To z czego skomponowana jest nasza dieta oraz co spożywamy na co dzień, bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, zdolności percepcyjne, a także wygląd. Ważnymi składnikami, które mają wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, są omega 3. Istotnymi produktami zawierającymi te kwasy, na które warto zwrócić uwagę komponując jadłospis, są owoce morza, ryby, m.in. dorsz, łosoś, pstrąg, makrela czy śledzie. Ponadto, kwasy omega 3 znajdują się również w orzechach włoskich, siemieniu lnianym oraz oleju rzepakowym. W jaki sposób dostarczyć niezbędne wartości odżywcze, gdy te produkty spożywamy sporadycznie lub wcale? Niedobór kwasów omega 3 może przyczynić się do pogorszenia wyglądu skóry i włosów, osłabienia koncentracji, a także zwiększyć podatność organizmu na infekcje czy alergie. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację kwasów omega 3.

Uzupełnienie niedoborów poprzez suplementację

Jedzenie posiada ważną dla człowieka funkcję – zaspokaja głód i podtrzymuje funkcje życiowe. Jednak, co bardzo istotne, powinno też pokrywać dzienne zapotrzebowanie organizmu na minerały, witaminy, białka, węglowodany oraz tłuszcze. Produkty bogate w kwasy omega 3, jak ryby czy owoce morza są często drogie lub trudnodostępne, co więcej, wiele osób nie przepada za  ich smakiem. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie kwasów omega 3 poprzez suplementy diety, na przykład OLIMP Gold Omega-3 Sport Edition. Preparat ten będzie pomocny w procesie uzupełnienia niedoborów omega-3 – EPA oraz DHA. Dużą zaletą przyjmowania suplementu jest wprowadzenie do diety czystych kwasów tłuszczowych bez metali ciężkich, które mogą znajdować się w rybach. Każda kapsułka to aż 65% kwasów omega 3.

Wpływ kwasów omega 3 na zdrowie

Omega 3 są ważne z perspektywy funkcjonowania wielu narządów i procesów zachodzących w organizmie. Działają wielotorowo, m.in. stanowią element budulcowy mózgu, a także odpowiadają za prawidłową percepcję wzrokową. Są też istotnym czynnikiem dbającym o prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego.

Kwasy omega 3 odpowiadają za:

Kiedy dostarczamy do organizmu zbyt małą ilość kwasów omega 3, skóra staje się sucha, traci blask, ponadto włosy zaczynają się łamać, rozdwajają się, może też pojawić się łupież. Kwasy DHA, EPA oraz GLA poprawiają kondycję błony komórkowej, a co za tym idzie, skóry. Chronią ją przez negatywnym wpływem promieni słonecznych, podczas ekspozycji skóry na słońce.

Suplementacja kwasów omega 3 może ograniczyć występowanie nowotworów, m.in. raka prostaty czy piersi. Dostarczanie ich, czy to poprzez dietę, czy poprzez suplementy wspiera również układ odpornościowy i zmniejsza prawdopodobieństwo alergii. Ponadto, ma pozytywny wpływ na pracę mózgu – poprawia procesy myślowe, wspiera proces zapamiętywania. Może też zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera.

OLIMP Gold Omega-3 Sport Edition 120 kaps

Omega 3 w sporcie

Wysiłek fizyczny jest ważny dla poprawnego funkcjonowania organizmu, jednak intensywny trening zwiększa też zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Omega 3 jest istotnym składnikiem diety sportowców, szczególnie wszystkich osób, które budują masę mięśniową. Kwasy tłuszczowe omega 3 poprawiają wchłanianie białka, co sprawia, że proces budowy tkanki mięśniowej przebiega szybciej. Suplementacja omega 3 może też wpłynąć na redukcję tkanki tłuszczowej w ciele – dzieje się tak poprzez uwrażliwienie tkanek na insulinę. Dzięki temu organizm jest w stanie przyspieszyć utratę tkanki tłuszczowej. Każda osoba prowadząca aktywny tryb życia z całą pewnością doceni też kwasy omega 3 jako sposób na zmniejszenie stanów zapalnych – szczególnie w sytuacji przetrenowania lub nadwyrężenia mięśni. Suplementacja omega 3 poprawi również wchłanianie innych wartościowych substancji do organizmu, zarówno tych, pochodzących z suplementów, jak i ze spożywanego jedzenia.