Po jakie suplementy sięgać, aby odnotowywać coraz lepsze efekty ćwiczeń? Rezultaty wsparcia treningu suplementami są oczywiste, chociaż nie każda odżywka będzie zalecana dla każdego sportowca. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Do najpopularniejszych suplementów treningowych należą odżywki białkowe. Stosowane są najczęściej w celu poprawy budowania masy mięśniowej. Wykorzystywane mogą być także przez osoby, które szukają sposobu na redukcję (dieta wysokobiałkowa). Do innych przydatnych odżywek zaliczyć należy suplementy diety, które wspomagają motywację i energię, potrzebną do treningu. Dzięki ich używaniu obniża się odczuwalny próg zmęczenia, co pozwala na wykonywanie większej liczby powtórzeń danego ćwiczenia. Suplementów dla sportowców jest bardzo wiele, ale wybór zawsze powinien być dokonany w oparciu o indywidualną sytuację i zapotrzebowanie.

Trening a suplementy diety – witaminy i minerały przydatne dla każdego

Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych suplementów dla sportowców, warto zwrócić uwagę na witaminy i minerały. Intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że są one szybciej wypłukiwane z organizmu. Przekłada się to na niedobory poszczególnych związków. Zapewnienie właściwego stopnia podaży witamin i minerałów jest obowiązkiem każdego, kto regularnie i bardziej wymagająco ćwiczy.

Wsparcie treningu suplementami witaminowymi i mineralnymi warto rozpocząć już na samym początku przygody z siłownią lub sportem. Przydatne będą preparaty zawierające wszystkie najważniejsze witaminy, a także suplementy prozdrowotne z kwasami tłuszczowymi Omega-3 i Omega-6. Oprócz odżywek należy zwrócić uwagę na zdrową dietę. Warto wybierać produkty, które zaliczane są do tzw. żywności funkcjonalnej.

Jakie suplementy stosować do treningu? Odżywki białkowe

Współcześnie najczęściej wybieranymi do treningu suplementami diety są odżywki białkowe. Popularnym przykładem może być białko serwatkowe. Preparaty te dostarczają protein, które odpowiedzialne są za między innymi budowanie tkanki mięśniowej. Wobec tego sięgają po nie przede wszystkim osoby, które trenują w celu zwiększenia masy mięśniowej i wyrobienia muskulatury.

Zobacz odżywki białkowe od WXN Labs:

Suplementy treningowe na budowę mięśni to nie fanaberia, ani też chęć „pójścia na skróty”. Oczywiście – najważniejsza wciąż jest dieta, ale uprawiając sporty i ćwiczenia siłowe, może czasem być trudno dostarczyć pożądaną podaż białka. Wraz z regularnymi, cięższymi treningami następuje ubytek białka z masy ciała. Aby temu zapobiec, należy stosować suplementy treningowe, które uzupełnią dietę o potrzebne proteiny.

Warto zwrócić uwagę na tzw. odżywki około-treningowe. To specjalne suplementy, które mają za zadanie zwiększyć lub uzupełnić niedobory energetyczne, związane z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Do kolejnych rodzajów suplementów należą różnego rodzaju produkty o działaniu stymulującym. Zawierają guaranę, taurynę, kofeinę i inne substancje. Dzięki nim próg zmęczenie (odczuwalny, nie faktyczny) będzie niższy, a co za tym idzie – będzie można intensywniej trenować. Tego typu wsparcie treningu suplementami może być stosowane również przez te osoby, które są początkujące.

Zaawansowane wsparcie treningu suplementami

Na pytanie, jakie suplementy stosować do treningu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, w jaki sposób się trenuje i jak często. Wpływ ma także historia treningów i cele indywidualne, które każdy sportowiec sobie stawia.

W zależności od zapotrzebowania osoby, które trenują z dużymi obciążeniami, mogą sięgnąć po suplementy dla sportowców zawierające chondroitynę. Dzięki temu składnikowi zapewni się wsparcie dla kości i stawów. W rezultacie ryzyko urazów związanych z treningiem obciążeniowym będzie niższe.

Do klasycznych, ale bardziej zaawansowanych, przedtreningówek należą aminokwasy rozgałęzione BCAA. Ich spożywanie hamuje reakcje kataboliczne. Osoby, które dłużej trenują na siłowni, mogą sięgnąć po takie suplementy dla sportowców, jak odżywki keratynowe. Suplementacja przekłada się na większe możliwości wytrzymałościowe, a więc intensywniejszy trening i jeszcze lepsze efekty!