Ostaryna to jeden z suplementów zaliczanych do grupy SARM – selektywnych modulatorów receptora androgenowego. Podobnie jak inne preparaty tego typu, wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej i budowania masy mięśniowej. Ostaryna pozytywnie wpływa także na poprawę siły i wytrzymałości. W dalszej części artykułu wyjaśniamy czym jest ostaryna, w jaki sposób działa i kiedy warto włączyć ją do suplementacji. 

Czym jest ostaryna?

Ostaryna to substancja zaliczana do selektywnych modulatorów receptora androgenowego. Inne jej nazwy to Enobosarm i MK-2866. Środek ten należy do najlepiej przebadanych SARM-ów. Powstał z myślą o zapobieganiu spadkowi masy kostnej i mięśniowej w przebiegu chorób wyniszczeniowych oraz związanych z podeszłym wiekiem. Jak potencjalny lek, ostaryna uczestniczyła w wielu badaniach klinicznych, podczas których zaobserwowano, że powoduje poprawę kompozycji ciała. Ponadto, substancja ta była bardzo dobrze tolerowana przez uczestników badań klinicznych. 

Właściwości ostaryny

Podczas badań okazało się, że ostaryna wykazuje szereg korzystnych właściwości. Substancja ta wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej oraz budowania beztłuszczowej masy mięśniowej. Poprawia takie parametry jak siła i wytrzymałość. Dzięki tym właściwościom znalazła się ona na liście skutecznych suplementów dla sportowców. Dostępna w sklepie ostaryna nie powoduje przy tym uciążliwych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do stosowanych niegdyś często steroidów anaboliczno-androgennych.  

Cenną właściwością ostaryny jest przyspieszenie regeneracji organizmu po treningu. Zauważono także, że substancja ta powoduje wzrost gęstości kości. Niektórzy użytkownicy mogą dodatkowo odczuć także inne korzyści: nasilenie regeneracji stawów, przyspieszenie metabolizmu czy poprawę kondycji skóry. 

Jak działa ostaryna i kiedy warto ją stosować?

Ostaryna selektywnie pobudza receptory androgenowe w tkance mięśniowej oraz kostnej. Skutkuje to nasileniem przemian anabolicznych. Co ważne, ostaryna nie ulega przekształceniu w dihydrotestosteron i estrogen, dzięki czemu nie powoduje występowania takich skutków ubocznych, z jakimi można mieć do czynienia w przypadku „sterydów”. Do ewentualnych działań niepożądanych ostaryny należą: zaburzenia snu, uczucie zmęczenia czy umiarkowane obniżenie produkcji testosteronu. 

Ostaryna może być stosowana zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety, choć w drugim przypadku należy zachować znacznie większą ostrożność w dawkowaniu tej substancji. Warto przy okazji podkreślić, że ostaryna, podobnie jak inne suplementy z grupy SARM, dedykowana jest dla osób doświadczonych, posiadających odpowiednią wiedzę na temat suplementacji i regularnie trenujących.

Ostaryna to środek z powodzeniem stosowany podczas odchudzania, a także w trakcie budowania tak zwanej „suchej” masy mięśniowej. Dzięki tym właściwościom, a także dzięki wygodnej formie dawkowania – doustnie, raz dziennie – zdobywa coraz większe grono zwolenników.