Spis treści:

Spalacze tłuszczu – to preparaty należące do grupy suplementów diety obecne w każdym szanującym się sklepie z podobnym asortymentem. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie redukcji tkanki tłuszczowej sprawiając, że mięsnie ukryte pod opornym tłuszczem wreszcie będą mogły ujrzeć światło dzienne. Ich potoczna nazwa pochodzi z angielskiego słowa ,, fat burner”, stąd nazywane są w slangu kulturystów fat burnerami. Ich skład jest tak skomponowany i zmieszany, że przyśpiesza on tempo przemiany materii i zwiększa termogenezę ciała. Co ciekawe będą one działać cały czas niezależnie od tego czy dana osoba wykonuje ćwiczenia fizyczne czy nie! Są one również bogate w substancje, których celem jest usprawnienie procesu trawienia. Najczęściej używane są jednak przed treningiem – aby zmaksymalizować ich efekt.

Składniki najpopularniejszych fat burnerów

Do najbardziej popularnych składników zamkniętych w kapsułkach spalaczy należą:

– Piperyna – alkaloid pochodzący z pieprzu czarnego. Intensywnie poprawia ona ukrwienie skóry, wzmaga ona proces termogenezy i temperaturę ciała. Działa ona również na stymulację wydzielania soku żołądkowego poprzez działanie na receptory histaminowe błony śluzowej żołądka.

-L-Karnityna – jej zadaniem jest ułatwienie transportu długołańcuchowym kwasów tłuszczowych do komórek mających za zadanie ich spalanie. W momencie, gdy kwasy te nie zostaną dobrze dostarczone do mitochondriów na których będzie zachodzić ich docelowy proces, to mogą zostać odłożone w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej – L-karnityna zadba, aby nie dopuścić do takiej sytuacji!

– CLA – sprzężone kwasy linolowe należące do nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jego mechanizmem jest blok enzymów odpowiedzialnych za odkładanie tłuszczu w adipocytach. Połączenie jego działania z wysiłkiem fizycznym polegającym na treningu interwałowym, bądź aerobowym wpłynie najlepiej na redukcję.

-Kofeina – poprawia ukrwienie tkanek i wpływa pobudzająco na organizm dodatkowo stymulując ciało do pocenia się

Jaki spalacz wybrać?

Bardzo dobrym jest kupić lepszy spalacz tłuszczu z renomowanej firmy, aniżeli wybierać tańsze zamienniki. Jest to spowodowane ilością badań jakie zostały przeprowadzone na danym produkcie – większa ilość badań wiąże się z kosztami, ale także pewnością co do jakości suplementu.

Jeżeli zaczyna się przygodę z spalaczami i tak naprawdę nie wie się co najlepiej działa na dany organizm warto jest poprosić/zakupić próbki. Wtedy można przetestować na sobie czy nie wywołują one jakiś poważnych działań niepożądanych albo bardzo złego samopoczucia. Następnie wybrać tą najwłaściwszą i zakupić cały pakiet.

Rodzaje fat burnerów dostępne na rynku

– Spalacze termogeniczne – Ich głównym zadaniem jest spalenie tłuszczu korzystając tylko z procesów termogenicznych. Umożliwi to uzyskanie energii jako ,,produktu ubocznego”. Bardzo często zawierają takie substancję jak kofeina pobudzające organizm do działania, a także te hamujące chęć objadania się. Są bardzo popularnym i sprawdzonym wyborem rekomendowanym przez wielu adeptów fat burnerów – stąd też często wybierane.

-Spalacze lipotropowe – odpowiedzialne są za spalanie tkanki tłuszczowej poprzez większą aktywację procesów lipolizy. Proces ten polega na utlenieniu produktów rozpadu opornych TG czyli triacyloglicerydów. Ich cechą odróżniającą od spalaczy termogenicznych jest fakt, że nie posiadają w swojej zawartości stymulantów takich jak kofeina. Stąd też mogą być wybierane u osób redukujących tkankę tłuszczową mających problem z układem sercowo-naczyniowym, bądź też osoby, które nie są chętne na dodatkowe pobudzanie się.

-Spalacze targetowe – z angielskiego chodzi tutaj o spalacze działające miejscowo, a dokładnie na tak zwaną tkankę białą. Bardzo ciężko do niej dotrzeć, jest słabo ukrwiona. Obecna jest na okolicy brzucha i bioder. Ten rodzaj spalacza jest stosowany w połączeniu z powyższymi. Taką kompozycję wybierają osoby nie mogące pozbyć się tłuszczu na danych sferach swojego ciała.

Wszystko z głową – przeciwwskazania

Nie każdy może stosować tą grupę suplementów. Nie zaleca się używania spalaczy tłuszczów u osób będących w ciąży, okresie laktacji, mających cukrzyce, choroby układu krążenia i choroby neurologiczne.