Ashwagandha to azjatycka roślina pełna dobroczynnych właściwości. W ziołolecznictwie wykorzystywane są jej korzenie oraz owoce. Wykazują one działanie wspomagające układ immunologiczny, hormonalny, oddechowy oraz krwionośny. Poprawiają wydolność fizyczną, redukują stany zapalne oraz wspierają regenerację mięśni. Korzystnie wpływają na pracę nerek, trzustki i wątroby. Poznaj ashwagandhę i dowiedz się, dlaczego warto stosować suplementy, w których skład wchodzi.

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha należy do roślin psiankowatych. Jej polska nazwa brzmi witania ospała, zaś łacińska – Withania somnifera. Wywodzi się ona z Indii, ale występuje powszechnie także w innych krajach azjatyckich. Obecnie, ze względu na wyjątkowo korzystne właściwości prozdrowotne, uprawiana jest również w południowo-wschodniej Europie oraz Afryce. 

Krzew ashwagandhy dorasta do 1,5 m wysokości. Podczas kwitnienia pokrywa się zielonkawymi lub żółtozielonymi kwiatami, które następnie zamieniają się czerwone lub ciemnopomarańczowe owoce. To właśnie owoce oraz korzenie ashwagandhy wykorzystywane są w celach leczniczych – i to już od tysięcy lat! 

Jak działa ashwagandha?

Witania ospała zawdzięcza swoje właściwości lecznicze związkom o dużej aktywności biologicznej – witanolidom. Oprócz tego zawiera alkaloidy  i fenolokwasy oraz substancje adaptogenne – glikowitanolidy.

Prozdrowotne działanie ashwagandhy obejmuje:
    • wspomaganie układu immunologicznego,
    • wspomaganie układu nerwowego, 
    • poprawę wydolności fizycznej,
    • regulację układu hormonalnego,
    • usprawnianie układu krwionośnego,
    • wspomaganie układu oddechowego,
    • usprawnianie pracy nerek, trzustki i wątroby,
    • wspieranie regeneracji mięśni.  

W jakich suplementach diety można znaleźć ashwagandhę?

Ashwagandha występuje jako samodzielny suplement diety w postaci tabletek oraz wchodzi w skład różnego rodzaju preparatów prozdrowotnych oraz adaptogenów, takich jak między innymi WXN Labs Herb Mix. Jej stosowanie działa wzmacniająco i ochronnie. Wspomaga pracę umysłu i koncentrację. Ashwagandha wycisza, uspokaja, poprawia jakość snu w nocy i jednocześnie dodaje energii do działania za dnia. Stanowi częsty składnik suplementów dla sportowców ze względu na korzystny wpływ na wydolność fizyczną. Usprawnia ona pracę mięśni, redukuje stany zapalne w ich obrębie oraz wspiera proces ich regeneracji.

Ashwagandha to sposób na naturalne wsparcie dla organizmu. Jej wszechstronne działanie sprawia, że można polecić ją praktycznie wszystkim osobom, które chcą zadbać o swój stan zdrowia i dobre samopoczucie. Należy jednak przy tym pamiętać, aby zapoznać się ze wskazaniami producentów suplementów, ponieważ ashwagandha – podobnie jak wszystkie rośliny lecznicze – musi być stosowana w odpowiedni sposób.