Na każdym kroku komunikaty reklamowe czy informacyjne próbują przekonać nas do tego, że suplementy diety to coś, po co koniecznie musimy sięgnąć.  Bez suplementu diety włączonego do jadłospisu ani rusz! Jednak bezmyślne wrzucanie w siebie kolejnych kapsułek nie sprawi, że zyskamy zdrowie, dobre samopoczucie, a uśmiech nie będzie schodził z naszej twarzy. Ważna jest przede wszystkim jakość suplementów, to jak są skomponowane i jakie witaminy i minerały wchodzą w ich skład. Które zatem suplementy warto brać pod uwagę w codziennym stosowaniu?

Po co mi suplementy?

Organizm to bardzo złożona maszyna, która poprawnie pracuje tylko wtedy, gdy wszystkie procesy biologiczne przebiegają prawidłowo. Dzieje się tak, gdy dostarczamy do organizmu niezbędną ilość witamin, minerałów tłuszczów czy kwasów.  Wartości odżywcze przenikają do organizmu wraz z pożywieniem, zatem zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia (oczywiście, jeśli organizm nie wykazuje różnych chorób niezależnych od sposobu odżywiania). Jadłospis skomponowany z dużej ilości świeżych, sezonowych owoców i warzyw, z dobrej jakości pieczywa i pełnoziarnistych produktów, a także z wartościowego, pozbawionego konserwantów białka powinien zapewniać wszystko to, co niezbędne dla organizmu. Jednak niewiele osób przykłada uwagę do komponowania posiłków, a i w tym przypadku częściej zwracamy uwagę na ich kaloryczność aniżeli skład mikro i makroelementów.

Właśnie po to opracowano suplementy – służą do tego, by uzupełniać niedobory ważnych składników odżywczych w przypadku, gdy ich poziom w organizmie nie jest wystarczający. Niedobory mogą się pojawić wskutek:

Jakie suplementy warto włączyć do codziennej diety?

Biotyna

Kruche paznokcie, sucha skóra, wypadające i łamliwe włosy? Być może warto rozpocząć suplementację biotyny (witaminy B7 lub H). Jeśli zauważasz, że twoja skóra jest sucha, pojawiają się na niej wysypki, a włosy wypadają, to jedną z przyczyn może być właśnie niedobór tego składnika. Może się do tego przyczynić zarówno zła dieta, jak i antybiotykoterapia. Wiele suplementów diety zawiera biotynę w swoim składzie, jednak jeśli zależy Ci szczególnie na wyrównaniu niedoboru dokładnie tej witaminy, zwróć uwagę na jej ilość w kapsułce. Oczywiście najlepiej uprzednio skonsultować się z lekarzem, który po badaniu zasugeruje jaki suplement będzie najwłaściwszy.

Sprawdź produkt zawierający Biotynę:

Olimp Vita-min Multiple Sport 60 kaps

Magnez

Czy kojarzysz sytuację, gdy nagle odczuwasz intensywny, przeszywający i ciężki do wytrzymania ból w mięśniu łydki, który wywołuje spięcie całego odcinka od kolana do kostki? A może bywa, że twoje powieki zaczynają mimowolnie drgać? Są to objawy, które mogą być efektem niedoboru magnezu. Aby nie dopuścić do ich pojawiania się, warto włączyć magnez do suplementacji. Ten składnik w naturalnej odmianie można dostarczyć poprzez orzechy laskowe, słonecznik, orzechy włoskie czy migdały, a także wodę mineralną, rośliny strączkowe czy czekoladę. Warto jednak zaznaczyć, że magnez w formie suplementu diety może być lepiej wchłaniany do organizmu. Ponadto, ilość przyjmowanych miligramów tego składnika będzie dokładnie znana.

Kwasy omega

Nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo ważne w diecie – mają wpływ na poprawną pracę mózgu, jak również regulują cholesterol w organizmie. Przyjmowanie tego składnika naturalnie we właściwej ilości jest bardzo trudne i bez dodatkowej suplementacji może okazać się niewystarczające. Do korzyści z dodatkowego uzupełniania kwasów z grupy omega zaliczyć należy niewątpliwie ograniczenie występowania różnych schorzeń, m.in. nadciśnienia tętniczego, zapalenia jelit, chorób alergicznych czy cukrzycy. Ponadto, kwasy omega, pomagają w poprawie koncentracji i pamięci oraz ogólnego samopoczucia. Suplementacja kwasów omega jest również bardzo ważna podczas ciąży – nie tylko pomoże w prawidłowym rozwoju organizmu dziecka, ale również może zniwelować prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży przedterminowej oraz ograniczyć ryzyko pojawienia się depresji poporodowej.

Zobacz produkt dostarczający kwasów omega:

OLIMP Gold Omega-3 Sport Edition 120 kaps

Zawsze sięgaj po wysokiej jakości produkty o dobrym składzie, bez względu na to, w jakim celu chcesz stosować, lub też stosujesz suplementy diety. Uprzednio wykonany wywiad lekarski oraz kompleksowe badania mogą pomóc w skutecznym określeniu, jakie braki wykazuje organizm i po które suplementy warto sięgać na co dzień.