Spożywanie wody w ciągu dnia jest niezbędne, aby organizm prawidłowo funkcjonował. W końcu w zależności od płci i wieku w ciele człowieka znajduje się około 55-75% wody (najwięcej mają dzieci, ilość ta nieco spada wraz z wiekiem). Podczas podstawowych czynności życiowych- oddychania czy wydzielania potu każdego dnia organizm zużywa zapasy, które trzeba sukcesywnie uzupełniać. Wg Instytutu Medycyny dzienna zalecana dawka wody dla kobiet to powyżej 2 litrów, natomiast w przypadku mężczyzn powinna ona oscylować około 3 litrów. Jednak na co dzień nie pijemy tylko wody, a półki sklepowe wręcz uginają się pod ciężarem kolorowych napojów. Czy inne płynne produkty równie dobrze co woda nawadniają i można je pić zamiennie? To zależy. Większość z nich oprócz wody dostarcza puste kalorie, które mogą negatywnie wpłynąć na deficyt kaloryczny, czy zdrową nadwyżkę. Na które z nich warto uważać?

„Nie lubię wody, piję soki”

Owoce są zdrowe, zatem soki, koktajle i smoothie też. Posiadają one cenne minerały i witaminy, a także zapewniają dzienną dawkę węglowodanów. Jednak posiadają też cukier oraz kalorie. Soki niewliczone w makro mogą stać się poważnym problemem w diecie redukcyjnej czy „na masę”. Jeśli jedząc zbilansowane i wyliczone co do kalorii śniadanie, uzupełnisz szklanką soku pomarańczowego (250 ml), to dodatkowo dostarczysz 112,50 kcal. Robisz tak każdego dnia? W tygodniowym podsumowaniu daje to aż 787,5 kalorii! Jeśli zależy Ci na spadku wagi lub zdrowym przybieraniu masy ciała, nie ma w diecie miejsca na soki, chyba że zostaną one uwzględnione w dziennym zapotrzebowaniu. W przeciwnym wypadku cała praca, ważenie i odmierzanie składników do potraw oraz spożywanie określonych dań może nie przynieść zakładanych rezultatów.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku napojów kolorowych – w końcu dla orzeźwienia czy urozmaicenia posiłku łatwo sięgnąć po gotowy, kolorowy i gazowany napój. Jednak w tym przypadku warto szukać zamienników w postaci napojów zero. Słodzone słodzikami minimalizują udział cukru w produkcie, dzięki czemu stają się dobrą alternatywą i mogą zostać włączone do dziennego menu bez szkody dla progresu.

Alkohol i napoje alkoholowe

Choć istnieją przesłanki mówiące o pozytywnym wpływie niektórych alkoholi na zdrowie, to jednak patrząc w kontekście diety i pracy nad sylwetką, ich spożywanie może negatywnie odbić się na diecie i oczekiwanych rezultatach. Ważna informacja, o której zawsze należy pamiętać, to to, że alkohol to kalorie, i to nie małą ich ilość. Jeden kieliszek białego wina (100 ml) to dodatkowe 67 kcal, taka sama ilość czerwonego wytrawnego wina dostarczy do organizmu 68 kcal, natomiast kufel piwa (500 ml) 245 kalorii. Choć pozornie wydaje się, że to nie dużo, szczególnie w przypadku wina, to jednak pijąc alkohol, często dostarczamy większe ilości, co przekłada się na spory dodatek niepotrzebnych i pustych kalorii. Alkohol to zdecydowanie rodzaj napoju, na który należy uważać, a w przypadku sportowców i osób aktywnych, najlepiej z niego całkowicie zrezygnować na co dzień.

Niepozorne dodatki do kawy

Kawa to napój, który potrafi nawodnić organizm, ale również ma cenne właściwości dla organizmu. Poza tym kofeina to częsty składnik przedtreningówek zatem w diecie jest dla kawy miejsce i można ją bez problemu uwzględnić w dziennym menu. Jednak tym, co ewidentnie może przeszkodzić w redukcji, są dodatki do kawy – mleko, śmietanka, bita śmietana, słodkie syropy, cukier i miód – to one mogą sprawić, że ze zdrowego i pobudzającego napoju, staną się prawdziwą bombą kaloryczną. Mała czarna z mlekiem nie zniweczy pracy nad sylwetką, ale latte lub cappuccino z dużą ilością mleka już tak. Ogranicz słodkie dodatki, a zamiast cukru dodaj słodzik – z całą pewnością taki napój zapewni pobudzenie, a do tego będzie smaczny i nie wpłynie negatywnie na proces redukcyjny.

Trenujesz, trzymasz czystą michę i walczysz o stały deficyt kaloryczny lub zbilansowaną nadwyżkę kaloryczną? Jako alternatywa dla czystej wody warto zastosować cytrynę i miętę, by stworzyć orzeźwiający i niskokaloryczny napój. Wartościowym elementem diety będzie też napar z herbaty oraz Yerba Mate. Świetnie sprawdzą się też napoje izotoniczne zero lub Energy drinki zero, które dodatkowo dodadzą energii do działania, a przy tym ograniczą dodatek kaloryczny do minimum.