Mocna przedtreningówka to hasło, które coraz częściej chodzi po głowach wszystkich, którzy na poważnie zaczynają swoją przygodę z siłownią. Coraz więcej tego typu zapytań pojawia się na forach fanów kulturystyki i w popularnych wyszukiwarkach internetowych. Zalet tego typu suplementów przedstawiać nie trzeba już chyba nikomu. Każdy, kto przyszedł na trening po wyczerpującym dniu i choć raz wsparł się pre-workoutem, zna to uczucie. Solidna dawka nowej energii, skupienie, orzeźwienie oraz przypływ mocy, to tylko najważniejsze z efektów włączenia do swego planu przedtreningówki. Jednak na rynku roi się od ich rodzajów, firm, koncernów, producentów… i wielu często sprzecznych opinii. Jak osoba początkująca ma się w tym wszystkim nie pogubić? I co ważniejsze – co ma wybrać, żeby nie tracić czasu i efektów? Poniżej kilka dobrych rad od ekspertów dla osób, które stawiają pierwsze kroki w tej materii.

Dobra przedtreningówka, czyli każdemu wedle potrzeb

Dobra przedtreningówka powinna być przede wszystkim preludium do solidnego wysiłku bez żadnej taryfy ulgowej. Nawet najlepszy suplement nie zastąpi tego o co chodzi w dobrym treningu – czyli uczciwej pracy oraz zracjonalizowanej diety. Wielu starych wyjadaczy będzie twierdzić, że osoby będące na początku swej przygody z siłownią, w ogóle odżywek przedtreningowych nie potrzebują. Być może tak było dekadę temu. Jednak obecnie przy bardzo dynamicznie rozwijającym się rynku suplementów dla sportowców na każdym poziomie zaawansowania, taka opinia jest już nieaktualna. Pierwsza podstawowa zasada głosi, że na odżywkach nie warto oszczędzać, choć wysoka cena niekoniecznie musi iść w parze z jakością. Dobre efekty przyniosą produkty naprawdę wysokiej klasy i uznanych producentów. Dzięki nim efekty będą widoczne szybciej. Poprawi się nasza wydajność, zniknie więcej tłuszczu, a masa naszych mięśni wydatnie wzrośnie. Kolejna powszechnie znana zasada mówi, że najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze będą te preparaty, które zwierają jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego. Głównie takich jak: czysta kofeina, zielony jęczmień, chlorella czy tauryna. Każda z nich posiada parametry, który zauważalnie zwiększą efekty naszych treningów, jednocześnie nie zatruwając chemią organizmu.

Dobra przedtreningówka powinna być dobrana pod kątem aktywności, którą chcemy wykonywać. Czy to trening siłowy, wytrzymałościowy, interwałowy czy cardio – do każdego suplementy należy dobierać indywidualnie. Przedtreningówki są przecież stosowane nie tylko na siłowni. Odradza się branie tych suplementów osobom poniżej 18 roku życia – im w zupełności wystarczy zwykła kawa. Również osoby, które myślą o stosowaniu odżywki „przed”, na początku powinny przetestować reakcje swojego organizmu na picie przed treningiem kawy. W wielu przypadkach zda ona świetnie egzamin bez potrzeby stosowania dosyć silnych przecież substancji wspomagających. Jeśli jednak ćwiczymy już od pewnego czasu i eksperymenty z kawą nie przynoszą pożądanych rezultatów – przedtreningówka jak najbardziej jest dla nas. Pamiętajmy jednak, że są to preparaty dużo mocniejsze niż kawa i mogą działać bardzo długo (nawet do sześciu godzin). Jeśli trenujemy wieczorem, możemy mieć problemy z późnijeszym zaśnięciem. Ponadto poszczególne ich składniki, takie jak choćby cytrulina zwiększają ogólną aktywność naszego organizmu, uruchamiając pompę mięśniową. Sprawiają również, że  komórki naszego ciała dużo chętniej produkują tlenek azotu co przyczynia się do obniżania ciśnienia krwi. Może to mieć znaczenie dla osób posiadających problemy z ciśnieniem.

Mocna przedtreningówka i jej „złoty” skład

Mocna przedtreningówka powinna mieć zatem jak najwięcej naturalnych składników. Dostępne na rynku mieszanki posiadają naprawdę przeróżne składy. Większość z nich oparta jest na kofeinie, która jest jak najbardziej wskazana pod warunkiem, że używamy jej racjonalnie. Odpowiednia dawka kofeiny pobudzi nasz organizm, poprawi skupienie oraz nastrój. Zaraz po niej idzie kreatyna. Jej obecność w odżywce jest wskazana ponieważ pomaga ona uzupełnić poziom obecnego w organizmie adenozyno-tri-fosforanu (ATP), z którego to czerpie on energię oraz który pomaga regulować ciśnienie krwi. Poziom ATP spada podczas wysiłku fizycznego, więc konkretna suplementacja odpowiednią kreatyną jest bardzo wskazana. Korzystna w odżywce dla początkujących jest również arginina. Występuje ona najczęściejw formie alfaketoglutaranu (AAKG), dzięki czemu przyczynia się do zwiększenia produkcji tlenku azotu. Wspomnieć należy także o beta alaninie, która wspomaga wytrzymałość naszych mięśni. Poza tym wydatnie pobudza nasz organizm do działania oraz wspomoże produkowanie przezeń karnozyny. Znanym i dosyć nieprzyjemnym efektem ubocznym działania beta alaniny może być uczucie swędzenia lub mrowienia. Choć może to być nieco uciążliwe, jest jednocześnie najlepszym dowodem na to, że ten składnik suplementu działa właściwie.

