Ostrokrzew paragwajski to roślina posiadająca niezwykłe właściwości prozdrowotne, a napar z niej sporządzony jest powszechnym napojem w Ameryce Południowej. Nie jest to zresztą zaskoczeniem, ponieważ trudno szukać tej rośliny w innych częściach globu. To zielone drzewko uprawiane jest w Brazylii, Argentynie oraz Paragwaju, natomiast u nas sporządzony z jego gałązek oraz liści susz, znany jest bliżej jako Yerba Mate. Jakie ma właściwości i jakie niesie korzyści dla osób, które go piją?

Garść niezbędnych informacji o Yerba Mate

Yerba Mate jest często mylona z herbatą, jednak, co warto podkreślić, wcale nią nie jest. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego różni się od znanej nam herbaty nie tylko zawartością składników odżywczych, ale również sposobem parzenia oraz spożywania. Nie bez przyczyny, do wypicia naparu istotny jest zakup Bombilli, specjalnej rurki z sitkiem, która umożliwia wypicie samego płynu bez fragmentów suszu. Równie przydatnym narzędziem może okazać się również Matero – specjalny kubek z szerszym dnem i zwężany ku jego górnej części.

Czym charakteryzuje się Yerba Mate i dlaczego warto ją pić?

Yerba Mate wykazuje szereg zalet, które z całą pewnością docenią osoby prowadzące aktywny tryb życia, pracujące zarówno fizycznie, jak i umysłowo, a także sportowcy. Napar pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn i wolnych rodników, a także dostarcza witaminy (B1, B2, C, A, E), jak również minerały (magnez, sód, żelazo, krzem). Yerba Mate pomoże również podczas diety redukcyjnej – posiada właściwości zmniejszające ilość cholesterolu oraz kwasów tłuszczowych. Ponadto, chroni organizm przed gromadzeniem tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Porcja naparu również skutecznie tłumi uczucie głodu, co może uchronić przed zjedzeniem nieprzewidzianego w planie dietetycznym posiłku czy przekąski.

Yerba Mate na pobudzenie

Jedną z ważniejszych zalet Yerba Mate są właściwości pobudzające, które zawdzięczamy zawartości kofeiny oraz teobrominy. Jednak co ważne, kofeina zawarta na przykład w kawie cechuje się wywoływaniem krótkiego skoku energetycznego.  Yerba Mate działa odmiennie, bo zapewnia energię na długi czas, co jest szczególnie ważne w przypadku osób aktywnych, wymagających od organizmu niewyczerpanych pokładów siły i chęci do działania. Sportowcy, którzy narzucają sobie bardzo intensywny plan treningowy, potrzebują wesprzeć możliwości energetyczne swojego organizmu. W tym celu można stosować różne suplementy, które pomogą w osiągnięciu efektów treningowych. Warto jednak wykorzystać najprostszy sposób jak systematyczne picie naparu z Yerba Mate. Dzięki temu uda się dostarczyć do organizmu wiele ważnych substancji, które nie tylko dostarczą energii, ale również wpłyną na poprawne funkcjonowanie organizmu i m.in. pomogą w szybszej regeneracji potreningowej.

W związku z tym, że Yerba Mate zapewnia pobudzenie, może być traktowana jak rodzaj przedtreningówki – substancji wspomagającej zwiększenie energii, siły, zmniejszającej uczucie zmęczenia i motywującej do działania.

Rozważając zakup Yerba Mate, warto przeanalizować rodzaje dostępne na rynku, ponieważ nie każdy rodzaj suszu jest taki sam. Istnieje susz z gałązek i liści ostrokrzewu paragwajskiego, oraz z samych jego liści, a także z dodatkami, np. owocowymi. Yerba Mate ma specyficzny smak (różny w zależności od rodzaju), dlatego na początek warto zakupić odmiany lżejsze, które pomogą w przekonaniu się do jej smaku.

Yerba Mate, choć wciąż nie jest napojem powszechnie znanym i ogólnodostępnym w  Polsce (można ja dostać w sklepach internetowych lub stacjonarnych, ze zdrową żywnością), to warto włączyć ją na stałe w codzienną dietę. Uzupełnia minerały i witaminy, wspiera ważne procesy zachodzące w organizmie oraz pobudza, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Czy istnieją przeciwwskazania do jej spożywania?

Pijąc Yerba Mate, warto ograniczyć dodatkowe substancje pobudzające, ponieważ ich za duża ilość może wywołać m.in. kołatanie serca. Yerba Mate nie będzie odpowiednia dla dzieci, a dużą ostrożność w jej spożywaniu powinny wykazywać kobiety w ciąży.