Kortyzol to ważny hormon steroidowy, którego ilość w organizmie waha się w zależności od pory dnia i ilości dostarczanych organizmowi sytuacji stresowych. Hormon ten wpływa na stężenie glukozy (we krwi), szczególnie w momentach, w których organizm zwiększa zapotrzebowanie na energię. Jednak do listy jego zadań należy niezaprzeczalnie zaliczyć wpływ na rozpad białek (nasila ten proces), zatrzymuje sól, a jednocześnie wpływa na wydalanie potasu przez organizm, ma również znaczenie w procesie ograniczenia wchłaniania fosforu i wapnia. Kontrola kortyzolu jest bardzo ważna – zbyt niski poziom może świadczyć o nieprawidłowej pracy kory nadnerczy lub też o przeroście nadnerczy, natomiast nadmiar może być oznaką zespołu Cushinga. Jak radzić sobie z wahaniami kortyzolu i co może pomóc w jego kontroli?

Sprawdzenie problemu nieprawidłowego poziomu kortyzolu u źródła

Absolutnie nic nie zastąpi medycyny, badań i porady lekarza, więc jeśli coś ewidentnie w organizmie nie pracuje tak, jak należy, to warto najpierw sprawdzić źródło problemu. Co może wskazać na nieprawidłowy poziom kortyzolu? Stany depresyjne, zaburzenia samopoczucia, tendencja do męczenia się, bezsenność, a także nadmiar tkanki tłuszczowej odkładający się w okolicy obojczyków, twarzy, tułowia czy szyi. Jednak jeśli podwyższony poziom kortyzolu nie wynika z chorób i nieprawidłowości wynikających ze stanów chorobowych, a jest wynikiem np. sytuacji stresowych i wpływem stresorów na organizm, to warto wesprzeć organizm dodatkową suplementacją. W tej sytuacji pomocne mogą okazać się adaptogeny, a szczególnie Ashwagandha.

Sprawdź nasze produkty:

Suplementacja Ashwagandhy w sytuacjach podwyższonego kortyzolu

Ashwagandha nazywana również żeń-szeniem indyjskim to wykorzystywane medycynie indyjskiej zioło, które zawiera wiele substancji aktywnych odpowiadających na potrzeby organizmu. W przypadku przemęczenia czy ospałości pozytywnie wpływa na organizm, niwelując te dolegliwości. Z powodzeniem znajdzie zastosowanie w suplementacji u osób aktywnych sportowo lub zawodowo, pracujących umysłowo, a także wystawionych na wiele bodźców stresowych na co dzień. Ponadto, może też się sprawdzić w diecie diabetyków lub osób borykających się z bezsennością, nerwicami czy zmęczeniem.

Szczególnie sportowcy, osoby, które wystawiają organizm na stres wskutek intensywnego treningu, mogą doświadczyć sytuacji, w której poziom kortyzolu będzie odbiegał od normy. Jest to spowodowane tym, że kortyzol, tuż obok hormonów testosteronu oraz adrenaliny przygotowuje organizm na najgorszy możliwy scenariusz, zwiększa poziom glukozy we krwi i generuje energię niezbędną do ucieczki lub walki. To właśnie wtedy poziom kortyzolu wzrasta. Dzieje się tak też w przypadku braku regularności w posiłkach, niedoboru węglowodanów w posiłku potreningowym, a także trening wykonany na czczo. Ashwagandha to adaptogen, który pomaga w przywróceniu organizmu do równowagi – ogranicza stres i pomaga w lepszej adaptacji organizmu w przypadku jego wystąpienia lub nasilenia. Ashwagandha pomaga też w obniżeniu kortyzolu, co przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie, ale również może pomóc w zwiększeniu motywacji i energii do ćwiczeń, a także osiąganiu satysfakcjonujących efektów treningowych.

Zobacz:

Kontrola kortyzolu jest bardzo ważna, ponieważ jego niewłaściwe stężenie może mieć nieprzyjemne dla organizmu skutki. Kontroluj kortyzol – Twój organizm będzie Ci wdzięczny, bo zdrowe ciało pozwala osiągać lepsze wyniki sportowe  i pomaga czerpać z życia pełnymi garściami.