Testosteron jest niezwykle ważnym hormonem płciowym, zaliczanym do grup androgenów. Wykazuje działanie maskulinizujące, to jest wpływa na wystąpienie i nasilenie cech męskich. Testosteron jest odpowiedzialny między innymi za wykształcenie cech płciowych, takich jak budowa ciała czy głos. W przypadku sportowców bardzo istotny jest także fakt, że wykazuje on wpływ anaboliczny na organizm. Co kryje się pod tym pojęciem? Wyjaśniamy w poniższym artykule. 

Czym jest testosteron?

Testosteron jest hormonem androgenowym, którego wpływ na organizm jest różny w zależności od etapu życia. Produkowany jest on przede wszystkim w jądrach, w mniejszym zaś stopniu przez korę nadnerczy, jajniki oraz łożysko. Testosteron jest bardzo istotny już na etapie życia płodowego. Bierze udział w procesie kształtowania się cech płciowych dziecka. W okresie dojrzewania testosteron odpowiedzialny jest za rozwój męskich cech, takich jak budowa ciała, niski głos czy owłosienie typu męskiego. 

Jak testosteron wpływa na organizm mężczyzny?

W życiu dorosłego mężczyzny testosteron nadal pełni wiele kluczowych funkcji. Hormon ten wpływa na proces powstawania i dojrzewania plemników. Wykazuje on także działanie anaboliczne. Testosteron pobudza syntezę białek, co wspomaga budowę masy mięśniowej. Niedobory tego ważnego hormonu skutkują zmianami w kompozycji ciała, gromadzeniem tłuszczu w okolicy brzucha i zmniejszeniem masy mięśniowej. Mogą powodować także ginekomastię, zmniejszenie libido i problemy ze wzwodem. Obniżeniu poziomu testosteronu mogą towarzyszyć również objawy takie jak spadek nastroju, zaburzenia koncentracji, pogorszenie wydolności i sprawności fizycznej.

Jaki jest związek między testosteronem a masą mięśniową?

Poziom testosteronu wykazuje silną korelację z budową ciała, jego kompozycją oraz sprawnością fizyczną. Hormon ten, jak już wspomniano, sprzyja budowaniu masy mięśniowej. Fakt ten szybko zauważyli specjaliści zajmujący się dziedziną suplementacji w sporcie. Zaproponowane przez nich boostery testosteronu stanowią odpowiedź na problemy wielu mężczyzn. Odżywki tego typu pozwalają pobudzić naturalną produkcję testosteronu w organizmie. 

Wartymi uwagi boosterami testosteronu są między innymi te zawierające naturalne ekstrakty ziołowe Long Jack, Turkesterone czy 5a-Hydroxy Laxogenin. Pierwsze z wymienionych ziół znane jest również pod nazwami Eurycoma Longiforia Jack, Tongkat Ali czy żeńszeń malezyjski. Suplementy typu Long Jack nie tylko wspomagają budowę mięśni, ale także kontrolują hormony stresu i poprawiają libido. Działanie anaboliczne wykazuje również związek Turkesterone, wspomagający jednocześnie pracę nerek i wątroby. Ostatnia z wymienionych substancji – 5a-Hydroxy Laxogenin – poza wspieraniem wzrostu masy i siły mięśniowej, wspomaga także regenerację.

Testosteron ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mężczyzny. Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwy poziom tego hormonu. Dla mężczyzn uprawiających sporty siłowe i dbających o dobrą formę bardzo istotna jest także inna cecha testosteronu – jego działanie anaboliczne. Warto wiedzieć, że w przypadku zbyt niskiego poziomu testosteronu pomocne mogą być boostery testosteronu, pobudzające produkcję tego niezwykle ważnego hormonu.