Każda osoba ćwicząca na siłowni bądź trenująca inne sporty wymagające prawidłowej pracy mięśni powinna pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Bez niej trening może okazać się nieefektywny i wywoływać frustrację. Ponadto podczas wysiłku mięśnie ciągle pracują i ulegają mikrouszkodzeniom, które z czasem regeneracji będą wracały większe i silniejsze. Jednak do takiego procesu potrzebują one ,,pożywki” w postaci białek, składników odżywczych oraz odpowiedniego środowiska. Do jednych z najbardziej pożądanych pomocy dla mięśni jakie dostępne są na rynku należą kreatyna i cytrulina.

Kreatyna – definicja i działanie

Jest to związek chemiczny należący do grupy kwasów organicznych powstający w wątrobie. Zbudowany jest przede wszystkim z guanidyny i kwasu octowego. Zlokalizowany jest w mięśniach i ścięgnach organizmu człowieka. Dlaczego jest tak pożądanym składnikiem, który polecany jest przez wielu ludzi ćwiczących na siłowni?

Ten fakt jest spowodowany tym, że osoby modelujące swoje sylwetki chcą aby ich mięśnie były ładne, duże i ,,nabite”. Kreatyna ulegać będzie procesowi fosforylacji przechodząc w fosfokreatynę. Jest ona zmagazynowana w komórkach mięśniowych i stanowi niezbędny element służący do syntezy białek mięśniowych wspomagając wzrost i rozwój mięśni sportowca. Jednak mimo, że to jej główne zadanie to posiada ona jeszcze kilka innych ciekawych cech, o których nie sposób jest zapomnieć.

Sprawdź ofertę kreatyny w naszym sklepie – WXN Labs!

Należą do nich między innymi:

-Podtrzymanie uwodnienia komórki mięśniowej co stwarza fantastyczne środowisko do regeneracji mięśni po ich wysiłku i wcześniej wspomnianych uszkodzeniach.

-Hamuje także miostatynę (czynnik hamujący wzrost mięśni) co spowoduje jeszcze większy ich wzrost.

-Ostatnim ważnym elementem jest redukcja zakwaszenia mięśni co zredukuje nieprzyjemny dyskomfort odczuwany po ciężkich jednostkach treningowych.

Rodzaje kreatyny dostępne na rynku + stosowanie

Najbardziej popularnym i ekonomicznym jest monohydrat kreatyny. Jest to najbardziej czysta postać kreatyny połączonej po prostu z cząsteczkami wody dostępna w wygodnej postaci kapsułek lub proszku do rozpuszczania w wodzie. W badaniach naukowych wypada rewelacyjnie co w połączniu z dobrą ceną stanowi bardzo dobry wybór.

Drugim najbardziej popularnym w kolejności rodzajem kreatyny jest jej jabłczan. Jest skomponowany z monohydratu kreatyny i kwasu jabłkowego. Jej główną cechą odróżniającą jest stymulacja insuliny, która ma pobudzać transport kreatyny do mięśni(transport ten jest zależny od insuliny).

Do innych mniej popularnych należą cytrynian kreatyny, fosforan kreatyny czy ester etylowy kreatyny

Jeśli chodzi o dawkowanie to bardzo popularną metodą od której wielu sportowców zaczyna jest faza ładowania polegająca na dawkowanie od 20 do 30 gram kreatyny przez 5 do 10 dni. Później po upływie tego czasu schodzi się do 1g na 10kg masy ciała.

Cytrulina – popularny booster tlenku azotu

Jest zaliczana do aminokwasów biorących udział w cyklu mocznikowym. Pełni on szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka, a do najważniejszych z nich należą regulacja ciśnienia krwi i zwiększenie wydolności mięśni. Aby prawidłowo zrozumieć korzystny wpływ cytruliny na organizm sportowca należy przybliżyć sobie jej mechanizm działania.

Polega on na stymulacji syntezy argininy w cyklu mocznikowym. Pozwala to na powstanie tlenku azotu powodującego bezpośredni rozkurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Z kolei to powoduje większy dopływ krwi z tlenem i substancjami odżywczymi do mięśni lepiej zaopatrując je w te składniki. Spowoduje to powstanie efektu tak zwanej ,,pompy mięśniowej”. Więcej tlenu w mięśniach na treningu = więcej energii ATP wyprodukowanej do wysiłku = solidniejszy i wydajniejszy trening. Ponadto zmęczone mięśnie muszą się jakoś zregenerować po uszkodzeniach, a właśnie ten proces zostanie usprawniony przez większą ilość składników odżywczych dostarczonych z krwią do włókien mięśniowych.

Cytrulina – dawkowanie i opinie

Najczęściej stosowaną dawką jest 4-6g na dobę. W trakcie stosowania cytruliny, aby zwiększyć jej efekt można dołożyć argininę uczestniczącą w tym samym cyklu mocznikowym.

Cytrulina przeszła szereg badań naukowych, które dowiodły, że ma bardzo prozdrowotne działanie prowadzące do zmniejszenia odkładania się w naczyniach krwionośnych ,,złego cholesterolu” LDL. Do tego wytrzymałość osób stosujących cytrulinę i poprawa wydajności treningu sprawiają, że stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla sportowca dbającego o swój organizm.

Podsumowanie

Zarówno cytrulina jak i kreatyna jest wspaniałym rozwiązaniem dla każdego sportowca, zwłaszcza tego ćwiczącego na siłowni. Nie ma przeciwskazań dla stosowania ich obu razem, dlatego gdy danej osobie bardzo zależy na jak największym efekcie to może skusić się na zarówno cytrulinę jak i kreatynę.