Spis treści:

Dieta bez laktozy, bez glutenu, bez cukru, wegetariańska, wegańska, keto – to rodzaje diet eliminujących pewne składniki. Wybór konkretnych diet może być spowodowany alergiami pokarmowymi, względami etycznymi, smakowymi lub zdrowotnymi, albo po prostu świadomą rezygnacją z konkretnych produktów lub grup produktów dla lepszego samopoczucia, albo w celu osiągnięcia spadku wagi. Ograniczenie niektórych składników naturalnego pochodzenia może wiązać się z niedoborami. W przypadku diety wegańskiej bardzo często mówi się o niedoborze białka w diecie – niesamowicie ważnego składnika odżywczego niezbędnego do rozwoju organizmu. Czy faktycznie ograniczenie mięsa i produktów nabiałowych w codziennym jadłospisie pozbawia białka? A jeśli tak, to jaki sposób można je suplementować?

Naturalne źródła białka roślinnego

Białka składają się z aminokwasów egzogennych i endogennych, które są kluczowe dla organizmu i jego funkcjonowania w prawidłowy sposób. Zarówno białka pochodzenia roślinnego, jak i pochodzenia zwierzęcego posiadają aminokwasy, choć mogą różnić się między sobą ich ilością w konkretnych produktach. Jednak w odpowiedniej konfiguracji tworzą w pełni wartościową porcję białka. Choć świadomość tematu nieustannie wzrasta, to często uważa się, że dieta wegańska jest uboga w pełnowartościowe białko. Owszem, może tak się stać, jeśli osoby stosujące dietę wegańską nie dostarczają właściwych produktów, które posiadają białko pochodzenia roślinnego.  Jednak istnieje wiele produktów, które mogą z powodzeniem zapewnić dzienną porcję białka, konieczną dla organizmu. Należą do nich:

-soczewica,

-nasiona chia,

-soja,

-szpinak

-płatki drożdżowe,

-komosa ryżowa,

-awokado.

Suplementacja białka w diecie wegańskiej

Dieta wegańska opiera się na produktach roślinnych i całkowicie odrzuca mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego weganie z powodzeniem komponują posiłki ze świeżych warzyw i ziół, zbóż, roślin strączkowych i skrobiowych, orzechów i tłuszczów roślinnych oraz owoców. Różnorodność produktów i możliwych rodzajów posiłków sprawia, że niekiedy nie uda się wkomponować w jadłospis tyle produktów wysokobiałkowych, ile potrzeba w diecie. Warto wtedy wprowadzić suplementację białka poprzez odżywki oparte na roślinnych składnikach, które w niedużej dawce dostarczą wszystkiego, co jest niezbędne do utrzymania prawidłowego bilansu mikro i makroelementów. Dużą zaletą odżywek białkowych jest kompozycja właściwych aminokwasów w jednym produkcie, pochodzących z różnych źródeł. Stosując odżywkę białkową w odmianie wegańskiej, można zapewnić właściwą ilość protein w formie smacznego, pełnowartościowego shake’a. Może on stanowić zamiennik jednego posiłku.

 

Roślinna odżywka białkowa – czy tylko dla wegan?

Choć odżywki białkowe w odmianie roślinnej zostały stworzone z myślą o osobach stosujących restrykcje żywieniowe eliminujące mięso, to może je stosować każdy. Jeśli z różnych przyczyn czasowo ograniczasz spożycie mięsa i innych produktów odzwierzęcych bogatych w białko, a potrzebujesz na co dzień większej dawki protein w diecie, to wegańska odmiana może się świetnie sprawdzić. Białko wegańskie będzie odpowiednie również w przypadku wszystkich osób, które borykają się z nietolerancją laktozy. Wraz ze wzrostem świadomości co do zdrowego odżywiania, ewoluował również rynek produktów spożywczych. Dzięki temu coraz łatwiej można układać pełnowartościowe posiłki, również w przypadku restrykcyjnych diet, a w przypadku niedoborów, suplementować niezbędne w posiłkach składniki.