Odżywki przedtreningowe to, mówiąc najkrócej, idealna opcja dla tych, którzy treningi na siłowni traktują co prawda poważnie, ale nie zawsze mają na nie siłę po ciężkim pełnym pracy lub innych obowiązków dniu. W pośpiechu i dynamice charakteryzujących współczesny świat, coraz trudniej znaleźć czas, który można poświęcić samemu sobie. Życie zawodowe, rodzina, dzieci – wszyscy świetnie zdajemy sobie sprawę jak bardzo potrafią być absorbujące. A przecież nie trzeba nikogo przekonywać, że aby osiągnąć efekt na siłowni, potrzeba przede wszystkim regularności i wytrwałości. Co jednak zrobić kiedy w końcu docieramy, przebieramy się, ale po wyczerpującym dniu po prostu brak nam energii? Rozwiązaniem są właśnie suplementy przedtreningowe. Dzięki nim, nawet pod koniec bardzo intensywnego dnia znajdziemy siłę do ćwiczeń, które przełożą się na zauważalne wyniki.

Czym właściwie są odżywki przedtreningowe?

Odżywki przedtreningowe, jak sama nazwa wskazuje, są zażywane przed treningiem aby dodać organizmowi potrzebnej energii. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu oraz dodanie niezbędnej mocy w postaci odpowiednich związków chemicznych. Bardzo dobrze na tym polu radzi sobie popularny specyfik USP Labs Jack3d 250g Old formula DMAA. Suplementy tego typu powodują, że do mózgu wysłana zostaje informacja o nadchodzącym wysiłku i intensywnych ćwiczeniach. Dzięki temu organizm wrzuca trzeci bieg, staje się bardziej odświeżony i gotowy do treningu. Odżywki przedtreningowe, takie jak choćby WXN Labs Slim Xtreme 60 kaps DMAA oraz Yohimbine HCL 100caps x 10mg., są niezwykle istotne w początkowej fazie ćwiczeń. Dostarczają  one potrzebnych stymulatorów oraz substancji budulcowych. Sprawiają, że czujemy się lepiej i poprawia się nasze samopoczucie. Wspomagają też spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapobiegają problemom z regeneracją mięśni. Na tym polu nie mają sobie równych WXN Labs Blue Magic 45caps i WXN Labs Simple Burner 90 kap. Przecież dobre przygotowanie do treningu oraz intensywna rozgrzewka to, jak mówią, połowa sukcesu podczas pojedynczej sesji. Ale przedtreningówki dają wiele więcej. Nie tylko przygotowują. Zawierają również wiele substancji, które sprawią, że cały trening będzie stabilny, sprawny i efektywny. Ich zażycie pozwoli na łatwiejsze osiągnięcie treningowych celów, które sobie załozyliśmy. Z nimi nie musimy się martwić, że sobie nie poradzimy, nie damy rady lub nagle zabraknie nam sił.

Odżywki przedtreningowe, co wchodzi w ich skład i jak działają ?

Odżywki przedtreningowe to najczęściej specyfiki udostępniane w formie płynu lub proszku do rozpuszczenia w wodzie, co wydatnie ułatwia ich wchłonięcie przez organizm. Zazwyczaj sprzedawane są w plastikowych pojemnikach lub w bardzo wygodnej formie saszetek. Ze względu na swoje pobudzające działanie, chyba najczęściej spotykanym ich składnikiem jest popularna kofeina. Może pochodzić ona z ziaren kawy lub być wytworzona syntetycznie. Kofeina słynie z wielu zastosowań, także w kulturystyce, ponieważ przyspiesza metabolizm. Ponadto niweluje uczucie zmęczenia, bólu, wzmaga produkcję adrenaliny oraz pozwala zachować i zregenerować glikogen mięśniowy. Kofeinę zawiera też guarana. To roślina prosto z Ameryki Południowej, często  stosowana zamiennie w suplementach z kofeiną z kawy. Guarana potrafi działać dłużej, nawet do sześciu godzin. Jej główną zaletą jest uspakajające działanie, intensywne spalanie kalorii oraz poprawa nastroju. Słabym punktem kofeiny jako składnika odżywek jest fakt szybkiego przyzwyczajania się organizmu do jej dawek. Może również powodować problemy ze snem. Szczególnie kiedy trenujemy po pracy, późnym popołudniem lub wieczorem. Dlatego też korzystanie z przedtreningówek, w skład których wchodzą spore jej ilości, powinno odbywać się w sposób racjonalny. I zazwyczaj podczas treningów porannych.

