Najbardziej popularna odmiana żeń-szenia, to znana od ponad 4 tysięcy lat roślina o właściwościach leczniczych, wywodząca się z Azji. Jej właściwości są wykorzystywane od wieków, także w dzisiejszej medycynie. Jednak w składach popularnych suplementów czy leków można zauważyć odmianę o nazwie żeń-szeń syberyjski. Czym jest, jak działa i w jaki sposób wpływa na zdrowie?

Pochodzenie żeń-szenia syberyjskiego

Eleutherococcus senticosus to łacińska nazwa określająca żeń-szeń syberyjski. Jak w takim razie nazywa się żeń-szeń właściwy? Co ciekawe jego łacińska nazwa nawet w małym stopniu nie przypomina nazwy swojego kuzyna, a brzmi Panax ginseng. I choć obie rośliny wywodzą się z takiej samej rodziny azaliowatych oraz wzrastają na podobnym obszarze, wyróżniają się innymi związkami – w przypadku żeń-szenia właściwego są to ginsenozydy, natomiast żeń-szeń syberyjski posiada eleuterozydy. Związki te, ponieważ należą do jednej grupy chemicznej, charakteryzują się podobnymi właściwościami, m.in. adaptogennymi.

Żeń-szeń syberyjski to krzew osiągający około 2,5 metra wysokości. Posiada rozwinięte oraz dość mocno rozgałęzione korzenie, które wyrastają ponad ziemię i mogą rozrastać się nawet do 5 metrów. Żeń-szeń syberyjski porasta lasy i zbocza na Syberii, ale również w Chinach, Mandżurii, Azji oraz Japonii. Badaniem właściwości tej rośliny zajęli się radzieccy fitochemicy. Głównym założeniem ich badań było poszukiwanie roślin azaliowatych o podobnych zaletach, co żeń-szeń azjatycki, który ówcześnie, był bardzo drogi. Jak się okazało, zarówno żeń-szeń właściwy, jak i jego syberyjski kuzyn charakteryzują się zbliżonymi działaniami. Jakimi?

Żeń-szeń syberyjski – działanie

Pobudza, wzmacnia, eliminuje stres – to główne zalety wykorzystania żeń-szenia syberyjskiego w codziennej diecie. Adaptogeny zawarte w korzeniu żeń-szenia syberyjskiego wspierają naturalny siły organizmu. Warto zaznaczyć, że Eleutherococcus senticosus wspiera też układ immunologiczny, a to znaczy, że pomaga w zachowaniu odporności organizmu. Zawarte w korzeniu eleuterozydy sprawiają, że ośrodkowy układ nerwowy zostaje pobudzony, a wydolność fizyczna i psychiczna jest większa.

Sprawdź ofertę na żeń-szeń syberyjski od WXN Labs:

#RAW Siberian Ginseng 120 kaps x 500mg (Żeń-szeń Syberyjski) wyprzedaż

Żeń-szeń – efekty

Żeń-szeń uspokaja, gdy pobudzenie jest zbyt wysokie, ale też dostarcza energii, podczas gdy organizm jest apatyczny lub zniechęcony. Takie działanie wspiera organizm w zależności od sytuacji, w której się znajduje i czego aktualnie potrzebuje. Przyjmowany regularnie żeń-szeń syberyjski przez okres kilku miesięcy może podnieść aktywność życiową organizmu. Ponadto, pomaga w koncentracji oraz nauce. Podobnie jak żeń-szeń właściwy, ma drogocenne właściwości, również lecznicze. Stosuje się go w przypadku występowania wielu niedoczynności i problemów zdrowotnych, m.in. w przypadku cukrzycy, miażdżycy, anemii, osłabienia pracy serca, trudnościach w zasypianiu, a także bezsenności, przemęczenia psychicznego czy nawet obniżenia popędu płciowego. Żeń-szeń syberyjski jest również stosowany przez osoby, które powracają do zdrowia po radioterapii lub chemioterapii, a także zaawansowanych zabiegach chirurgicznych – pomaga w skróceniu czasu rekonwalescencji.

Żeń-szeń syberyjski – stosowanie

Chociaż żeń-szeń syberyjski okazuje się lekiem na wiele dolegliwości, wspiera również bardzo wiele procesów w organizmie, nie powinien być stosowany przez osoby wykazujące stany gorączkowe oraz posiadające zmiany miażdżycowe. Żeń-szeń syberyjski nie powinien być też stosowany przez osoby, które mają ciśnienie tętnicze wyższe niż 180/90 mm Hg. Żeń-szeń syberyjski może być przyjmowany zarówno w postaci ziołowego naparu z suszu, natomiast popularne są również tabletki z wyciągiem z tej rośliny. Podczas suplementacji żeń-szeniem syberyjskim warto unikać przyjmowania dawek w godzinach wieczornych i nocnych, ponieważ jego pobudzające działanie może skutecznie zaburzyć proces zasypiania.

Żeń-szeń syberyjski dzięki swoim właściwościom pomaga organizmowi w poprawnym funkcjonowaniu, a jego regularne przyjmowanie z całą pewnością poprawi nie tylko zdrowie fizyczne, ale również pozytywnie wpłynie na samopoczucie oraz wygląd.