Dobrze zbilansowana makroskładnikami dieta, ciężkie treningi, motywacja i koncentracja to dla sportowca filary postępowania jakie powinien podtrzymywać w celu zdobywania swoich atletycznych celów. Jednak często błędnie pomijane mikroskładniki stojące za wieloma procesami biochemicznymi organizmu również są niezwykle ważnym aspektem w prawidłowym odżywianiu. Dobre dostarczanie mikroelementów z pożywienia i wsparcie nimi z suplementów to bardzo dobra rada dla każdego. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem w wszelkiego rodzaju skurczach mięśni, regeneracji czy utrzymania prawidłowej jakości układu kostnego. Osoby bardzo aktywne ze względu na duże wykorzystanie mikroskładników są szczególnie narażone na ich niedobór i posiadają przez to większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały. W zależności od preparatów jeśli są dobrze skomponowane to mogą także służyć w spalaniu tkanki tłuszczowej, budowaniu masy mięśniowej czy utrzymaniu prawidłowej kondycji układu immunologicznego.

Najważniejsze minerały i ich charakterystyka

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających wiele mikroskładników i różnego rodzaju pierwiastków. Do najważniejszych z nich ze strony sportowca należą:

-Żelazo – jest jednym z głównych składników wielu białek. Wchodzi w skład hemoglobiny stanowiąc jej podstawę budulcową i funkcjonalną – pomagają przenosić tlen dostarczając go do intensywnie pracujących mięśni, dzięki czemu będą mogły intensywnie produkować energie potrzebną do wysiłku. Wchodzi również w skład mioglobiny magazynującej tlen w mięśniach czerwonych. Jest również składnikiem enzymów służących w wielu procesach biochemicznych przykładowo – katalaza lub peroksydaza czy cytochromy biorące udział w łańcuchu oddechowym.

Żelazo może być suplementowane poprzez tabletki, lecz w skrajnych wypadkach można je dostarczać również poprzez iniekcję.

-Cynk – niezbędny w procesie dobrego wzrostu i rozwoju organizmu. Bierze udział w regeneracji uszkodzonych komórek organizmu zapewniając odtwarzanie całych tkanek. Wchodzi w skład wielu enzymów regulując ich prawidłowe funkcję. Przyswaja także witaminę A niezbędną w procesie prawidłowego widzenia, a także uczestniczy w metabolizmie węglowodanów i kwasów tłuszczowych!

Jeśli chodzi o gospodarkę hormonalną to też ma tutaj coś do powiedzenia – u kobiet bierze udział w regulacji cyklu menstruacyjnego, a u mężczyzn wspiera płodność regulując poziom testosteronu, którego wysoki poziom jest pożądany przez sportowców.

Miedź – nie bez przyczyny kojarzony jest z żelazem bowiem bierze z nim udział w transporcie tlenu do komórki. Jest niezbędny w syntezie hemoglobiny. Te dwa procesu sprawiają, że bez niego prawidłowe utlenowanie komórek (w tym mięśniowych!) nie mogłoby zachodzić poprawnie. Dodatkowo wpływa na koncentrację i pracę mózgu poprzez usprawnianie procesów zapamiętywania.

Magnez, potas, wapń – Biorą udział w prawidłowym procesie skurczów mięśni zapewniając im prawidłową pracę. Niedobór tych składników może wiązać się z występowaniem drgawek i przykurczów mięśniowych.

Które mikroelementy występują w produktach codziennego użytku – przykłady

Warto dostarczać również mikroskładniki w diecie człowieka bowiem znajdują się one w wielu wartościowych produktach. Należą do nich na przykład:

-jaja, wątróbka czy mięsa zawierające dużo żelaza

-pomidory, banany, kapusta włoska, jarmuż mają dużo potasu

-produkty pełnoziarniste, orzechy laskowe i pomarańcze – dużo magnezu

-owoce morza, sery żółte, jaja – dobre źródło cynku

-również owoce morza, wołowina, wątróbki, soczewica – bogate w miedź

Ważne witaminy!

Witaminy są również bardzo ważnym elementem w diecie. Większość z nich nie da się przedawkować i będą wydalane z moczem – np. witamina C. Jedynie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane w organizmie. Do nich należą witaminy A, D, E, K.

Ważnymi dla sportowca witaminami są:

-Witamina C odpowiadająca za wchłanianie białka umożliwiając mięśniom anabolizm

– Witamina B6 – wspomagająca wzrost tkanki mięśniowej

– Witamina D – pomagająca wchłanianie wapnia i fosforu

-Witamina E – przyśpiesza produkcję testosteronu

– Witamina B12 – bierze udział w syntezie aminokwasów stanowiących podstawowy budulec białek

– Witamina A – odpowiada za regenerację potreningową