Lekarze, dietetycy, specjaliści od zdrowego odżywiania czy trenerzy nagminnie zalecają i stawiają na naturalną suplementację. Właśnie dla tego zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami, by codzienne dieta była zbilansowana i dostarczała dużo warzyw i owoców. Już biorąc pod uwagę samą Piramidę Żywienia publikowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, podstawą diety są właśnie warzywa i owoce. Dlaczego są takie ważne? Bo dostarczają mnóstwa witamin i minerałów, których organizm nie jest w stanie wytworzyć sobie sam. Odgrywają one ważną rolę w procesach biochemicznych, a ich deficyt może mieć wpływ na pojawianie się dolegliwości zdrowotnych, pogorszenia samopoczucia czy rozmaitych chorób. Jakie witaminy znajdują się w poszczególnych owocach i po które warto sięgać?

Suplementacja naturalna

Przez słowo “naturalna” rozumie się przyjmowanie różnych składników odżywczych, minerałów czy witamin wraz ze spożywanym jedzeniem, czy napojami. Zatem co kryje się w owocach ze sklepowej półki czy lokalnego bazaru? Warto nadmienić, że choć owoce należą do grupy podstawowych produktów, to wiele osób ogranicza je w diecie, sugerując się zawartością cukru. Owszem, owoce w zależności od rodzaju i stopnia dojrzałości mogą wykazywać wyższą lub niższą zawartość cukru. Jednak odpowiednia ilość owoców w diecie, przy zachowaniu właściwej kaloryczności posiłków, nie powinna przeszkodzić osiągnięciu celów sylwetkowych. Zwróć uwagę, by ograniczać ilość spożywanych bananów, suszonych daktyli, rodzynek czy fig. Pozostałe owoce z całą pewnością dostarczą masy witamin, a zdecydowanie niewiele kalorii.

Witaminy w owocach

Istotną zasadą, o której wiele się mówi, jest spożywanie owoców, które są charakterystyczne dla danej pory roku w konkretnej strefie klimatycznej. W związku z tym szczególnie latem czy jesienią warto zwrócić uwagę na truskawki, jabłka, gruszki, maliny, jeżyny czy śliwki. Które z nich mają najwięcej witamin?

Wyszczególnienie lokalnych owoców, które naturalnie występują na naszych terenach, nie dyskryminuje innych, bardziej egzotycznych owoców. Sięgaj po te, które lubisz! Każdy owoc posiada witaminy i minerały, które są ważne z perspektywy poprawnego funkcjonowania organizmu. Najważniejsze to nie ograniczać tej podstawowej grupy produktów w diecie, ponieważ naturalna suplementacja może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie, a także wygląd.