SARM- przełom na rynku suplementów?
Jedni uważają Sarm’y za nowoczesny, cudowny środek XXI wieku. Inni je demonizują, stawiając między nimi a sterydami znak równości. A jednak żadnej z tych stron nie można przyznać pełnej racji.
W ostatnich latach środki te, poprzez zwiększenie się ich dostępności, stały się popularne i rozpętały niemałe zamieszanie na rynku suplementów sportowych. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, czym są, a dzięki tej wiedzy móc zdecydować, czy warto po nie sięgnąć.

Czym są sarmy? mechanizm działania


Sarmy (z ang. selective androgen receptor modulators)- czyli Selektywne modulatory receptora androgenowego to najprościej mówiąc grupa substancji, które łącząc się z  odpowiednimi receptorami, powodują wywołanie reakcji anabolicznej organizmu.
Odkrycie tych zadziwiające substancji przypada na lata 90. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, podczas szukania kolejnych związków mających pomóc w walce z nowotworami, wynaleziono Sarm’y. Ich niezwykłą właściwością, sprawdzoną najpierw laboratoryjnie, a następnie potwierdzoną przez akcję szeroko zakrojonych badań, było powodowanie przyrostu masy mięśniowej, bez stymulowania rozrostu prostaty. Był to przełom, gdyż w odróżnieniu od znanych w tamtym czasie środków anabolicznych, nie powodowały takiej ilości możliwych skutków ubocznych i mogły być podawane w formie doustnej. Ich wszechstronne zalety sprawiły, że zostały one wprowadzone jako lek, mający zastosowanie przy chorobach mocno wyniszczających organizm, takich jak: nowotwory czy zanik mięśni.

Rozległy świat Sarm’ów


Choć Sarm’y to rozległa grupa legalnych środków anabolicznych, to ich podział nie został jeszcze odgórnie wyznaczony. Najczęściej grupuje się je ze względu na ich działanie i pożądane efekty.
Najpopularniejsze grupy Sarm’ów to te ukierunkowane na:

-przyrost siły: Rad-140, Ostaryna

-Rozbudowę masy mięśniowej: MK-677 – Ibutamoren, LGD-4033, MK-2866 

-Redukcję masy ciała i budowanie suchej masy mięśniowej:
LGD-4033 – Ligandrol, GW-501516

Jakie Sarm’y  wybrać


W zależności od celu treningowego, powinno się wybierać sarmy ukierunkowane na poszczególne cele sylwetkowe. Pamiętajmy także, że ich działanie jest bardzo kompleksowe, a substancje te, w odróżnieniu od tradycyjnych sterydów anabolicznych, nie posiadają większych przeciwwskazań na rzecz łączenia ich działania.
Więcej w artykule: Jakie SARM’y Wybrać?

Sarm a wpływ na zdrowie


Mimo że Sarm’y są produktem o stosunkowo krótkiej historii, to dzięki ciągle prowadzonym badaniom i regularnej informacji zwrotnej użytkowników, można stwierdzić szereg prozdrowotnych skutków tych środków, takich jak:
-przyrost masy mięśniowej
-redukcja nadmiernej wagi ciała
-przyśpieszona redukcja tkanki tłuszczowej
-zwiększenie syntezy kolagenu-poprawa kondycji skóry i włosów
-wzrost gęstości mineralnej kości
-szybsza regeneracja organizmu
-nasilona regeneracja stawów
-brak wpływu na poziom naturalnie wydzielanego testosteronu

Dodatkowo przyjmowanie ich w zalecanych dawkach jest bezpieczne dla organizmu i nie prowadzi do wahań nastroju, czy spadku libido, jak ma to często miejsce w przypadku zwykłych sterydów.

Niestety poza kompleksowym pozytywnym działaniem, substancje te nie są w pełni wolne od możliwych efektów niepożądanych, a należą do nich między innymi:
– utraty włosów u osób ze skłonnością genetyczną
-wirylizacja u kobiet
-ból głowy
-bezsenność

Sarm’y  vs Sterydy


Rozmawiając o różnicach i podobieństwach między Sarm’ami a sterydami, należy mieć na uwadze, że choć ich wizualne efekty mogą być zbliżone, tak sposób działania tych substancji jest zupełnie inny:
-Przede wszystkim Sarm’y, w odróżnieniu od tradycyjnych anabolików, nie posiadają grupy metylowej, więc nie uszkadzają wątroby.
-Dodatkowo nie konwertują one do estrogenu tak jak syntetyczny testosteron.
-Dostępne są w postaci doustnych tabletek, dużo łatwiejszych w aplikacji niż zastrzyki.
-W przeciwieństwie do sterydów nie blokują produkcji własnego testosteronu.
-Są legalne i znacznie łatwiej dostępne.
-Szansa na powstanie nadmiarowego Dihydrotestosteronu (w skócie DTH)  jest bardzo mała, w odróżnieniu od sterydów nie powodują również wahań nastroju i libido.

Do znaczących podobieństw można zaliczyć:
-Oba środki są bardzo skuteczne.
-Można je wykryć w organizmie nawet kilka dni po zastosowaniu.
-Nie są dopuszczone przez niektóre organizacje sportowe.
-Nie należy ich łączyć z alkoholem ani zadymi środkami psychoaktywnymi bez konsultacji z lekarzem.

Jak brać Sarm’y


Suplementacja Sarm’ów to zawsze indywidualna kwestia dla każdego produktu. Należy szczegółowo zapoznać się z zaleceniami, znajdującymi się na opakowaniu i dobrać dawkę odpowiednio do masy ciała. W przypadku wątpliwości lub chęci łączenia kilku produktów najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą oraz zasięgnąć porady eksperta.

Więcej na temat dawkowania, znajdziesz w artykułach poświęconych poszczególnym Sarm’om, na naszym blogu.

Gdzie kupić


Jeśli jesteś zaawansowany w kształtowaniu sylwetki i chcesz się przekonać, w jaki sposób Sarm’y poprawią twoją siłę oraz muskulaturę, to odwiedź nasz sklep WXN Labs. Na naszej stronie znajdziesz tylko najlepsze Sarm’y, zarówno od znanych producentów, jak i nasze, autorskie kompozycje.  Pamiętaj, aby kupując suplementy zawsze stawiać  na zaufanych sprzedawców i bezkompromisową jakość.

Sprawdź naszą pełną ofertę:

Sarm – WXN Labs