Pandemia koronawirusa zbiera coraz to większe żniwo na całym świecie. Groźny wirus sparaliżował niemalże cały świat, a wiele krajów zdecydowało się na powzięcie znacznych kroków w celu zapobieżenia pojawiania się kolejnych przypadków zarażenia, a także w ich wyniku, licznych zgonów. Oczywiście kraje chronią obywateli poprzez wprowadzanie licznych zakazów, jak na przykład ograniczenie do minimum funkcjonowania galerii handlowych, punktów usługowych, restauracji czy miejsc kultury i sztuki, namawiając ich do tego by pozostali w swoich domach. Warto jednak zaznaczyć, że nie stosując podstawowych środków ostrożności na co dzień oraz bez dbania o codzienną higienę, obostrzenia na nic się zdadzą.

Jak przenosi się wirus COVID-19?

Jak powszechnie wiadomo, koronawirus po raz pierwszy pojawił się w Chinach, a jego droga nie była wcale tak długa, jak mogłoby się wydawać. Wystarczyło, że jedna zakażona koronawirusem osoba wracała z wakacji, lecąc samolotem, w którym zaraziła kolejne osoby, a te zaraziły kolejne. W taki sposób COVID-19 rozsiał się po świecie, stając się pandemią, co zostało ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia. Wirusem, podobnie jak grypą, można zarazić się drogą kropelkową. Wystarczy, że zarażona osoba kichnie lub zakaszle w pobliżu innej osoby. W przypadku osób młodych, nieobarczonych żadnymi chorobami, wirus może nie wykazać żadnych objawów. Jeżeli jednak jest to osoba posiadająca choroby współistniejące, ma obniżoną odporność lub też jest w podeszłym wieku, objawy koronawirusa działają w szybkim tempie, doprowadzając do poważnych konsekwencji. Jak ustrzec przed zarażeniem siebie i swoich bliskich?

Podstawowe środki higieny

Wirus COVID-19 może utrzymywać się na różnych powierzchniach nawet do kilku dni, dlatego niezwykle istotne jest częste mycie rąk. Wszelkie prozaiczne odruchy jak potarcie oka lub dotknięcie ust mogą okazać się niebezpieczne, jeżeli na ich powierzchni znajduje się wirus. Myjąc dłonie przez około 15-30 sekund z dodatkiem mydła lub innego detergentu, pozbędziemy się wirusa z ich powierzchni, przez co ochronimy siebie przed zarażeniem. Myj ręce tak często, jak to możliwe – po przyjściu z pracy czy ze sklepu, po rozpakowywaniu zakupów, po transporcie publicznym oraz przed rozpoczęciem posiłku. Jednak mycie rąk to nie jedyne wyjście. Nie zawsze możemy umyć dłonie, jednak w takim przypadku warto mieć przy sobie żel antybakteryjny z wysoką zawartością alkoholu (min. 60%), który skutecznie odkazi ręce.

Oprócz dezynfekcji rąk bardzo ważne jest również częste czyszczenie powierzchni użytkowych. W domu mamy nad tym kontrolę i możemy stosunkowo często dbać o czystość klamek, blatów, krzeseł czy urządzeń. Jednak co w sytuacji wyjścia z domu, na przykład do sklepu? Nigdy nie mamy pewności czy w windzie, którą jedziemy, nie jechała osoba zarażona koronawirusem, nie mamy też świadomości czy wirus nie znajduje się na wózku w sklepie samoobsługowym lub na klamce na klatce schodowej. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w rękawiczki jednorazowe i zakładać je wychodząc z domu.

Podczas przebywania w miejscach publicznych mamy styczność z różnymi osobami i powierzchniami. W celu uniknięcia zarażenia się COVID-19 należy stosować następujące środki ostrożności:

Jedną z podstawowych kwestii podczas pandemii koronawirusa jest również unikanie skupisk ludzi. Jeżeli nie jest to konieczne, to warto ograniczyć wszelkie spotkania, również z rodziną, do całkowitego minimum, w celu ochrony nie tylko siebie, ale przede wszystkim rodziców czy dziadków przed COVID-19. Tylko dyscyplina w codziennej higienie oraz zachowywanie wszelkich środków ostrożności ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa i zmniejszy prawdopodobieństwo, że my również zachorujemy.