Spis treści:

Organizm męski i żeński różnią się od siebie pod wieloma względami. Różny jest wpływ czynników zewnętrznych na zdrowie i samopoczucie w zależności od płci, ale też odmienne jest zapotrzebowanie na niektóre minerały i witaminy. Mężczyźni, ze względu na większą niż u kobiet masę mięśniową oraz kostną, wykazują zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Jak wygląda to w przypadku magnezu?

Czym jest magnez?

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania organizmu, a dowodem na to może być fakt, że uczestniczy on w około 300 różnych procesach biochemicznych. Ten składnik odżywczy jest zatem konieczny do życia, a dzienna dawka dla mężczyzny powinna oscylować w granicach 400-420 mg. W przypadku kobiet zalecana dawka jest nieco mniejsza i szacuje się ją na około 300-320 mg (u kobiet w ciąży dawka powinna być większa – może dochodzić do ilości przeznaczonej dla mężczyzn). W jaki sposób można dostarczyć magnez do organizmu i dlaczego jest to takie ważne?

Suplementacja magnezu

Magnez można dostarczyć do organizmu na wiele sposobów w zależności od własnych preferencji. Najbardziej podstawową formą jest spożywanie zbilansowanych posiłków zawierających produkty bogate w ten składnik mineralny. Suplementacja magnezu w najbardziej naturalnej formie może zostać uskuteczniona poprzez przygotowywanie posiłków zawierających:

Równie ważnym elementem codziennej diety, który zawiera magnez, jest woda. Warto jednak sięgać po jej mineralną odmianę, bo to głównie ona gwarantuje, że chociaż częściowo pokryjemy dzienne zapotrzebowanie na magnez. Czy jednak to wystarczy by nie doszło do jego deficytu?

Niestety nie, ponieważ suplementacja magnezu poprzez posiłki, nawet w wystarczającej ilości, może wywołać niedobór magnezu. A dzieje się tak dlatego, że przyswajanie go to proces, na który wpływają rozmaite czynniki. Jak w takim razie dostarczyć magnez  do organizmu? Warto rozważyć przyjmowanie dodatkowych suplementów zawierających jego odpowiednią i łatwo przyswajalną dawkę.

Wpływ magnezu na zdrowie

Jeżeli borykasz się ze skurczami w łydkach lub dostrzegasz problem z drganiem powiek, to znak, że twoje ciało nie ma dostatecznie dużo magnezu. Jednak jego deficyt może również wywoływać zmęczenie (nawet po wielu godzinach odpoczynku), nudności, bóle głowy czy problemy z koncentracją. Suplementacja magnezu, szczególnie w przypadku mężczyzn, jest zdecydowaną koniecznością, ponieważ dostarczanie tego składnika nie tylko eliminuje powyżej wymienione objawy, ale również jest wsparciem dla układu sercowo-naczyniowego. Mężczyźni wraz z wiekiem mogą wykazywać problemy z erekcją czy z chorobami serca, a także przejawiać stany podwyższonego ciśnienia. Magnez pomaga w rozluźnieniu mięśni, a także poprzez produkcję tlenku azotu, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje lepszym przepływem krwi.

W przypadku mężczyzn magnez wpływa też na zachowanie optymalnej ilości testosteronu w organizmie, co przekłada się na poziom libido. Z kolei jego brak może skutkować obniżeniem płodności, ponieważ jego zbyt mała ilość zmniejsza ruchliwość plemników.

Warto wspomnieć, że mężczyźni o wiele częściej niż kobiety wykonują prace fizyczne, a także ćwicząc, wystawiają ciało na większe obciążenia. Deficyt magnezu zwiększa zmęczenie podczas aktywności fizycznej, zatem, aby się przed tym uchronić warto stosować suplementy diety, które uzupełnią niedobory tego makroelementu.

Dostarczane w diecie składniki odżywcze, również magnez, często mogą pokrywać podstawowe zapotrzebowanie. Jednak podczas stosowania restrykcyjnych diet, czy przyjmowania niepoprawnie zbilansowanych posiłków, a także prowadząc nieregularny tryb życia, finalny bilans może okazać się niekorzystny dla zdrowia i samopoczucia. Konsultacja z lekarzem czy przeprowadzenie badań kontrolnych może pomóc wykazać, czego brakuje organizmowi i jak skutecznie wyrównać powstałe braki.