Piękna, ładnie zarysowana i widoczna muskulatura to marzenie wielu mężczyzn, ale coraz częściej również kobiet. Nie da się jej wypracować ot tak, z dnia na dzień, i bardzo ważne są tutaj takie czynniki jak odpowiednia dieta, trening, a także suplementacja. Wiele osób dąży do jak największej minimalizacji ilości masy tłuszczowej w ciele, przy jednoczesnym zwiększaniu masy mięśniowej. Niestety, bez wyrzeczeń i systematyczności nie będzie to możliwe, jednak istnieją na rynku suplementy, które pomagają w pracy nad ciałem. Jednym z nich z całą pewnością jest ostaryna.

Co to jest ostaryna?

Ostaryna to substancja wchodząca w skład SARM – selektywnych modulatorów receptora androgenowego. Co to dokładniej oznacza? Mianowicie to, że  działa w przybliżony sposób, co androgeny – należą do nich m.in. testosteron. Pomaga w budowie masy mięśniowej oraz  w zwiększaniu siły fizycznej, przez co jest często wykorzystywana przez osoby uprawiające kulturystykę oraz sporty siłowe. Co ciekawe, ostaryna nie należy do sterydów, jednak jej przyjmowanie może działać w bardzo podobny sposób. Ostaryna może występować również pod nazwą Enobosarm a także MK-2866, i jest substancją pomocniczą w przypadku leczenia chorób wyniszczających mięśnie oraz przy osteoporozie.

Sprawdź ofertę na Ostarynę od WXN Labs!

Jak działa ostaryna?

Jak juz zostało wspomniane, ostaryna wspiera proces budowy masy mięśniowej, jednak korzyści jej regularnego stosowania jest znacznie więcej:

wspiera stawy – przyjmowanie ostaryny zwiększa ilość estrogenu w organizmie, który pobudza syntezę kolagenową oraz działa przeciwzapalnie,

intensyfikuje metabolizm tłuszczów – większy poziom androgenów oraz noradrenaliny i adrenaliny w organizmie przyspiesza metabolizm przez co zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej,

nie wywołują negatywnych skutków na narządy płciowe – sterydy anaboliczne oraz testosteron mogą wpływać na wzrost raka narządów płciowych oraz prostaty, czego nie wykazuje przyjmowanie ostaryny.

W związku z tym że procesy anaboliczne są charakterystyczne dla organizmów mężczyzn, natomiast u kobiet nie występują w sposób naturalny, przyjmowanie ostaryny, choć jest możliwe, to jednak powinno być podejmowane w sposób ostrożny. Jest to ważne ze względu na gospodarkę hormonalną, która poprzez przyjmowanie ostaryny może się rozregulować.

Różnice względem sterydów anabolicznych

Bardzo dużą zaletą ostaryny w porównaniu do sterydów anabolicznych są efekty uboczne ich stosowania, a raczej ich brak. W przypadku sterydów mogą pojawić się takie efekty jak trądzik, zmniejszenie jąder, wypadanie włosów czy nabrzmienie prostaty. Jeśli chodzi o ostarynę, posiada ona znacznie mniej efektów ubocznych, a co więcej, co już zostało wspomniane, ma również właściwości wspierające ścięgna, a także kości. Ostaryna może pomóc w regeneracji po aktywności fizycznej a także wystąpieniu urazu, co jest częstym efektem intensywnych treningów siłowych.

Jeśli chodzi natomiast o efekty uboczne ostaryny, to raczej należą one do rzadkości, natomiast w przypadku przyjmowania wysokich dawek tej substancji, niekiedy mogą pojawić się nudności, trądzik czy bóle głowy.

Ostaryna – efekty

Przyjmowanie ostaryny nie zapewni oczekiwanych efektów bez treningów fizycznych ani deficytu kalorycznego, jednak wesprze procesy i pomoże w szybszej pracy organizmu w celu zwiększenia suchej masy mięśniowej oraz utraty tłuszczu. Co ważne, podczas treningów siłowych na różne partie ciała, stawy są wystawione na dużo większe obciążenia niż przy lekkiej aktywności fizycznej. Przyjmowanie ostaryny pomoże w uniknięciu powstawania ich urazów, a także w ich regeneracji. Ostaryna zwiększając metabolizm tłuszczów pomoże w szybszej utracie tkanki tłuszczowej, co pozwoli na szybsze zobaczenie efektów pracy nad muskulaturą. Ale nie jest to składnik korzystnie działający tylko w przypadku uprawiania sportów siłowych, ponieważ poprawia siłę mięśni, przez co będzie pomocny również w przypadku sportów wytrzymałościowych – jazdy na rowerze czy biegania.