Spis treści:

Internet pełen jest ciekawych przepisów na dania i przekąski zawierające w swoim składzie odżywki białkowe. Ten suplement diety występuje w wielu różnych odmianach smakowych, m.in. kokosowym, śmietankowym czy czekoladowym. Postronny odbiorca nieznający tematu może mieć wrażenie, że jest to po prostu inna forma zdrowej przekąski. Nic bardziej mylnego! Chociaż odżywki białkowe cechują się słodkawym smakiem i często wprowadza się je do diety w sposób przystępny, na przykład w formie deseru, to ich stosowanie ma na celu przede wszystkim uzupełnienie diety w optymalną dla organizmu ilość białka. Jak działają odżywki białkowe i dlaczego są takie ważne?

Działanie odżywek białkowych

Białko to budulec kości, mięśni, ale też ważny składnik zbilansowanej diety.  Dodaje energii oraz syci bardziej niż inne składniki odżywcze, które spożywamy na co dzień.  Z jakich pierwiastków składa się białko? Dostarczając je do organizmu wprowadzamy do niego również tlen, azot, siarkę, fosfor, wodór czy węgiel. Warto jednak przyswajać  zbilansowane ilości białka, a co za tym idzie, wspomnianych pierwiastków, gdyż spożywanie ich w przesadnej ilości może doprowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu (zakwaszenia). Białko można przyswajać w sposób naturalny spożywając produkty bogate w jego zawartość, jednak w przypadku sportowców, osiągnięcie określonej ilości białka w diecie bez dodatkowej suplementacji może być bardzo trudne. W takiej sytuacji warto sięgnąć po odżywki białkowe.

Działanie odżywek białkowych opiera się na dostarczaniu łatwo przyswajalnych protein pokarmowych, które nie tylko ograniczają apetyt, ale również pomagają w regeneracji po obciążającym organizm wysiłku fizycznym. Pomagają też w rozbudowie masy mięśniowej oraz w przesuwaniu swoich możliwości wysiłkowych. W przypadku diety redukcyjnej słodki smak odżywek białkowych i mnóstwo wersji smakowych do wyboru pozwala na uzupełnienie restrykcyjnej diety smaczną i pełnowartościową przekąską.

Sprawdź odżywki białkowe dostępne w Sklepie WXN Labs!:

Rodzaje odżywek białkowych

Zagłębiając się w tematykę odżywek białkowych, ilość odmian może przyprawić o zawrót głowy. Dlaczego? Ponieważ wyróżnić można odżywki w postaci  izolatu białka serwatkowego, hydrolizatu oraz koncentratu, a także kazeinę micelarną, białka sojowe, wołowe oraz jajeczne. Czym się różnią i jakie są zasady ich stosowania?

Odżywki białka serwatkowego

W przypadku pierwszej grupy, czyli różnych form białka serwatkowego różnice są widoczne przede wszystkim w zawartości białka w odżywce. Koncentrat posiada od 70-80% białka, a przy tym ma mało węglowodanów oraz tłuszczy. Izolat cechuje się wyższą zawartością białka, a mianowicie posiada go w ilości około 90% i szybciej się wchłania. Odżywką, która ma największą zawartość białka, bo aż do 95% jest hydroizolat białka serwatkowego. Hydrolizaty mają zdecydowanie najmniej pozostałych składników odżywczych (tłuszczy i węglowodanów) oraz zdecydowanie najszybszą przyswajalność w porównaniu do poprzedników. Wszystkie formy białka serwatkowego są wytwarzane z mleka. Przyjmuje się, że taki rodzaj białka najlepiej spożyć rano lub w czasie do godziny od wykonania treningu.

Kazeina micelarna

Rodzajem, który trudno zaklasyfikować po samej nazwie, jest zdecydowanie kazeina micelarna. Jest to odżywka zawierająca długo wchłanialne białko pochodzące ze zsiadłego mleka. Stosowanie tej odżywki na noc sprawia, że synteza białka i mięśni odbywa się w momencie odpoczynku organizmu, czyli podczas snu. Co daje jej spożywanie? Po treningu oporowym oraz przyjmowaniu odpowiedniej ilości odżywki kazeinowej można sukcesywnie zwiększać przyrost siły oraz ilość masy mięśniowej.

Białko wołowe

Inna odmianą jest białko wołowe – sprawdzi się w przypadku osób, które cierpią na nietolerancję laktozy  i jest przeznaczone dla osób chcących wesprzeć organizm w osiąganiu lepszych wyników treningowych. Zawiera ponad 90% białka na 100 g produktu oraz duże stężenie aminokwasów. Pomaga również w regeneracji potreningowej oraz zwiększa objętość mięśni.

Białko jajeczne

Wegetarianie oprócz białek pochodzenia roślinnego mają do dyspozycji białko jajeczne, jednak jego działanie jest bardzo podobne do kazeiny micelarnej, ponieważ wolno się wchłania i warto stosować je przed snem. Białko jajeczne zawiera 60-70% białka.

Białka wegańskie

Oczywiście na rynku dostępne są również odżywki białkowe dla wegan, np. sojowe, jednak cechują się mniej przyjemnym smakiem, gorzej się trawią i trudniej  rozpuszczają się w organizmie. Odżywka sojowa zawiera do 80% białka na 100 gram produktu.

Po którą odżywkę sięgnąć? Tak naprawdę wszystko zależy od celu jej przyjmowania – czy jesteśmy na diecie redukcyjnej, czy podczas budowy masy mięśniowej, a także od indywidualnego zapotrzebowania na białko. Istotną rolę przy wyborze może odgrywać również cena, która waha się w zależności od rodzaju i jakości odżywki.