Czy sam trening i dieta mogą zapewnić właściwy i satysfakcjonujący przyrost tkanki mięśniowej? Z całą pewnością do pewnego momentu tak, jednak po czasie będzie to coraz trudniejsze. Jakie suplementy włączyć do swojej codzienności, by mięśnie i ich siła stale się zwiększały? W końcu na rynku dostępnych jest wiele preparatów, więc wybór jest szeroki. Postaw na sprawdzone suplementy, które pomogą w osiągnięciu właściwych rezultatów.

Na czym polega proces budowy tkanki mięśniowej?

Zanim przejdziemy do suplementów, warto przedstawić sposób, w jaki przebiega proces budowy tkanki mięśniowej. Odpowiednim środowiskiem do wzrostu masy mięśniowej jest cykl regeneracyjny organizmu, ale zanim możemy sobie na niego pozwolić, istotny jest trening (przede wszystkim siłowy), który doprowadzi do katabolizmu – rozpadu włókien mięśniowych. To w jego wyniku mięśnie otrzymują sygnał do pracy, do odbudowy, a  co za tym idzie, przyrostu mięśni. Jednak nie samym treningiem żyje człowiek, a wręcz bardzo ważnym elementem, o którym również trzeba wspomnieć, jest dieta. U sportowców, którzy trenują w celu wzrostu masy najważniejsze będzie właściwe bilansowanie posiłków potreningowych, a także odpowiedni (większy niż u nietrenującego człowieka) udział białka w diecie. W tym przypadku świetnie sprawdzi się odżywka białkowa, którą można łatwo uzupełnić zbyt niski procent białka w posiłkach. Ponadto, w procesie budowy mięśni istotna jest też nadwyżka kaloryczna, jednak jej wysokość musi być optymalna, by z dobrej dla mięśni dawki kalorii nie doszło do zwiększenia masy tłuszczowej, która z sukcesem ukryje wypracowaną dotąd muskulaturę.

Suplementy, które wesprą proces budowy mięśni

Do popularnych suplementów, które nierzadko goszczą w diecie pracujących nad sylwetką, należą:

Jak działają oraz jakie są ich zalety?

Kreatyna

To jedna z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych substancji, która jest z powodzeniem stosowana w suplementacji sportowej od ponad trzech dekad (od 1990 roku). Monohydrat kreatyny składa się z guanidyny oraz kwasu octowego, a w postaci spożywczej można go znaleźć np. w mięsie wołowym. Kreatyna jest też syntezowana przez organizm przy udziale takich substancji jak: arginina, metionina oraz gliyna. Przechodząc do sedna – źródłem energii dla mięśni są cząsteczki ATP, a te z kolei powstają dzięki fosfokreatynie, której zapasy mogą zostać uzupełnione poprzez dostarczenie kreatyny. Przyjmowanie tej substancji sprawia, że w wyniku wysiłku następuje większa produkcja cząstek ATP, a to z kolei sprawia, że mięśnie są silniejsze i bardziej wytrzymałe.

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy egzogenne mają zdolność do spowalniania procesów katabolicznych, a zatem wbrew pozorom można sądzić, że ich przyjmowanie może zahamować proces budowy mięśni. Jednak Aminokwasy BCAA świetnie działają w przypadku osób, którym zależy na tkance mięśniowej, jednak przeprowadzają w danym momencie redukcję tkanki tłuszczowej. Omawiane aminokwasy pomogą zachować masę mięśniową chroniąc przed rozpadem tkanek. Kwasy BCAA wpływają również na możliwości treningowe, a lepszy trening wpływa na budowę mięśni i zwiększanie siły. Jest to więc suplement, który warto rozważyć do stosowania podczas pracy nad mięśniami.

Glutamina

L-glutamina to substancja, której zalety można głównie upatrywać w zakresie regeneracji potreningowej (co jak zostało wspomniane, jest niezmiernie ważne dla budowy mięśni), jednak ten suplement wspomaga syntezę białek oraz wpływa na zmniejszenie katabolizmu tkanek mięśniowych. Do jego głównych zalet zaliczyć należy: wzmocnienie mięśni i poprawa ich wytrzymałości, ale również wpływa  ona na układ odpornościowy oraz hormonalny. Poprawia też prędkość glukoneogenezy, co przekłada się na wydajniejsze wykorzystywanie zapasów tłuszczu w organizmie, na energię do ćwiczeń. To kolejny produkt, który warto włączyć jako element poprawiający budowę mięśni.

Cytrulina

Nie jest to suplement, który wprost wpływa na mięśnie i ich coraz większą budowę, jednak poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych pomaga w lepszym transporcie substancji i tlenu, co przekłada się na większą wydajność oraz siłę. Do jej zalet warto dodać poprawę w pozbywaniu się z organizmu amoniaku i kwasu mlekowego ( po treningu) a także wzmocnienie syntezy ATP (co jak zostało wspomniane pomaga w wytwarzaniu włókien mięśniowych i ich wzmocnieniu).

Odpowiednio dobrane suplementy zestawione z właściwym odżywianiem, nawodnieniem organizmu oraz treningiem i regeneracją, mogą wesprzeć w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Powyżej wyszczególnione substancje to propozycje, którymi warto się zainteresować w kontekście budowy mięśni i powiększania ich masy.