Różne procesy zachodzące w organizmie, aby przebiegały prawidłowo, potrzebują systematycznego dostarczania składników odżywczych, kwasów, minerałów i witamin. Jednym ze składników wartościowej diety, który dodatkowo zapewni zdrowie i dłuższe życie, jest kwas omega. Jeśli chodzi o ten składnik diety, to kwas omega zaliczany jest do tłuszczy. Nie warto się tym jednak zrażać, ograniczając na co dzień ilość tego składnika w diecie, ponieważ istnieje grupa zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, których regularne spożywanie jest niezbędne do życia i może również uchronić nas przed występowaniem nowotworów. Do takich kwasów należy m.in. omega 3. Czym się charakteryzuje i jaki ma wpływ na organizm?

Kwas alfa-linolenowy

Wszystkie kwasy tłuszczowe z grupy omega, są tak samo niezbędne i ważne w diecie, należą zresztą do grupy NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, jednak główną różnicą kwasu omega 3 i omega 6 jest ich pochodzenie. Kwas omega 3 występuje przede wszystkim w rybach, np. w łososiu, w migdałach, algach, olejach roślinnych czy w skorupiakach, natomiast bogate w kwas omega 6, są np. oleje roślinne. W związku z tym, że kwas omega 6 jest bardziej przystępny i znacznie łatwiej dostarczany w codziennej diecie, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby zwiększyć ilość kwasu omega 3 w posiłkach i przyjmować go codziennie, czy to w formie bogatych w jego zawartość produktów, czy też w formie dodatkowych suplementów diety. Dlaczego to tak ważne?

Kwasy omega 3 – niezbędne w codziennej diecie

Kwas alfa-linolenowy charakteryzuje się świetnymi właściwościami antyoksydacyjnymi – pozbywa się z organizmu wolnych rodników, które są przyczyną chorób (np. stanów zapalnych czy chorób neurologicznych) i wpływają na szybsze starzenie się organizmu. Kwas omega 3 działa antybakteryjnie oraz przeciwbólowo, ogranicza też pojawianie się stanów zapalnych. Osoby aktywne fizycznie, m.in. kulturyści, szczególnie docenią kwasy omega 3 ze względu na fakt, że świetnie wpływają na wydolność tlenową mięśni, a także na ilość glikogenu w tkance mięśniowej (zwiększają jego ilość). Jakie inne dobroczynne właściwości ma ten składnik? Wspiera wzrok, poprawia koncentrację oraz pomaga w niwelowaniu poziomu stresu. Kwas omega 3 jest również istotny w przypadku kobiet będących w ciąży. Ilość składników odżywczych dostarczanych dziecku w łonie matki jest uwarunkowana tym, co kobieta spożywa czy jakie suplementy przyjmuje. Dieta bogata w kwasy NNKT lub spożywanie zbilansowanych suplementów zawierających omega 3, oczywiście za zgodą lekarza prowadzącego ciążę, pomoże w prawidłowym rozwoju dziecka.

OLIMP Gold Omega-3 Sport Edition 120 kaps

Omega 3 a nowotwory

Sardynki, śledzie, pstrąg, łosoś, dorsz, makrela czy tuńczyk to ryby, które charakteryzują się wysoką zawartością kwasu tłuszczowego omega 3. Warto je regularnie jeść, ponieważ badacze, analizując wpływ kwasu omega 3 na ograniczenie rozrostu czy zapobieżenie pojawienia się nowotworów wykazali, że ten składnik diety pomaga w zmianie funkcji i struktury błon komórkowych nowotworów. Taki wniosek może prowadzić do tego, że omega 3 wspiera organizm w zwiększeniu przepuszczalności leków przeciwnowotworowych, a co za tym idzie, może pomóc w leczeniu. Jest to jednak teza, która jest nieustannie badana, i choć pewności nie ma, to spożywanie kwasów omega 3 na pewno będzie korzystne dla naszego zdrowia, samopoczucia, dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej.

Jędrna skóra, mocne włosy

Kwasy omega 3 wydają się panaceum na wszystkie dolegliwości, również te związane ze stanem skóry, włosów czy paznokci. Na szczególną uwagę zasługują kwasy GLA, EPA i DHA, które charakteryzują się najlepszą skutecznością-odżywiają skórę, opóźniają jej starzenie się, a także wpływają na napięcie tkanki skórnej, dzięki czemu jest jędrna i gładka. Nie jest tajemnicą, że promienie słoneczne wpływają negatywnie na nasz naskórek, na jego kondycję i wygląd, jednak przyjmując omega 3, zapewniamy organizmowi naturalną ochronę przed szkodliwym światłem.

Omega 3 obok pozostałych kwasów tłuszczowych z grupy NNKT jest konieczny w codziennej diecie, dlatego warto systematycznie sięgać po produkty, które zawierają go w dużej ilości. Kupując ryby, warto jedynie zwracać uwagę na ich pochodzenie, tak aby dostarczając dobre tłuszcze nie uzupełniać diety metalami ciężkimi, które mogą się w nich znajdować.