Przedtreningówka dla początkujących oprócz najistotniejszych składników wymienionych wyżej, powinna zawierać dużą ilość witamin, minerałów, mikroelementów oraz związków chemicznych, wspomagających metabolizm. Głównie po to, aby nie była jedynie specyfikiem o określonym działaniu treningowym, ale również produktem zdrowym dla organizmu, łatwym w przyswajaniu i „konserwującym”. Służyć temu z pewnością będzie obecność na przykład aminokwasów BCAA o rozgałęzionych łańcuchach. Zawiera je choćby popularny glon chlorella. Dostarczanie ich organizmowi powinna zapewniać dieta każdego szanującego się sportowca. Stanowią one od 30 do 40% masy mięśni, a ich wyjątkowa budowa wpływa na bardzo skuteczne hamowanie procesów katabolicznych. Uchroni to nasze mięśnie przed rozpadem. Z kolei o naszą precyzję i refleks zadba tauryna, która ureguluje osmoregulację organizmu i wpłynie pozytywnie na przenoszenie impulsów nerwowych. O podtrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej zadba zielony jęczmień. Ponadto tradycyjnie wskazane jest aby odżywka zawierała takie witaminy jak witamina B12, B3 (niacyna, pomoże w przemianach metabolicznych) oraz pierwiastki takie jak sód, potas, magnez i wapń.

Mocna przedtreningówka, wybierz optymalnie dobrany preworkout

Mocna przedtreningówka to, jak widać powyżej, temat szeroki i w wielu kwestiach wymagający indywidualnego podejścia. Które dostępne w naszym kraju suplementy, będą zawierać wszystkie lub chociażby znaczącą ilość większość wspomnianych wyżej substancji? Działanie których będzie najbardziej skuteczne? Które dadzą najlepsze efekty? W wielu sklepach internetowych zdobywa popularność i bardzo dobrze sprzedaje się przedtreningówka USP Labs Jack3d 250g Old formula DMAA. Produkowana i sprowadzona z USA, gdzie jest prawdopodobnie najpopularniejszym suplementem zażywanym przed treningiem na siłowni i nie tylko. Nie brak w nim argininy, aminokwasów, beta alaniny, kofeiny oraz monohydratu kreatyny. Pre-workouty z serii USP Labs Jack3d posiadają nie tylko świetny smak, ale również wydatnie wzmacniają wytrzymałość i zmniejszają zmęczenie mięśni. Poza tym mają przedłużone działanie, poprawiają nastrój, tłumią uczucie głodu oraz znacząco poprawiają wyniki.

Przedtreningówka dla początkujących oprócz dodawania energii, powinna także wspomagać proces spalania tłuszczu. Jednym z najskuteczniejszych i najmocniejszych termogeników, jakie obecnie są dostępne na rynku, jest WXN Labs Slim Xtreme 60 kaps DMAA. To specyfik nowej generacji, który mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zastosowana w Slim Extreme formuła zapewnia rewelacyjne, szybkie i zaskakująco dobre efekty. Zaś fakt, że w pojedynczym opakowaniu znajduje się aż 60 porcji, czyni ten termogenik jednym z najwydajniejszych, dostępnych w Polsce suplementów, wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. W niczym nie ustępują mu również WXN Labs Yohimbine HCL 100caps x 10mg oraz kolejny spalacz WXN Labs Blue Magic 45caps. Obydwa sporządzone na bazie johimbiny, znanej ze swoich właściwości aktywizacji organizmu, zwiększania poziomu adrenaliny oraz ciśnienia, a przez to – poprawy pracy pompy mięśniowej. Ich stosowanie polecane jest przed wykonywaniem ćwiczeń fizycznych i rozpoczęciem właściwego treningu. To suplementy idealne dla osób chcących poprawić kompozycję swojego ciała poprzez pozbycie się tkanki tłuszczowej, a jednocześnie szukającej dobrej przedtrenigówki. To także gwarancja naturalnych składników i bezpiecznej suplementacji.

Z kolei WXN Labs Simple Burner 90 kap to prawdopodobnie najlepsza przedtreningówka dla początkujących, marzących o smukłej, wyrzeźbionej oraz przede wszystkim beztłuszczowej sylwetce. Oprócz johimbiny zawiera on kofeinę, ekstrakt guggul i synefrynę. To niemająca sobie równych mieszkanka składników spalającyh tłuszcz. To świetny wybór na początek dla wszystkich miłośników kulturystyki i sportów sylwetkowych, dający naprawdę szybkie efekty. To także lider wydajności, ponieważ jedno opakowanie zawiera aż 90 kapsułek. WXN Labs Simple Burner 90 kap to jeden z najskuteczniejszych obecnie dostępnych spalaczy tłuszczu! Sprawi, że piękna i wyrzeźbiona sylwetka będzie w zasięgu naszej ręki, bez zbędnego tracenia czasu czy wydawania pieniędzy na nieskuteczne preparaty!