Choć jest dostępna w wielu produktach spożywczych, to jednak posiada bardzo słabą biodostępność, a to znaczy, że finalnie bardzo mała dawka jej substancji czynnej przedostaje się do krążenia ogólnego. Właśnie dlatego warto przyjmować ją w suplementach diety. O czym mowa? O urydynie – nukleozydzie, jednym z podstawowych elementów kwasu rybonukleinowego, który wspiera pamięć, koncentrację i jest niezbędny w poprawnym funkcjonowaniu komórek nerwowych.

Przyjmujemy ją już od pierwszych dni życia, ponieważ dostarczana jest wraz z mlekiem matki, w którym się znajduję, ale urydynę znaleźć można również w wieprzowinie(w wątrobie), rybach, piwie, owsie, grzybach, drożdżach piekarskich oraz brokułach. Jak zostało wspomniane powyżej, nie jest to jednak ilość, która w zupełności wystarczy, zatem warto sięgać po suplementy diety, które zawierają urydynę. Dlaczego warto?

Sprawdź produkt:

#RAW URIDINE 120 KAPS URYDYNA

Garść medycznych faktów

Kwas rybonukleinowy wspiera transkrypcję białka w połączeniach między komórkami nerwowymi, przez co działa na korzyść procesów poznawczych w mózgu odpowiedzialnych za uczenie się oraz zapamiętywanie. Tak naprawdę wspomniane procesy, aby pracować szybciej i wydajniej potrzebują tego kwasu jak najwięcej, zatem systematyczne przyjmowanie urydyny zdecydowanie pomoże w zwiększaniu zdolności przyswajania informacji oraz przetwarzania ich. Poza urydyną na podstawowy skład RNA składają sie również  cytrydyna, adrenosyna oraz guanina.

Przyjmowanie urydyny, jednego z budulców kwasu rybonukleinowego, wspiera układ nerwowy i sprawia, że komórki nerwowe są mocniejsze. Urydyna działa wydajnie wtedy, gdy jest dostarczana wraz ze środkami nootropowymi, zawartymi w wyciągach z ziół i roślin.

Jak działa urydyna?

Pamięć jest to zdolność organizmu do przyjmowania, przechowywania i przywoływania informacji, różnych skojarzeń czy wrażeń. Wykorzystujemy ją od najmłodszych lat i warunkuje ona całe nasze życie, jest wykorzystywana na każdym etapie rozwoju człowieka. To dzięki niej nabywamy umiejętności, potrafimy uczyć się i wykonywać różne czynności. Dobra kondycja naszej pamięci jest niezwykle istotna, ponieważ jest ona wykorzystywana w każdym aspekcie życia, dlatego warto szczególnie zwrócić uwagę na to, by pielęgnować ją dostarczając niezbędnych składników, które ją wspierają. Takim składnikiem jest właśnie urydyna. Działa ona w taki sposób, że wiąże się wraz z innymi składnikami w cząsteczkę kwasu rybonukleinowego, który pomaga w powstawaniu oraz magazynowaniu pamięci. Połączenia między komórkami nerwowymi są nośnikiem wspomnień. Aby je zabezpieczyć i wesprzeć konieczna jest duża ilość RNA, dlatego im więcej urydyny, tym więcej kwasu rybonukleinowego dostarczymy do organizmu.

Urydyna – efekty suplementowania tego składnika

Urydyna dostępna jest pod trzema postaciami, mianowicie w formie UMP – czyli monofosforanu urydyny w proszku do rozpuszczenia w wodzie – taki sposób przyjmowania zwiększa przyswajalność składnika, TAU – jest to forma kapsułek z triacetylourydyną, która rozpuszcza się w tłuszczu, a także najprostsza odmiana urydyny, czyli free base – najrzadziej występująca w dostępnych na rynku suplementach diety, podobnie jak UMP, również występuje w postaci proszku. Do efektów przyjmowania urydyny zalicza się nie tylko wsparcie procesów związanych z zapamiętywaniem, koncentracją, poznawaniem i pamięcią. Urydyna działa również korzystnie na procesy snu i regeneracji organizmu (pomaga w osłabieniu zmęczenia), poprawia pracę mitochondriów oraz wspiera układ krążenia.

Czy istnieją przeciwwskazania do suplementacji urydyny?

Nie jest zalecane przyjmowanie tego składnika podczas leczenia nowotworów. Jest to związane z tym, że urydyna może przyczynić się do namnożenia sie komórek nowotworowych. Ponadto, zbyt duże dawki urydyny mogą negatywnie wpłynąć na jelita i powodować biegunkę oraz rozstrój żołądka , a także powodować zawroty i bóle głowy oraz nudności. Jeśli więc chcemy uchronić się przed tego typu efektami, warto dostarczać rozsądne ilości urydyny i suplementować ją w kontrolowanych dawkach.