Nawet najbardziej zdeterminowany sportowiec miewa chwile słabości, gorszy dzień, niechęć do treningu, brak zapału. Wiele czynników psychologicznych i fizycznych może wpływać na ten stan. Oczywiście samozaparcie jest ogromnie ważne i nie zastąpi go żadna magiczna substancja. Jednak pewne składniki odżywcze, witaminy i minerały mogą pomóc w znalezieniu siły i energii do rozpoczęcia kolejnego treningu prowadzącego do osiągnięcia wyznaczonego celu. Produktem, który może być wykorzystany jako pomoc dla organizmu jest przedtreningówka.  Czym jest, jak działa i czy warto?

Gdy motywacja spada

Efektywność treningu zależy od nie tylko od kondycji, determinacji i poprawnego wykonania ćwiczeń, ale również jest zależna od częstotliwości odbywania treningów oraz zbilansowanej diety. Odpuszczając  planowane treningi  można doprowadzić do zaburzenia całego procesu realizacji celu, czy to budowy masy mięśniowej, czy redukcji wagi, jak również poprawienia kondycji i poszerzania możliwości własnego ciała, np. podczas przygotowywania się do startu w zawodach. Jednym ze sposobów na zmotywowanie się do treningu nawet wtedy, gdy organizm odczuwa zmęczenie, jest przedtreningówka, czyli suplement złożony z substancji pobudzających, m.in. kofeiny. Odpowiednio dobrana przedtreningówka zapewni zastrzyk energii i pomoże w efektywnym odbyciu pełnego, zaplanowanego treningu.

Przedtreningówki naturalne

Specjalnie skomponowane przedtreningówki można zakupić w gotowej do spożycia formie, jednak warto wspomnieć też o tym, że podobne działanie mogą mieć składniki naturalne zawarte w owocach, warzywach, ziarnach i ziołach. Wiele rynkowych przedtreningówek zawiera w swoich składach kofeinę, zatem zaparzona kawa również może pełnić funkcję suplementu przedtreningowego. Kolejnym produktem, który wesprze organizm przed treningiem jest sok  z buraka. Posiada on azotany, które pomagają w uzyskaniu syntezy tlenku azotu, tym samym przyczyniając się do lepszego ukrwienia mięśni. Kolejnym, łatwo dostępnym i pomocnym produktem jest cynamon – jego przyjmowanie energetycznie wspiera tkankę mięśniową, a także korzystnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, ponieważ ogrzewa organizm, przez co przyspiesza metabolizm.

Przedtreningówki dla sportowców

Przedtreningówki naturalne sprawdzą się jako dodatek dla osób aktywnych, ale niekoniecznie będą działać w sposób pożądany w przypadku sportowców. W odpowiedzi na oczekiwania bardziej zaawansowanych odbiorców na rynku dostępnych jest wiele preparatów o różnorodnym składzie i przygotowanych dla sportowców w zależności od stopnia zaawansowania i typu treningu. Warto nadmienić, że po inne przedtreningówki powinni sięgać sportowcy wytrzymałościowi, natomiast po inne osoby uprawiające sporty siłowe. Jednak ogromną zaletą każdego tego typu suplementu jest nie tylko zwiększenie energii, chęci i motywacji przed treningiem, ale też pomoc w regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Przedteningówki dla sportowców, podobnie zresztą jak inne typy przedtreningówek, warto przyjmować w sposób racjonalny i niekoniecznie systematyczny. Stosowanie ich w momencie osłabienia organizmu i braku chęci do odbycia treningu pomoże w zachowaniu ciągłości planu treningowego, a co za tym idzie, w osiągnięciu celu w założonym czasie. Jeżeli nie potrzebujemy dodatkowego bodźca, nie ma konieczności przyjmowania przedtreningówki przed każdym teningiem.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania przedtreningówek?

Nie jest to produkt przeznaczony dla kobiet w ciąży, osób starszych czy dzieci, jednak warto też, jeśli nie mamy pewności co do faktycznego wpływu składników na nasz organizm, skonsultować się z lekarzem. Przedtreningówki działają w bardzo krótkim czasie po ich przyjęciu, zwiększając energię, ale też przyspieszając tętno. Systematyczne przyjmowanie tego typu odżywek może doprowadzić do pojawienia się bólu głowy, problemów ze wzrokiem czy drżenia nóg lub rąk.

Wszelkie odżywki, m.in. przedtreningowe, to tylko dodatek do zbilansowanej diety i  systematycznej aktywności fizycznej, dlatego ich stosowanie nie jest koniecznością, a tylko możliwością, gdy zaistnieje potrzeba zastrzyku energetycznego i zwiększenia motywacji do działania.