Spis treści:
Jest naturalnie produkowana przez organizm człowieka, jednak występuje w wielu suplementach diety, szczególnie tych, przeznaczonych dla osób uprawiających sport. O czym mowa? O cytrulinie. To aminokwas, który jest zawarty między innymi w arbuzie, gorzkim melonie, dyni, tykwie czy ogórku, jednak największą dawkę tego składnika można dostarczyć poprzez suplementy diety. Czy warto?
Aktywny tryb życia, częste uprawianie sportu i praca nad ciałem wymaga wielu wyrzeczeń, czy działań często na granicy możliwości. W wyniku intensywnych treningów fizycznych może dochodzić do zakwasów, które sprawiają, że tracimy siłę i energię, a to wprowadza w stan obniżenia motywacji do dalszej pracy. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego, zwany potocznie zakwasami, to efekt mikrouszkodzeń mięśni, które podczas rozciągania doprowadzają do zrywania połączeń między białkami – miozyną i aktyną. Ponadto, dochodzi do przerwania pokrywającej włókna mięśniowe błony. Wspomniane uszkodzenia wywołują ból określany potocznie zakwasami. I chociaż słowo “uszkodzenia” brzmi groźnie, to tak naprawdę nie powinniśmy martwić się, że będzie miało to długofalowy wpływ na nasz organizm, warto jednak sprawić, by taki efekt po treningu nie był zbyt intensywny w sposób odbierający dalszą przyjemność z aktywności.
Czym jest i jak działa cytrulina?
Celem ograniczenia pojawiania się zakwasów w mięśniach warto suplementować cytrulinę – aminokwas pochodzenia niebiałkowego. Ten składnik bierze udział w cyklu mocznikowym (zamienia amoniak na mocznik), dzięki czemu efektywnie ogranicza odczuwanie skutków intensywnych treningów. Ale to nie jedyne jej działanie, które usatysfakcjonuje wszystkich sportowców. Cytrulina posiada zdolność do zwiększenia przepustowości przepływu krwi w ramach wykonywania ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych. Przyjmowanie cytruliny może zwiększyć ilość tlenu w mięśniach – polepszy przetworzenie tego pierwiastka w mięśniu, który jest poddawany ćwiczeniom, dzięki czemu poprawi wytrzymałość, a także wydajność organizmu podczas treningu.
Cytrulina – działanie suplementu
Jest to składnik, który uczestniczy w wielu procesach w ciele człowieka – takich, które m.in. wpływają na odpowiedni przepływ krwi, przeprowadzają detoksykację organizmu, a także regenerują go. Cytrulina zwiększa też ilość hormonu wzrostu – wpływa na jego produkcję, co przekłada się na widocznie lepsze efekty odbywanych treningów. Może też obniżyć choresterol. Cytrulina łagodząc skutki intensywnych treningów i zwiększając wytrzymałość organizmu wpływa na samopoczucie i motywuje do dalszej pracy nad sylwetką. Cytrulina poprawia również krążenie wspierając działanie układu sercowo-naczyniowego i może być stosowana w przypadku występowania anemii sierpowatej, demencji, cukrzycy czy podczas leczenia chorób serca.
Sprawdź produkt:
Cytrulina – efekty przyjmowania supementu
Cytrulina występuję w dwóch różnych formach – L-cytruliny oraz jabłczanu cytruliny. Wyszczególnione rodzaje mogą występować w suplementach diety dostępnych na rynku, jednak bardziej powszechnym w przypadku suplementów dla osób uprawiających sport będzie jabłczan cytruliny. Dlaczego? Ponieważ jego skład uzupełniony jest dodatkowym związkiem – jabłczanem. To właśnie połączenie obu składników w jedną molekułę zapewnia mniejsze zmęczenie, a jednocześnie większą wytrzymałość wysiłkową podczas treningu.
Suplementacja cytruliny może okazać się szczególnie istotna dla osób uprawiających sporty sylwetkowe, aerobowe oraz beztlenowe. Przyjmowana przed treningiem zwiększa możliwości organizmu do odbycia intensywnego treningu, co w sytuacji bez dodatkowej suplementacji, byłoby znacznie trudniejsze. Cytrulina dostarczana organizmowi po wysiłku pomoże w jego efektywniejszej regeneracji i zmniejszy nieprzyjemne skutki obciążenia tkanek mięśniowych.
Same zalety żadnych wad? W zasadzie tak, a jedynym skutkiem ubocznym związanym ze spożywaniem cytruliny jest stres żołądkowo-jelitowy – można go uniknąć suplementując składnik na czczo.