Sterydy anaboliczne to naszpikowane hormonami substancje, nierzadko wykorzystywane przez osoby, które marzą o okazałej muskulaturze. Nie dziwi wcale fakt, że wiele osób po nie sięga – w końcu to dzięki nim możliwe jest znaczne zwiększenie tkanki mięśniowej. Takich efektów w krótkim czasie nie da się wypracować samym treningiem i dietą. Jednak substancje sterydowe nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Na rynku istnieje jednak znacznie zdrowsza alternatywa –  odżywki o nazwie SARM. Jakie wyróżniamy sarmy i po które warto sięgać, by zauważyć szybkie efekty?

Czym są SARMy

Selektywne Modulatory Receptora Androgenowego to grupa substancji, które poprzez połączenia z konkretnymi receptorami w organizmie, doprowadzają do wywołania określonych reakcji. Wiele z nich pierwotnie było opracowywanych w celach medycznych – m.in. do leczenia stanów katabolicznych (w przypadku problemów z odżywianiem lub też w związku z AIDS czy nowotworami). Przewidywano również, że SARMy mogłyby być stosowane podczas walki z osteoporozą, anemią oraz artretyzmem. Jednak widoczne efekty postaci rozrostu masy mięśniowej, a także brak poważniejszych skutków ubocznych sprawiły, że ich zalety dostrzegł świat sportów sylwetkowych. Poznaj SARMy dostępne na rynku i dowiedz się, w jakim celu warto je stosować.

Ostaryna – budowa tkanki mięśniowej oraz efektywna redukcja

Interesuje Cię nie tylko masa, ale też rzeźba? To oczywiste! Jednak w takiej sytuacji koniecznie musisz zadbać zarówno o stały rozrost mięśni, jak również o stopniową redukcję tkanki tłuszczowej. SARM-em, który wspiera obydwa te aspekty, jest niewątpliwie ostaryna. W przeciwieństwie do sterydów ostaryna nie wywołuje niepożądanych reakcji jak łysienie, problemy ze sferą erogenną, a także z trądzikiem. Dzięki temu sprzyja pracy nad sylwetką, bez stresu o dyskomfort w życiu codziennym. Ostaryna umożliwia też wykonywanie dłuższych, intensywniejszych serii treningowych, dlatego że poprawia wytrzymałość mięśni szczególnie eksploatowanych podczas ćwiczeń. W trakcie wzmożonej aktywności sportowcy niejednokrotnie narażeni są na urazy ścięgien oraz kości. Ostaryna wykazuje w tym zakresie właściwości regeneracyjne, pomagając w szybszym powrocie do pełnej sprawności.

GW-501516 – większa wytrzymałość podczas aktywności

SARM dostępny również pod nazwą Cardarine, to substancja stworzona przez GlaxoSmithKline oraz Ligand Pharmaceuticals w latach 90. Jak większość tego typu substancji, pierwotnie GW-501516 stosowano w celach medycznych – w terapii chorób związanych z układem krążenia oraz metabolizmem. Jednakże podobnie do pozostałych SARM-ów zauważono, że wpływa też pozytywnie na możliwości fizyczne organizmu. Tym oto sposobem GW-501516 zainteresował się świat sportu, który docenił jego właściwości, m.in. podwyższenie poziomu energii, rozbudowę mięśni, a także  zwiększenie wytrzymałości. Niestety, w 2009 roku SARM Cardarine został uwzględniony na liście środków zakazanych WADA.

LGD-4033 – znaczne zwiększenie masy mięśniowej

Ligandrol to wysoce biodostępny selektywny modulator receptora androgenowego. Jest wykorzystywany głównie w przypadku leczenia chorób, w których dochodzi do wyniszczenia mięśni. Jako że  testy kliniczne wykazały skuteczność SARMu w tym zakresie, zaczęto go wykorzystywać również w celu rozbudowy mięśni u osób zdrowych. Przyjmowanie LGD-4033 zwiększa siłę, a co za tym idzie, umożliwia przeprowadzenie wydajniejszych treningów. Co więcej, jest skuteczny nawet podczas przyjmowania niewielkich dawek substancji.

MK-677 – wydajniejsza produkcja hormonu wzrostu

MK-677, inaczej Ibutamoren, nie we wszystkich źródłach jest uznawany za SARM (odmiennie od pozostałych reaguje z receptorem greliny). Powoduje to zwiększenie wytwarzania przez organizm hormonu wzrostu, jak również wzmocnienie procesów anabolicznych w tkankach: mięśniowej i kostnej. Jednak w efekcie przyjmowanie MK-677 wykazuje bardzo zbliżone do pozostałych SARM-ów działanie – jej przyjmowanie skutkuje większą wagą mięśni oraz całego organizmu, a także pomaga w uwolnieniu siły niezbędnej do wykonania wyczerpujących dla organizmu treningów. MK-677 można łączyć z innymi SARM-ami, dzięki czemu budowa mięśni okaże się efektywniejsza, a wyniki bardziej satysfakcjonujące.