaniem cały czas trwają. Testowana jest między innymi możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Na podstawie dotychczasowych badań można stwierdzić, że ilość efektów ubocznych związanych z zażywaniem SARM-ów jest niewielka. Suplementy te mogą oddziaływać na nastrój oraz wpływać na drugorzędowe cechy płciowe. Wypadają zatem wyjątkowo korzystnie w porównaniu do sterydów.

SARM-y to legalne środki podawane doustnie, których stosowanie wspomaga budowanie masy mięśniowej oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Zanim jednak zdecydujesz się na ich zażywanie, przyjrzyj się dobrze swojej diecie i planowi treningowemu. To właśnie te czynniki mają największe znaczenie dla wyników, a SARM-y i inne odżywki stanowią tylko cenną pomoc na drodze do celu.