Czekolada to dobrze znany przysmak na całym świecie. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele jej odmian – mleczne, białe, z orzechami, z owocami i wiele, wiele innych. Jeden rodzaj jest jednak szczególny, ponieważ zawiera mnóstwo wartościowych składników, przez co zjedzenie kostki czy dwóch, nie powinno powodować wyrzutów sumienia. Gorzka czekolada, bo to o niej mowa, to wyrób, który zawiera największe stężenie kakao, a przy tym najmniej tłuszczy i cukrów, dzięki czemu może być odpowiednich dawkach spożywana nawet na diecie redukcyjnej.

Drogocenne nasiona kakaowca – pochodzenie czekolady

Kakaowiec to roślina wyrastająca pierwotnie pośród wilgotnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Nasiona kakaowca przed wiekami docenili zamieszkujący te ziemie Majowie i Aztekowie, którzy wykorzystywali je do przygotowania napoju – Xococalit. W jego składzie oprócz naparu znajdowało się chili oraz miód. Obecnie kakaowiec uprawiany jest głównie w Afryce i wykorzystywany do produkcji masła oraz proszku kakaowego. To właśnie z nich powstaje powszechnie znana czekolada. Jakie są zalety włączenia jej do codziennej diety?

Gorzka czekolada

Oczywiście nie mowa tutaj o czekoladach mlecznych, czy wyrobach z różnymi dodatkami, bo te, często potrafią być bombą kaloryczną, która ma w swoim składzie masę cukru, a prawie wcale właściwości odżywczych. Gorzka czekolada to najprostsza i najzdrowsza odmiana tego produktu. Czekolada gorzka powinna zawierać minimum 70% kakao, a te najlepsze, do 99%. Oczywiście im większa zawartość kakao w czekoladzie, tym bardziej intensywny i gorzki ma smak, zatem nie każdemu może przypaść do gustu. Warto jednak powoli sięgać po gorzką czekoladę o największej dawce kakao, gdyż posiada ona najwięcej korzystnych dla zdrowia właściwości, przez co nie będzie tylko słodką przekąską, a wartościowym składnikiem diety.

Zalety jedzenia gorzkiej czekolady

Czekolada gorzka to przede wszystkim źródło węglowodanów, które dostarczają energię do organizmu. Właśnie dlatego świetnie sprawdzi się w momencie wytężonego wysiłku – po treningu, bieganiu, wycieczce rowerowej czy pracy fizycznej. Czując spadek energii czy brak sił, czekolada wesprze organizm, dodając mocy do działania. Jedząc czekoladę, dostarczamy również do organizmu żelazo, magnez i potas.

Ta niepozorna, słodka przekąska wspiera również narządy wewnętrzne – serce i nerki. Ziarna kakaowca, z których wytwarzana jest czekolada, zawierają m.in. polifenole. Dostarczanie ich do organizmu może zapobiec wystąpieniu zawału serca oraz wesprzeć organizm w obniżeniu ciśnienia krwi. A jak gorzka czekolada wpływa na nerki? Pobudza ich działanie, a także poprzez właściwości moczopędne, również skutecznie je oczyszcza. Dzieje się tak dzięki zawartości alkaloidu teobrominy.

Składniki zawarte w gorzkiej czekoladzie, m.in. pirazyna, wspierają mózg – pobudzają go, pomagają w zwiększeniu koncentracji, korzystnie wpływają na pamięć. Dzięki temu będą pomocne zarówno w przypadku osób studiujących czy pracujących umysłowo.

To nie wszystkie zalety gorzkiej czekolady. Nasiona kakaowca są również bogate w flawanoidy, dzięki którym możliwe jest m.in. zahamowanie utleniania cholesterolu. Skutkiem tego jest zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworów i miażdżycy.

Choć trudno w to uwierzyć, powyżej przedstawione fakty mówią same za siebie. Czekolada może dostarczać masę składników odżywczych i być zdrową przekąską. Należy jednak zawsze mieć na względzie fakt, że mimo wszystko 100-gramowa tabliczka czekolady to ponad 500 kalorii. Właśnie dlatego dawkowanie czekolady jest istotne, ponieważ bardzo niewiele trzeba, aby przekroczyć jej dzienną ilość, odpowiednią do rodzaju stosowanej diety i jej kaloryczności. Choć wydawałoby się, że jedna czy dwie kostki nie zaspokoją potrzeby na słodycze, to jednak prawdziwa gorzka czekolada z powodzeniem może uchronić nas przed sięgnięciem po inne, bardziej kaloryczne i z całą pewnością mniej zdrowe produkty. Czekolada gorzka wykazuje pozytywne działalnie na organizm, ale tylko wtedy, gdy sięgamy po odpowiednią dawkę.