Aby prawidłowo zrozumieć potrzebę dostarczania do organizmu każdego sportowca aminokwasów egzogennych należy przybliżyć parę faktów związanych z fizjologią człowieka. Lecz wyjdźmy od definicji aminokwasów egzogennych. Są to aminokwasy, których organizm człowieka nie może syntezować samodzielnie w wyniku czego niezbędne jest aby dostarczyć je wraz z pożywieniem z środowiska zewnętrznego. Różnią się one od aminokwasów endogennych, które człowiek sam może produkować. Z tego też względu aby prawidłowo się odżywiać powinno dostarczać się z jedzeniem aminokwasów egzogennych.

Dobro pochodzenia zewnętrznego – charakterystyka

Aminokwasy egzogenne często posiadają swoje unikatowe funkcje. Ich charakterystyka to:

-Fenyloalanina – jej źródłem jest mięso, mleko, jaja, ryby. Bardzo ważny aminokwas, którego niedobór może powodować częste wypadanie włosów, apatie i niedokrwistości

-Metionina – dostarczana wraz z mięsem, sezamem, orzechami brazylijskimi i grochem. Ważna w prawidłowym wzroście i odporności organizmów

-Histydyna – źródło pochodzi z jaj, bananów, soi czy ryb.

-Lizyna – niezwykle ważny aminokwas stanowiący ważny składnik białek i przeciwciał. Można go znaleźć w żelatynie, mięsie, migdałach czy kasze gryczanej.

-Tryptofan – Reguluje metabolizm za pośrednictwem produkcji hormonu snu i szczęścia. Podobne dostarczenie jak poprzednich – białka, ryby, soja, mięso.

-Leucyna i izoleucyna – wpływające na ,,gospodarke cukrową” organizmu regulując stężenia glukozy. Aby je dostarczyć należy spożywać jaja, mleko, rośliny strączkowe czy ryby.

– Walina – chroni ono białka mięśniowe przed wejściem na drogę energetyczną! Bardzo ważny aminokwas ceniony przez kulturystów. Mięśnie w skrajnych przypadkach braku ,,paliwa” do pracy pochodzenia tłuszczowego bądź węglowodanowego mogą również produkować w ostateczności energie. Jednak nie jest to pożądane, gdyż główną funkcją białej jest ta budulcowa. Można ją znaleźć w siemieniu lnianym, rybach, mleku i sezamie.

-Treonina – usprawnia działanie układu immunologicznego. Nawania skórę sprawiając, że jest miła w dotyku i sprężysta. Głównie można ją znaleźć w mleku.

Ale po co są tak właściwie te aminokwasy?

Aminokwasy egzogenne – właściwości

Zapewniają one produkcje wielu hormonów tak niezbędnych w organizmie człowieka praktycznie na każdym etapie rozwoju czy funkcjonowania. Jeżeli gospodarka hormonalna zostaje zachwiana to zawsze ma to jakieś negatywne skutki na zdrowiu. Ponadto odpowiadają one za prawidłowe działanie całego układu nerwowego czy regenerację wątroby.

Lecz teraz najważniejsze dla punktu widzenia sportowca, który niejednokrotnie związany jest z siłownią. Rozbudowa mięśni to proces bardzo mozolny i skomplikowany – jest to po prostu proces. Aby ten proces dobrze zachodził potrzeba substratów budulcowych. W trakcie treningu włókna mięśniowe zostają ciągle rozkurczane, skurczane, poddawane są wszelkiego rodzaju przeciążeniem co powoduje ich mikrouszkodzenia – ale spokojnie, o to właśnie w tym wszystkim chodzi! Może paradoksalnie, ale logicznie – w przyszłości podczas procesu regeneracji mięsnie urosną silniejsze i większe. Aczkolwiek potrzebują właśnie aminokwasów będących podstawowym materiałem budulcowym białek. Łączą się one jak łańcuch jedne z drugim za pomocą wiązań peptydowych. Gdy organizm będzie posiadał niedobór tych aminokwasów – wzrost mięśni będzie zaburzony co spowoduje nieefektywny trening, ciągłe zmęczenie, zakwaszenie organizmu a w konsekwencji nawet kontuzje. Natomiast gdy organizm będzie posiadał dużo swojej ,,pożywki” mięsnie będą rozwijać się należycie.

Pomoc dla sportowca – BCAA

Bardzo dobre, szybkie, cenione i wygodne źródło aminokwasów dla człowieka. Dokładnie BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych do których zalicza się leucynę, izoleucynę i walinę należące do aminokwasów egzogennych. Są to bardzo ważne aminokwasy z punktu widzenia sportowca zapewniające dobry wzrost i regenerację jego białek mięśniowych. Pożądane w momencie w którym każdy gram masy mięśniowej jest na wagę złota. BCAA pomoże w zbudowaniu wytrzymałości i lepszej wydolności treningowej, jednocześnie wpływając na wzrost spalania uporczywej tkanki tłuszczowej. Najczęściej BCAA dawkuje się od 5-10g przed jednostką treningową.