Wbrew pozorom w składzie jednej filiżanki kawy znajduje się około 900 różnych składników. Najpopularniejszym jest rzecz jasna kofeina. W tym artykule sprawdzamy, na czym polegają jej prozdrowotne właściwości i jaki jest wpływ kofeiny na zdrowie człowieka!

Prawdą jest to, że nadmierne spożywanie kawy przyczynia się do wypłukiwania cennych mikroelementów z organizmu. Dotyczy to między innymi wapnia, potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania kości. Z drugiej strony kawa, oprócz kofeiny, zawiera także wiele innych cennych dla zdrowia substancji. Są to między innymi antyoksydacyjne polifenole takie, jak kwas kawowy, galusowy, chloro genowy czy katechiny, a także witaminy z grupy B, cynk i potas. Prozdrowotne działanie kofeiny, najczęściej utożsamianego z kawą związku, również jest bardzo widoczne. Kofeina przydatna jest prawie dla każdego, również dla osób, które intensywnie trenują.

Kofeina a trening – wpływ kofeiny na zdrowie i wydajność osób intensywnie trenujących

W zakresie treningów siłowych i wytrzymałościowych kofeina pełni bardzo ważną rolę. Przede wszystkim odpowiada za pobudzenie psychoruchowe. Przekłada się ono na lepszą motywację do ćwiczeń i prawdopodobnie lepsze rezultaty możliwe do osiągnięcia. Wsparcie treningu kofeiną to popularna metoda, z której w praktyce można skorzystać poprzez albo picie tradycyjnej kawy, albo używanie energetyków lub suplementów. W ostatnim przypadku mowa głównie o boosterach energetycznych, które w składzie mają kofeinę, a także inne substancje o działaniu stymulującym (np. taurynę).

W zakresie relacji między kofeiną a treningiem dostrzega się, że omawiana substancja pozwala na wykonywanie więcej ćwiczeń w tym samym treningu. Wbrew pozorom nie wynika to tylko z motywacji. Pomijamy też kwestię efektu placebo. Wpływ kofeiny jako wsparcia przed treningiem polega na tym, że substancja ta oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, blokując receptory adenozynowe. W trakcie intensywnych ćwiczeń w normalnej sytuacji informacja o zmęczeniu od razu trafia do mózgu. Po zażyciu większej ilości kofeiny dzieje się inaczej. Brak sygnału o zmęczeniu pozwala na wykonywanie dalszych ćwiczeń.

Sprawdź naszą ofertę przedtreningówek!

Kofeina – naturalna przedtreningówka

Wpływ kofeiny na zdrowie dla sportowców intensywnie trenujących to przede wszystkim większa wytrzymałość do wykonywania większej liczby ćwiczeń. Co więcej, kofeina chroni przed zakwasami i zmniejsza odczuwanie bólu na skutek ograniczenia działania receptorów adenozynowych ośrodkowego układu nerwowego. Z pewnością można więc powiedzieć, że kofeina to naturalna przedtreningówka – i to jedna z lepszych, i bezpieczniejszych.

Oczywiście osoby, które szukają przedtreningówki dla siebie, mają do wyboru szereg różnych preparatów. Zamiast tradycyjnej kawy można zdecydować się właśnie na suplementację. Przy wyborze należy pamiętać o uważnym sprawdzeniu składu danego produktu. Zazwyczaj oprócz samej kofeiny w skład przedtreningówek będą wchodziły inne substancje. Naturalne przedtreningówki mogą zawierać m.in. guaranę, jabłczany cytruliny, monohydraty kreatyny, a także ekstrakty – z czarnego pieprzu, gorzkiej pomarańczy czy cytryńca chińskiego.

Wpływ kofeiny na zdrowie człowieka

W zakresie prozdrowotnego działania kofeiny można mówić o wielu pozytywnych efektach. Wyróżnić warto m.in. ograniczenie ryzyka wystąpienia problemów z cukrzycą. Badania wskazują, że regularne spożywanie kawy (bez cukru) zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Podobna ilość zawartej w kawie kofeiny, regularnie spożywana, przyczyniać się będzie do ograniczenia ryzyka zachorowania na choroby Parkinsona i Alzheimera. Co ciekawe, kawa podwyższa poziom trójglicerydów i cholesterolu negatywnego, ale jednocześnie przyczynia się do hamowania miażdżycy. Wykazano, że kofeina wpływa pozytywnie na funkcjonowanie umysłowe, ograniczając m.in. występowanie depresji.