Białko to bardzo ważny składnik diety, zwłaszcza w przypadku osób regularnie trenujących i starających się zbudować masę mięśniową. Ilość białka dostarczana w pokarmie nie jest wystarczająca, by zapewnić materiał do budowy mięśni i zadbać o ich regenerację po wysiłku. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru jest stosowanie odżywki białkowej. Zobacz, dlaczego warto włączyć odżywkę białkową do jadłospisu oraz kiedy najlepiej ją spożywać.

Rola białka w diecie sportowców

Białko jest podstawowym budulcem mięśni. Jest konieczne nie tylko do budowania muskulatury, ale również do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji mięśni. Odżywki białkowe zawierają duże ilości aminokwasów egzogennych, których organizm ludzki nie jest w stanie wytwarzać samodzielnie. Ich regularne dostarczanie jest jednak konieczne do budowania masy mięśniowej i podnoszenia formy. Trudno zaspokoić zapotrzebowanie na aminokwasy białkowe wyłącznie dietą, nawet jeśli jest ona bardzo zróżnicowana i dobrze zbilansowana. Dlatego właśnie odżywki białkowe są najbardziej powszechnymi suplementami na rzeźbę. Stanowią dodatkowe, wartościowe i łatwo przyswajalne źródło białka.

Kiedy najlepiej spożywać odżywki białkowe?

Rozpoczynając suplementację odżywki białkowej, warto skonsultować się z dietetykiem lub trenerem personalnym. Ilość białka powinna być bowiem dostosowana do intensywności ćwiczeń oraz celu treningowego. Również rodzaj odżywki białkowej należy dopasować do potrzeb i preferencji. Na rynku dostępne są zarówno odżywki na bazie serwatki, jak i preparaty wegańskie, na bazie białka roślinnego.

Odżywkę białkową najlepiej stosować po treningu. Dostarczając do organizmu białko w czasie okna anabolicznego, czyli około 30-60 minut po zakończonym wysiłku, można uzyskać najlepsze efekty. Niektórzy sportowcy stosują białko również przed treningiem oraz przed snem. Warto jednak podkreślić, że są to zawodnicy o znacznie większym zapotrzebowaniu na ten składnik pokarmowy, przekraczającym standardowe wskazania.

Regularne stosowanie odżywki białkowej pozwala uzupełnić zapotrzebowania na białko po wysiłku fizycznym. Dzięki temu budowanie masy mięśniowej jest łatwiejsze i bardziej efektywne. Odżywki białkowe sprzyjają także regeneracji mięśni, co przekłada się na wzrost formy w uprawianym sporcie.