Odżywki przedtreningowe bardzo często zawierają wiele rodzajów kreatyny (głównie monohydrat lub jabłczan), czyli specyfiku znanego przede wszystkim osobom uprawiającym treningi siłowe. Kreatyna jest znana z pozytywnego wpływu na szybszą regenerację po wysiłku, poprawę wydolności i wytrzymałości oraz na przyrost beztłuszczowej masy ciała. Na spalanie tkanki tłuszczowej dobry wpływ mają także używane ostra papryka i czarny pieprz. Kolejną ważną substancją jest tauryna – czyli kwas organiczny szeroko stosowany w napojach energetycznych. Tauryna ma dobry wpływ na serce podczas wysiłku i pozwala osiągać wysoką wytrzymałość. Do tego dochodzi jeszcze arginina i cytrulina, czyli substancje wspomagające naszą „pompę mięśniową”. Powodują one rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapewniają doskonałe warunki do syntezy włókien mięśniowych. Poprawiają także ich pracę. Uzupełnieniem każdej mieszanki jest duża ilość witamin oraz minerałów. Prym wiodą tutaj witaminy C, B6 i B12, choć w zależności od firmy ich zestaw może się znacznie różnić. Warto trochę poeksperymentować i wybrać produkty tego producenta, które najlepiej pasują do naszego planu. I dają najlepsze efekty.

Czy odżywki przedtreningowe są bezpieczne

Odżywki przedtreningowe powinny przed wszystkim dostarczać nam energii oraz zmniejszać zmęczenie. I w tej kwestii sprawdzają się świetnie. Ale czy mogą nam zaszkodzić? To zależy. Pomimo ogólnego przyjmowania, że te produkty są zasadniczo bezpieczne, warto zauważyć, że spora część odżywek przedtreningowych posiada pokaźne ilości kofeiny. Największe wątpliwości i ewentualne obawy mogą budzić zawarte w przedtreningówkach ilości kofeiny. Jeśli spożywamy dużo kofeiny codziennie (na przykład pijemy dużo kawy w pracy) albo pijemy posiadające ją napoje gazowane, może się zdarzyć, że kolejna dawka w postaci kofeiny z odżywki – to będzie dla nas już zbyt wiele. Jej nadmiar w naszym organizmie może spowodować podrażnienie żołądka, przyspieszenie akcji serca oraz w dłuższej perspektywie – wspomnianą wcześniej bezsenność. Warto zwrócić uwagę także na poziom tauryny. To aminokwas stosunkowo bezpieczny, bo produkowany przez nasze organizmy. Jego nadmiar może jednak także zaszkodzić. Warto unikać dziennego spożycia tauryny na poziomie wyższym niż kilka gramów. Nie licząc możliwości indywidualnych reakcji alergicznych, szeregi badań laboratoryjnych pozwoliły uznać suplementy przedtreningowe za bezpieczne dla zdrowia. Jednakże, jak we wszystkim, także w używaniu tego rodzaju suplementów, wskazane są umiar i zdrowy rozsądek.

Odżywki przedtreningowe, nowy standard nad którym nie warto się zastanawiać?

Odżywki przedtreningowe będą wybawieniem dla wszystkich tych, którzy profesjonalnymi kulturystami nie są. Szczególnie dla tych, którzy zmuszeni są łączyć życie rodzinne i zawodowe z regularnymi treningami. Nawet jeśli nie odkładamy lub nie przekładamy treningu, to wchodząc na siłownię najzwyczajniej padamy z nóg i tracimy motywację. Po paru ćwiczeniach mamy ochotę jechać do domu i wrócić kiedy indziej, z nową energią. Dzięki suplementom przedtreningowym nie musimy tego robić. I bardzo dobrze. Odkładanie, przekładanie lub rezygnacja to gotowe recepty na zepsucie osobistego planu treningowego oraz utratę uzyskanych dotąd efektów. Na szczęście szybki rozwój rynku suplementów oraz wspierających sport specyfików przychodzi nam z pomocą. Dzięki nim komfort naszego treningu jest wyższy, zaś jego plan oraz efekty – zachowane. To świetny  zastrzyk energii i dobór przydatnych suplementów, po który sięgają nie tylko zmęczeni lub początkujący. Warto jednak pamiętać, że są one opcją i wsparciem. Nie zastąpią nam prawidłowej diety, zdrowego odżywiania oraz optymalnej regeneracji (chociażby sennej). Ze względu na dobre efekty, odżywki przedtreningowe coraz częściej stają się obowiązkowym elementem treningu także dla profesjonalistów. To kolejna sportowa idea, która na naszych oczach stała się standardem.