Turkesterone to substancja pozyskiwana z roślin Ajuga turkestanica. Należy do związków steroidowych z grupy ekdysteroidów. Czym jest ta zagadkowa substancja? Jakie ma znaczenie w roli sumplementu diety? W jakim celu stosuje się Turkesterone? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Turkesterone – pochodzenie i właściwości

Ajuga turkestanica to roślina pochodząca z Azji. Swoją popularność zawdzięcza zawartości specyficznej substancji o nazwie Turkesterone. Turkesterone to ekdysteroid czyli roślinny steryd hormonalny. Jego cechą charakterystyczną jest umiejętność wywoływania wzrostu, co upodabnia go w sposobie działania do występującego u człowieka testosteronu. W przeciwieństwie jednak do tego hormonu, Turkesterone nie wiąże się z receptorami androgenowymi, przez co nie powoduje takich skutków ubocznych jak łysienie czy ginekomastia. 

Turkesterone jako suplement diety dla sportowców

Właściwości Turkesterone chętnie wykorzystywane są w branży suplementów diety dla sportowców. Składnik ten pojawia się między innymi w preparatach dostępnych wśród boosterów testosteronu takich firm jak Dark Labs, Nutra Innovations czy Pure Labs. 

Turkesterone sprzyja syntezie białek mięśniowych, dzięki czemu powoduje wzrost masy mięśniowej. Środek ten przyspiesza proces regeneracji mięśni i chroni je przed katabolizmem. Istnieją także przesłanki, które pozwalają sądzić, że substancja ta zwiększa wytrzymałość mięśni podczas treningu. Turkesterone wykazuje również właściwości adaptogenne, łagodząc niepokój oraz pozwalając walczyć ze stresem.

Oprócz istotnego z punktu widzenia sportowców wpływu na muskulaturę Turkesterone wykazuje szereg innych korzystnych właściwości. Wymienić wśród nich należy normowanie gospodarki hormonalnej, wzmacnianie układu odpornościowego czy regulowanie poziomu glukozy we krwi. Warto podkreślić, że Turkesterone może być łączony z większością suplementów, a jego zażywanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia znaczących efektów ubocznych.