Na osiągnięcie efektów treningowych składa się nie tylko aktywność fizyczna. Istnieje wiele czynników, które mają istotny wpływ na jakość i efektywność pracy nad sylwetką. Trening na siłowni może nie przynieść pożądanych korzyści w przypadku gdy nie zostają spełnione takie zasady jak trzymanie odpowiedniej diety, właściwe wykonywanie poszczególnych ćwiczeń, częstotliwość dni treningowych czy dobra kondycja zdrowotna organizmu. Istnieje wiele sposobów na poprawę efektów treningu na siłowni. Niektóre z nich opisaliśmy w niniejszym artykule. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać lepsze wyniki.

Posiłki przed- i potreningowe

Aby efektywnie pracować, organizm potrzebuje energii. Jeżeli celem jest zwiększanie masy mięśniowej, warto zadbać o to, by przed treningiem dostarczyć energię w formie posiłku, najlepiej składającego się z węglowodanów. Oczywiście, nie tylko posiłek przed treningiem jest ważny, bo w kontekście rozbudowy mięśni niezwykle istotną rolę odgrywa posiłek po treningu. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na dostarczenie białek, które w dalszej kolejności organizm wykorzysta w procesie budowy mięśni. Przy budowie masy mięśniowej nie można również zapominać o zwiększeniu dziennego bilansu kalorycznego. Przyjmowanie zbyt małej ilości kalorii uniemożliwi osiągnięcie celu, nawet przy intensywnych treningach i przy wsparciu specjalnych odżywek na masę.

Odżywki przedtreningowe

Efekty treningu na siłowni można zauważyć tylko wtedy, gdy cały proces przebiega w sposób wydajny. Czyli właściwie jaki? Gdy ćwiczenia wykonywane są prawidłowo, trwają odpowiednią ilość czasu i są wykonywane regularnie w określone w planie treningowym dni. Jednak warto zaznaczyć, że każdy może doświadczyć spadku formy, osłabienia organizmu i braku motywacji. W takiej sytuacji z całą pewnością trening nie zostanie wykonany efektywnie, co więcej, może się wcale nie odbyć. Sięgając po przedtreningówki, można zapewnić organizmowi energię do działania, pobudzić go, a także zwiększyć jego wydajność. Te czynniki mogą okazać się kluczowe w celu osiągnięcia efektów treningu na siłowni.

Sprawdź najlepsze przedtreningówki dostępne w WXN Labs:

Oszczędzanie lub przetrenowanie organizmu podczas treningu

Częsta aktywność fizyczna niekoniecznie wpłynie na wypracowanie satysfakcjonujących wyników. Może to być spowodowane niewystarczającą pracą organizmu. Jeśli nie wykonujesz ćwiczeń w odpowiedni sposób, a podczas treningu mówiąc krótko – “odpuszczasz sobie”, o efekty będzie trudno. Warto zadbać o to, by każdy trening był intensywny i wykonany z należytą starannością. Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie zauważenie progresu. Treningi powinny być dostosowane do możliwości organizmu, a zatem dobrane optymalnie i indywidualnie. Przetrenowany organizm również nie będzie pracował prawidłowo, dlatego tak ważne jest utrzymanie równowagi w planie treningowym. 

Dbasz o dietę i intensywność treningów, a efektów nadal brak lub są niewystarczające? Być może plan treningowy jest zbyt mocny i nie dajesz organizmowi czasu na regenerację. W takiej sytuacji może pojawić się zastój spowodowany niską wydajnością i przemęczeniem mięśni. Zarówno dzień treningowy, jak i regeneracyjny są ważne i mogą mieć wpływ na pojawienie się zauważalnych efektów.

SARM-y i boostery testosteronu

Budowa muskulatury w pewnej fazie zaawansowanej aktywności treningowej nie obejdzie się bez wsparcia. W tym celu można wspomóc się odżywkami i substancjami, które pomogą osiągnąć spektakularne efekty. Do tego typu produktów z całą pewnością należy zaliczyć SARM-y oraz boostery testosteronu. Pierwsze z nich to selektywne modulatory receptora androgenowego, które wywołują reakcje anaboliczne. Celem ich stosowania jest wsparcie w budowie masy mięśniowej. Dodatkową ich zaletą jest pomoc w redukcji tłuszczu, przyspieszają również proces regeneracji czy poprawiają siłę mięśni. Boostery testosteronu dają podobny efekt – poprzez dostarczenie testosteronu niwelują zmęczenie i pomagają w kształtowaniu sylwetki. Sprawią, że mięśnie będą coraz większe i bardziej kształtne, a przez to wyniki treningu staną się lepiej widoczne.

A co w przypadku, gdy mięśnie już są, lecz ich nie widać? Być może zostały przykryte zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej.  W celu jej eliminacji można wesprzeć organizm na przykład poprzez stosowanie spalaczy tłuszczu. Nie bez znaczenia będzie również dieta, opierająca się na eliminacji części kalorii w celu przejścia w stan redukcji i utraty niepożądanych kilogramów.

Każdy organizm jest inny i reaguje odmiennie na różne bodźce. Świadomość tego czynnika jest istotna po to, aby dobrać odpowiedni plan i kontrolować jego właściwą realizację. Aby analizować wyniki, ważne jest jasne określenie celu, a także mierzenie postępów. Tylko w taki sposób można zauważyć, czy wdrożone sposoby działają, czy konieczne są modyfikacje lub wprowadzenie dodatkowego wsparcia w postaci odżywek.